17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi 11,1% i jest najwyższa od ponad 40 lat

Inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi 11,1% i jest najwyższa od ponad 40 lat

Kryzys kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii pogorszył się w październiku, a ceny konsumpcyjne wzrosły o 11,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, najwyższy od ponad 40 lat, i nie przyniosły ulgi gospodarstwom domowym walczącym o nadążenie za gwałtownym wzrostem cen żywności, ogrzewania i urządzeń sanitarnych . Gaz.

Wzrost był wyższy niż oczekiwano po tym, jak roczna stopa inflacji osiągnęła we wrześniu 10,1 proc. Miesięcznie tzw indeks cen konsumpcyjnych Od września wzrosła o 2 proc.

Pomimo rządowego programu dotacji mającego na celu ochronę domów i firm przed spustoszeniami wynikającymi z rosnących rachunków za energię, gaz i elektryczność były największymi czynnikami powodującymi gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych, powiedział Urząd Statystyk Narodowych. Ceny żywności również wzrosły piętnasty miesiąc z rzędu, ponieważ supermarkety nadal przenosiły wzrost kosztów produkcji.

„Oszałamiająco, ceny konsumpcyjne skoczyły o 2 procent w ciągu jednego miesiąca, co jest równe celowi Banku Anglii dotyczącego wzrostu cen w ciągu całego roku” – powiedział Jake Finney, ekonomista z PricewaterhouseCoopers.

Tak zwana inflacja bazowa – roczna stopa z wyłączeniem niestabilnych pozycji, takich jak energia i żywność – pozostała w październiku taka sama jak w poprzednim miesiącu, na poziomie 6,5 proc.

Ale ogólny wskaźnik Wielkiej Brytanii został ponownie wyprzedzony w strefie euro 10,7 procpodsycając najgorszy kryzys kosztów utrzymania od czterech dekad, ponieważ gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa zmagają się z perspektywą przedłużenia Recesja. ekonomia brytyjska skurcz o 0,2 proc między lipcem a wrześniem w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, a bankierzy centralni ostrzegali przed „przedłużającą się” recesją trwającą do dwóch lat.

Ciągły wzrost kosztów jest przedmiotem szczególnej troski przedsiębiorstw, w tym tysięcy małych firm, które stanowią trzon brytyjskiej gospodarki. „Daleka od szczytu, inflacja nadal rośnie” – podały w oświadczeniu Brytyjskie Izby Handlowe. „Rozmawiamy z tysiącami firm, które mówią nam, że to nie jest zrównoważone”.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Nie karmić bessy; BYD vs. Dostawa Tesli

Oczekuje się, że do końca roku na kontynencie rozprzestrzeni się szersza recesja, ponieważ kraje od Francji po Finlandię staną w obliczu podwójnego zagrożenia związanego z rosnącą inflacją i spowolnieniem lub spadkiem wzrostu. Rosyjska wojna na Ukrainie i sankcje odwetowe wobec Rosji ze strony krajów europejskich spowodowały, że światowe ceny paliw, żywności i nawozów gwałtownie wzrosły.

zarobki w Wielkiej Brytanii Wzrósł o 5,7 proc W trzecim kwartale było to najszybsze tempo od 20 lat, kiedy ludzie wrócili na rynek pracy po zakończeniu pandemii w Wielkiej Brytanii. Ale inflacja przewyższa te zyski, przez co rodziny z trudem nadążają.

A niektóre wzrosty zatrudnienia maskują niestabilność, a wiele osób wraca na rynek pracy samozatrudniony Pracownicy. Po uwzględnieniu wyższych cen płace ogółem spadły we wrześniu o 2,7 proc.

Aby zmniejszyć inflację, Bank Anglii próbuje ograniczyć wzrost gospodarczy za pomocą serii podwyżek stóp procentowych. Bank centralny podniósł w tym miesiącu stopy procentowe o trzy czwarte punktu do 3 procent, najwyższego poziomu od 2008 roku. Analitycy ING stwierdzili, że bank prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o kolejne pół punktu w grudniu.

Ale te posunięcia wywierają większą presję finansową na właścicieli domów, którzy już martwią się rosnącymi kosztami, ponieważ utrzymują wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i będą miały wpływ na uspokojenie i tak już zwalniającej gospodarki. Koszty mieszkań i usług domowych wzrosły w październiku o ponad 26 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost kosztów energii mógł być większy. Urząd statystyczny powiedział, że podwyżka rachunków za energię 1 października, będąca częścią korekty krajowego regulatora energii w celu odzwierciedlenia cen rynkowych, miała podnieść koszty energii o około 75 procent. Oburzenie wywołane skokiem doprowadziło do zamrożenia cen przez program rządowy, co zamiast tego doprowadziło do 25-procentowego wzrostu. Ten program, który pierwotnie miał obowiązywać przez dwa lata dla właścicieli domów, wygasa 1 kwietnia.

READ  Aktualizacje na żywo. Rozpoczęło się posiedzenie Banku Japonii

Firma badawcza Pantheon Macroeconomics napisała w notatce dla klientów, że wraz ze wzrostem kosztów energii inflacja powinna zacząć powoli spadać w przyszłym roku. Firma stwierdziła, że ​​jej ogólne koszty działalności i utrzymania będą nadal „znacząco zależne od podejścia rządu do obniżania cen energii”.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział w środę parlamentarzystom, że spodziewa się spowolnienia inflacji w przyszłym roku.

„Jak już przeżyjemy tę zimę, to po niej powinien być wyraźny spadek inflacji, a nasze oczekiwania sprowadzają ją z powrotem do celu” – powiedział, odnosząc się do celu inflacyjnego banku na poziomie 2 proc.

Gospodarka brytyjska również cierpi z powodu serii ran zadanych przez rządzącą Partię Konserwatywną. Premier, Ryszi SunakDał jasno do zrozumienia, że ​​zamierza przyjąć ostrzejsze podejście do finansów publicznych po okresie zawirowań pod rządami poprzedniego lidera, Lesa Trussa, który forsował politykę gospodarczą w krótkim okresie, co doprowadziło do zawirowań finansowych w Wielkiej Brytanii.

W czwartek pan Sunak i kanclerz skarbu Jeremy Hunt mają ogłosić podwyżki podatków i cięcia wydatków wraz z planem redukcji zadłużenia Wielkiej Brytanii.

Oczekuje się, że oświadczenie szczegółowo określi politykę wydatków i polityki podatkowej zgodnie z redukcją zadłużenia Wielkiej Brytanii. Towarzyszyć mu będą prognozy Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej, niezależnego organu nadzorującego rząd, który oceni wpływ polityki rządu na gospodarkę i finanse publiczne.