25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inżynierowie konsultują się z 45-letnimi podręcznikami Voyagera, aby naprawić błąd

Inżynierowie konsultują się z 45-letnimi podręcznikami Voyagera, aby naprawić błąd

W maju naukowcy NASA powiedzieli, że statek kosmiczny Voyager 1 wysyła z niego niedokładne dane System kontroli wysokości. Według zespołu inżynierów misji tajemnicza usterka nadal się utrzymuje. Teraz, aby znaleźć rozwiązanie, inżynierowie szukają wskazówek sprzed kilkudziesięciu lat.

Voyager 1 wraz z bliźniaczym Voyagerem 2 został wprowadzony na rynek w 1977 roku, a jego żywotność projektowa wynosiła pięć lat Aby dokładnie zbadać Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i jego księżyce.

Po prawie 45 latach w kosmosie oba statki kosmiczne są nadal w służbie. W 2012 roku Voyager 1 stał się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który wyruszył poza granice wpływu naszego Słońca, znanego jako heliosfera, w przestrzeń międzygwiezdną. On jest teraz w pobliżu 14,5 miliarda mil od Ziemi i wysyłanie danych spoza Układu Słonecznego.

„Nikt nie przypuszczał, że to potrwa tak długo” – powiedziała Insiderowi Susan Dodd, kierownik projektu misji Voyager w NASA Jet Propulsion Laboratory. „I oto jesteśmy”.

Voyager 1 został zaprojektowany i zbudowany na początku lat 70., co skomplikowało wysiłki mające na celu rozwiązywanie problemów ze statkami kosmicznymi.

Chociaż obecni inżynierowie Voyagera dysponowali pewnymi dokumentami – lub mediami dowodzenia, terminem technicznym oznaczającym dokumentację zawierającą szczegóły dotyczące projektu i procedur statku kosmicznego – od wczesnych dni misji, inne ważne dokumenty mogły zostać zagubione lub zagubione.

Inżynier pracuje nad akustyką wibracji i szokami termicznymi jednego ze statków kosmicznych NASA Voyager 18 listopada 1976 roku.

Inżynier pracuje nad instrumentem dla jednej ze statków kosmicznych NASA Voyager, 18 listopada 1976 roku.

NASA/JPL-Caltech


Według Dodda w ciągu pierwszych 12 lat misji Voyager nad projektem pracowały tysiące inżynierów. „Kiedy przeszli na emeryturę w latach 70. i 80., nie było zbyt wiele motywacji do posiadania biblioteki dokumentów projektu” – dodał Dodd – „Ludzie zabierali swoje pudła do garażu”. Podczas ostatnich misji NASA prowadzi bardziej solidne zapisy dokumentacji.

Istnieje kilka pudełek z dokumentami i wykresami przechowywanymi poza siedzibą firmy JPL, a Dodd i reszta kreatorów Voyager mogą poprosić o dostęp do tych rekordów. Mimo to może być wyzwaniem. „Posiadanie tych informacji wymaga, abyś wiedział, kto pracuje w tym obszarze projektu” – powiedział Dodd.

W przypadku najnowszej usterki Voyagera 1 inżynierowie misji musieli specjalnie wyszukać skrzynki pod nazwiskiem inżynierów, którzy pomogli zaprojektować system kontroli wysokości. „To czasochłonny proces” – powiedział Dodd.

System kontroli wysokości sondy, który wysyła dane telemetryczne do NASA, wskazuje kierunek Voyagera 1 w kosmosie i utrzymuje antenę sondy o wysokim zysku skierowaną na Ziemię, umożliwiając wysyłanie danych do domu.

„Dane telemetryczne to w zasadzie przypadek zdrowia systemu” – powiedział Dodd. Jednak według Dodda odczyty telemetryczne, które operatorzy statków kosmicznych otrzymują z systemu, są zniekształcone, co oznacza, że ​​nie wiedzą, czy system kontroli wysokości działa prawidłowo.

To archiwalne zdjęcie przedstawia inżyniera budującego dużą antenę talerzową Voyager o wysokim wzmocnieniu.  Zdjęcie zostało zrobione 9 lipca 1976 r.

Inżynier buduje dużą antenę Voyager o wysokim wzmocnieniu w kształcie czaszy 9 lipca 1976 roku.

NASA/JPL-Caltech


Jak dotąd, powiedział Dodd, inżynierowie Voyagera nie byli w stanie znaleźć przyczyny usterki, głównie dlatego, że nie byli w stanie zresetować systemu. Dodd i jej zespół uważają, że jest to spowodowane starzeniem się części. „Nie wszystko działa wiecznie, nawet w kosmosie” – powiedziała.

Na usterkę Voyagera może mieć również wpływ jego lokalizacja w przestrzeni międzygwiezdnej. Według Dodda dane z sondy kosmicznej wskazują, że w przestrzeni międzygwiazdowej znajdują się naładowane cząstki o wysokiej energii. „Jest mało prawdopodobne, że któryś z nich uderzy w statek kosmiczny, ale gdyby tak się stało, mogłoby to spowodować większe uszkodzenie elektroniki” – powiedział Dodd, dodając: „Nie możemy wskazać tego jako źródła anomalii, ale może to być czynnik.”

Pomimo problemów z orientacją statku kosmicznego nadal odbiera i wykonuje polecenia z Ziemi, a jego antena jest nadal skierowana w naszą stronę. „Nie zaobserwowaliśmy żadnego pogorszenia siły sygnału” – powiedział Dodd.

jako część Ciągłe napięcie zarządzania energią To nasiliło się w ostatnich latach, inżynierowie wyłączali nietechniczne systemy na pokładzie czujników Voyagera, takie jak grzejniki jego instrumentów naukowych, mając nadzieję, że utrzymają je w 2030 roku.

Saturn widziany przez sondę Voyager 1, gdy spojrzał wstecz 16 listopada 1980 roku, cztery dni po tym, jak sonda przeleciała nad planetą.

Voyager 1 spojrzał na Saturna 16 listopada 1980 roku, aby dać tę wyjątkową perspektywę na jego pierścienie.

NASA/JPL


Od odkrycia nieznanych księżyców i pierścieni do pierwszych bezpośrednich dowodów na istnienie heliosfery, Misja podróżnika Pomóż naukowcom zrozumieć wszechświat. „Chcemy, aby misja trwała jak najdłużej, ponieważ dane naukowe są tak cenne” – powiedział Dodd.

„To naprawdę niezwykłe, że oba pojazdy nadal działają dobrze – niektóre usterki, ale oba radzą sobie bardzo dobrze i nadal wysyłają tak cenne dane” – powiedział Dodd.

READ  Mała asteroida uderza w ziemską atmosferę kilka godzin po jej odkryciu