16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Interpol potwierdza czerwoną notę ​​angolskiej miliarderki Isabel dos Santos

Interpol potwierdza czerwoną notę ​​angolskiej miliarderki Isabel dos Santos

LIZBON (Reuters) – Światowa agencja policyjna Interpol potwierdziła w środę, że wystosowała czerwone zawiadomienie do angolskiej miliarderki Isabel dos Santos, córki byłego prezydenta kraju, prosząc globalne organy ścigania o zlokalizowanie jej i tymczasowe aresztowanie.

Dos Santos, która wielokrotnie zaprzeczała jakimkolwiek wykroczeniom, od lat jest oskarżana o korupcję, w tym zarzuty ze strony Angoli w 2020 r., że ona i jej mąż przekazali 1 miliard dolarów z funduszy państwowych firmom, w których posiadali udziały podczas prezydentury jej ojca, w tym z ropy naftowej ogromny. Sonangol.

Portugalska agencja informacyjna Lusa poinformowała 18 listopada, że ​​Interpol wydał międzynarodowy nakaz aresztowania dos Santosa. Ale Interpol powiedział Reuterowi, że zamiast tego wydał czerwone powiadomienie na prośbę władz Angoli.

Wyjaśniła, że ​​czerwone zawiadomienie „nie jest międzynarodowym nakazem aresztowania”, ale „prośbą organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe zatrzymanie osoby oczekującej na ekstradycję, przekazanie lub podobne postępowanie prawne”.

Źródło zbliżone do dos Santosa powiedziało 19 listopada, że ​​Interpol jeszcze jej nie powiadomił. Rzecznik Dos Santosa nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

Według Lusy z oficjalnego dokumentu związanego z wnioskiem do Interpolu wynika, że ​​dos Santos często przebywa w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W tym samym dokumencie cytowanym przez Llosę stwierdzono, że 49-letni dos Santos był poszukiwany za różne przestępstwa, w tym domniemane defraudacje, oszustwa, handel wpływami i pranie brudnych pieniędzy.

Dos Santos udzielił ostatnio wywiadu, mówiąc we wtorek CNN Portugal, że sądy w Angoli nie są niezależne, a tamtejsi sędziowie są „przyzwyczajeni do realizowania programu politycznego”.

(Reportaż Cathariny Dimoni i Patricii Roa) Montaż autorstwa Aislin Leng i Marka Heinrichsa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.