15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inflacja w USA osiąga najwyższy od czterech dekad poziom 9,1%

Inflacja w USA osiąga najwyższy od czterech dekad poziom 9,1%

Inflacja w Stanach Zjednoczonych Departament Pracy podał, że w czerwcu osiągnął 9,1%, najwyższy wskaźnik od prawie 41 lat.

Tempo wskaźnika cen konsumpcyjnych W czerwcu przekroczyła 8,6% w maju, co skłoniło urzędników Fed do przejścia na szybsze tempo podwyżek stóp procentowych, jak wynika z protokołu z posiedzenia opublikowanego w zeszłym tygodniu.

Ceny bazowe, miara, która wyklucza zmienne składniki żywności i energii, wzrosły w czerwcu o 5,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, nieco wolniej niż 6% w maju, poinformował w środę Departament Pracy. W ujęciu miesięcznym ceny bazowe nieznacznie przyspieszyły do ​​0,7% w czerwcu w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy wzrosły o 0,6%.

Ceny ogólnie wzrosły w całej gospodarce, a benzyna znacznie przewyższała inne kategorie z 11,2% wzrostem w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny benzyny spadały w ostatnich tygodniach. Nastąpiły również wzrosty cen schronienia i żywności Główne czynniki wpływające na inflacjępodało Ministerstwo Pracy.

Oczekiwania inwestorów na spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie doprowadziły do: Ceny towarów spadają W ostatnich tygodniach m.in. ceny ropy naftowej, miedzi, pszenicy i kukurydzy, po których ceny te gwałtownie wzrosły Inwazja Rosji na Ukrainę. Ostrzegaj sprzedawców o konieczności dyskontowania towarów, Zwłaszcza odzież i artykuły gospodarstwa domowegoniezsynchronizowane z preferencjami klientów, takimi jak przenoszenie wydatków na usługi, z dala od towarów i konsumentów Wydatki na wysokie oszczędności. Ekonomiści spodziewają się, że te wydarzenia złagodzą presję cenową w nadchodzących miesiącach.

„Istnieją poważne obawy o recesję, które wpływają na szeroki zakres cen aktywów”, powiedziała Laura Rosner-Warburton, główny ekonomista MacroPolicy Perspectives.

Rosner Warburton powiedziała, że ​​zdolność detalistów do pozbycia się niechcianych zapasów może przetestować, czy ceny powrócą do wzorców sprzed pandemii. Niektórzy sprzedawcy, tacy jak Target, już powiedzieli Planują duże rabaty. Inne mają dużą pojemność, na przykład

Walmart firma ,

Mogą być bardziej skłonni do utrzymywania nadwyżek, twierdzą analitycy.

„Byłoby naprawdę ważne, aby zobaczyć zmniejszoną wydajność, ponieważ pokazałoby to, że nie byliśmy daleko od środowiska sprzed Covid pod względem zachowań cenowych” – powiedziała.

Rezerwa Federalna podniosła docelową stopę procentową O 0,75 pkt proc. w czerwcunajwiększy wzrost od 1994 r. Spowolnienie popytu ma kluczowe znaczenie dla celu Fed, jakim jest przywrócenie stabilności cen w gospodarce wciąż borykającej się z problemami z podażą, ale podniesienie stóp procentowych zwiększa również ryzyko recesji.

Fed również stara się temu zapobiec Oczekiwania konsumentów dotyczące rosnącej inflacji Stają się mocno ugruntowani, ponieważ takie oczekiwania mogą być samospełniające się. Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że bank centralny chce zobaczyć Wyraźne dowody na to, że presja cenowa maleje Przed spowolnieniem lub zawieszeniem tempa wzrostu.

uporczywy Wysoka inflacja wywiera presję Dla firm i konsumentów, którzy nie są do tego przyzwyczajeni po dziesięcioleciach stabilności cen.

Wysoka inflacja i zły sezon rolniczy skłoniły Dana Fagga do zamknięcia na tydzień Sunny Side Cafe w Arlene w Alcester, SD.


obrazek:

Dan Wag

55-letni Dan Waag, właściciel kawiarni Sunny Side Cafe w Arlene w Alcester, SD, podjął trudną decyzję o zamknięciu na tydzień po tym, jak doszedł do wniosku, że spadający klienci opuszczają finanse restauracji na minusie.

„Wiem, że są to trudne czasy z tą inflacją, małymi lub żadnymi deszczami dla rolników i tak wysokimi cenami gazu” – napisał do swoich klientów na Facebooku.

Fach przypisuje powolny popyt kiepskiej porze roku dla plantatorów kukurydzy i fasoli w okolicy oraz dodatkowe koszty związane z wysokimi cenami benzyny, które sprawiają, że piknik w jego restauracji może stać się luksusem, na który nie stać. Nie zmienił jeszcze swoich cen, ale przy rosnących kosztach i spadku dziennych przychodów z około 600-700 dolarów do 300-400 dolarów, czuje, że wkrótce będzie musiał to zrobić.

Zamykając na tydzień, powiedział, że obstawia, że ​​klienci zdadzą sobie sprawę z wartości posiadania restauracji typu fast food w ich mieście, w którym mieszka około 800 osób. Staram się pokazać ludziom: „Tak by to było, gdybym musiał pozostać zamknięty” – powiedział Wag.

Oczekiwania inflacyjne konsumentów nieco się poprawiły, według Ankieta Fed w Nowym Jorku w tym tygodniu. Amerykanie spodziewają się wolniejszego wzrostu inflacji w długim okresie niż w ostatnich miesiącach. Bank podał w ankiecie dotyczącej oczekiwań konsumentów za miesiąc czerwiec, że respondenci widzą roczną stopę inflacji za trzy lata na poziomie 3,6%, w porównaniu z ich oczekiwaniami z maja 3,9%. Bank powiedział również, że ankietowani spodziewają się, że roczna inflacja za pięć lat wyniesie 2,8%, w porównaniu z majową prognozą 2,9%.

Ekonomiści twierdzą, że wyższe stopy procentowe nie będą miały tego samego wpływu na wszystkie ceny jednocześnie. Koszty, takie jak kredyty hipoteczne i czynsze — duża część budżetów gospodarstw domowych — z czasem reagują na skutki zmniejszonego popytu wynikającego z wyższych stóp procentowych. Inflacja mieszkaniowa jest ważna Ponieważ stanowi około 40% podstawowego CPI i około 17% Preferowana przez Fed miara inflacjiktóry jest wskaźnikiem cen osobistych wydatków konsumpcyjnych.

„Wyższe czynsze są naprawdę niepokojące, ponieważ są księgowane raz w roku lub raz na dwa lata, co skłania ludzi do żądania wyższych płac od swojego szefa” – powiedziała Lara Ramy, główna ekonomistka USA w FS Investments.

Wraz z gwałtownym wzrostem inflacji w Stanach Zjednoczonych, rosnące koszty żywności i energii spowodowały, że najpopularniejszy wskaźnik cen w tym kraju osiągnął najwyższy poziom od czterech dekad. Gwynn Guilford z WSJ wyjaśnia, jak działa CPI i co może powiedzieć o inflacji. Ilustracja: Jacob Reynolds

Rekordowe ceny domów i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w maju sprawiły, że był to najdroższy miesiąc od 2006 roku na zakup domu. Te warunki napędzają potencjalnych nabywców poza rynkiem Dotychczas. Jednak przy ograniczonej podaży i stałym popycie może minąć kilka miesięcy, zanim ceny domów odnotują znaczne spadki.

„Weszliśmy w ten rok ze znacznie większym popytem niż podażą – nawet jeśli wielu nabywców domów nie jest w stanie konkurować na rynku, wciąż jest wielu kupujących” – powiedział Bill Adams, główny ekonomista Comerica Bank.

Napisz do Gabriel T. Rubin w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8