21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do 10%, ponieważ ceny energii spadły

Inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do 10%, ponieważ ceny energii spadły

Rynki śledzą najnowsze dane o inflacji ze strefy euro przed nowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Julian De Rosa | AFP | Obrazy Getty’ego

Inflacja w strefie euro nieco zwolniła w listopadzie, według wstępnych danych opublikowanych w środę, ponieważ ceny spadły z rekordowych poziomów i nie spełniły oczekiwań analityków.

Ceny konsumpcyjne od kilku miesięcy gwałtownie rosną w regionie obejmującym 19 krajów. Inflacja wzrosła w zeszłym miesiącu powyżej 10 proc., co uwydatniło powagę kryzysu kosztów utrzymania w bloku.

Wstępne dane opublikowane w środę przez Europejski Urząd Statystyczny pokazały, że inflacja zasadnicza osiągnęła w tym miesiącu 10% rocznie – o 0,6 punktu procentowego mniej niż w październiku.

Energia i żywność nadal przyczyniały się do wysokich wskaźników inflacji, ale z wcześniejszymi wyraźnymi spadkami. Oczekuje się, że energia ustabilizowała się w listopadzie na poziomie 34,9% w ujęciu rocznym, w porównaniu z 41,5% w październiku, według Eurostatu.

„Spadek inflacji zasadniczej HICP z 10,6% w październiku do 10,0% w listopadzie był pierwszym spadkiem od czerwca 2021 r. i większym niż pierwotnie oczekiwano” – powiedział Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

„Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby główna stopa inflacji ponownie wzrosła w grudniu lub styczniu, biorąc pod uwagę zmienność danych miesięcznych, ale nie ma wątpliwości, że w przyszłym roku szybko spadnie” – dodał.

The euro nieznacznie spadła w porównaniu z funt brytyjskiwyceniany na 0,863 funta szterlinga i wzrósł o około 0,4 punktu procentowego w stosunku do dolar do 1,037 USD wkrótce po opublikowaniu danych.

Spadek inflacji następuje po podobnym zbiorze danych ze Stanów Zjednoczonych. Na początku tego miesiąca indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych za październik był poniżej oczekiwań.

Na początku tego miesiąca członek Europejskiego Banku Centralnego powiedział CNBC, że szczyt inflacji jest „na wyciągnięcie ręki”. Edward Scicluna, który jest także prezesem Banku Malty, powiedział CNBC WYŁĄCZNIE, że w rezultacie nie widzi powtórki poprzedniej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych.

READ  Kontrakty terminowe na akcje lekko spadły po poniedziałkowych wzrostach

Oczekiwania rynkowe zakładają wzrost cen o 50 punktów bazowych w grudniu.

podwyżki EBC

Niższe dane o inflacji mogą być odzwierciedleniem ostatnich podwyżek stóp procentowych i mogą oznaczać mniej więcej wyższe stopy w nadchodzących miesiącach. Jednak, mówiąc wcześniej w tym tygodniu, Europejski Bank Centralny prezydenta Lagarde Spodziewaj się więcej zmian w cenie referencyjnej.

„Spodziewamy się, że podniesiemy stopy procentowe do poziomu wymaganego do zapewnienia, że ​​inflacja powróci do naszego średnioterminowego celu wynoszącego 2% w odpowiednim czasie” – powiedziała europejskim prawodawcom.

Ekonomista mówi, że trudno jest zaplanować sprzedaż obligacji EBC

The Bank centralny W tym roku trzykrotnie podnosił stopy procentowe i oczekuje się, że zrobi to ponownie w grudniu. Istnieje jednak duża niepewność co do liczby podwyżek stóp procentowych, które EBC ogłosi w nadchodzącym roku.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że urzędnicy będą musieli zrobić sobie przerwę, aby realna gospodarka mogła zareagować na wyższe stopy procentowe, podczas gdy inni uważają, że inflacja jest na tak wysokim poziomie, że potrzebuje więcej ruchów cenowych.

Europejski Bank Centralny oszacował we wrześniu, że roczna inflacja zasadnicza wyniesie 8,1% w 2022 r. i 5,5% w 2023 r. Oczekuje się, że dane te zostaną zrewidowane w górę na grudniowym posiedzeniu banku centralnego.