2 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inwazyjne krowy i świnie zostaną objęte w Danii pierwszym tego rodzaju na świecie podatkiem węglowym

Inwazyjne krowy i świnie zostaną objęte w Danii pierwszym tego rodzaju na świecie podatkiem węglowym

KOPENHAGA, Dania (AP) – Dania będzie opodatkowywać rolników za gazy cieplarniane emitowane przez ich krowy, owce i świnie począwszy od 2030 r. i będzie pierwszym krajem na świecie, który to zrobi, ponieważ skupia się na głównym źródle emisji metanu, jednym z największych źródła emisji metanu. Silne gazy, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Duński minister podatków Jeppe Bros powiedział, że celem jest zmniejszenie do 2030 r. duńskiej emisji gazów cieplarnianych o 70% w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Od 2030 r. duńscy hodowcy zwierząt gospodarskich będą opodatkowani w wysokości 300 koron (43 USD) za tonę ekwiwalentu CO2 w 2030 r. Podatek ten wzrośnie do 750 koron (108 USD) do 2035 r. Jednak ze względu na odliczenie podatku dochodowego o 60% rzeczywista koszt za tonę zacznie się od 120 koron (17,3 dolara) i wzrośnie do 300 koron do 2035 roku.

Chociaż dwutlenek węgla zwykle przyciąga większą uwagę ze względu na swoją rolę w zmianie klimatu, według amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanii i Atmosfery metan zatrzymuje około 87 razy więcej ciepła w ciągu 20 lat.

Poziom metanuOd 2020 r. szczególnie szybko wzrosły emisje gazów ze źródeł, w tym składowisk śmieci, systemów ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zwierząt gospodarskich. Konto hodowlane Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska odpowiada za około 32% emisji metanu powodowanej przez człowieka.

„W 2045 r. zrobimy duży krok w kierunku neutralności klimatycznej” – powiedział Bruce, dodając, że Dania „będzie pierwszym krajem na świecie, który nałoży na rolnictwo prawdziwy podatek od dwutlenku węgla” i wyraził nadzieję, że inne kraje pójdą ich śladem garnitur.

Nowa Zelandia przyjęła podobne prawo, które ma wejść w życie w 2025 r. Jednak w środę zostało ono usunięte ze statutu po ostrej krytyce ze strony rolników i zmianie rządu w wyborach w 2023 r. z centrolewicowego bloku rządzącego na blok centroprawicowy. Nowa Zelandia oświadczyła, że ​​wykluczy rolnictwo z systemu handlu uprawnieniami do emisji na rzecz poszukiwania innych sposobów ograniczenia emisji metanu.

READ  Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Wybuch pod Moskwą zabija córkę sojusznika Putina

W Danii porozumienie osiągnięto późnym wieczorem w poniedziałek między centroprawicowym rządem a przedstawicielami m.in. rolników, przemysłu i związków zawodowych i zaprezentowano je we wtorek.

Decyzja Danii następuje po miesiącach protestów rolników w całej Europie przeciwko środkom i przepisom łagodzącym zmiany klimatyczne, które ich zdaniem prowadzą do bankructwa.

Duńskie Towarzystwo Ochrony Przyrody, największa duńska organizacja zajmująca się ochroną przyrody i środowiska, nazwała umowę podatkową „historycznym kompromisem”.

„Udało nam się osiągnąć kompromis w sprawie podatku od CO2, który daje podwaliny pod restrukturyzację przemysłu spożywczego – także po drugiej stronie 2030 roku” – powiedziała jej prezes Maria Reumert-Gerding po rozmowach, w których uczestniczyli.

Typowa duńska krowa produkuje 6 ton metrycznych (6,6 tony) ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. Dania, duży eksporter produktów mlecznych i wieprzowiny, również nałoży podatek na świnie, mimo że krowy wytwarzają znacznie wyższe emisje niż świnie.

Podatek ma zostać zatwierdzony przez 179-osobowy parlament, ale oczekuje się, że ustawa zostanie przyjęta po szerokim konsensusie.

Według Statistics Denmark pogłowie krów w kraju skandynawskim na dzień 30 czerwca 2022 roku wyniosło 1 484 377 krów, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

___

Przeczytaj więcej o zasięgu klimatycznym AP na stronie http://www.apnews.com/Klimat i środowisko

___

Współpracująca pisarka prasowa Charlotte Graham-Maclay z Wellington w Nowej Zelandii przyczyniła się do powstania tego raportu.