W sierpniu inflacja CPI w Polsce wzrosła do 5,4% z 5,0% w lipcu, więcej niż oczekiwano (konsensus i ING + 5,2% r/r). W tym miesiącu obserwowaliśmy wzrost cen gazu (+12,4%, co podniosło ceny energii z 5,3% do 6,1% w lipcu), wyższe ceny żywności (+3,9%) oraz niezmiennie wysoką i ostatnio rosnącą inflację centralną (3,7% w lipcu). ). Oszacowano na 3,9%).
Od początku roku piszemy, że w głównym CBI w Polsce nie będzie porecesyjnego spadku. Wysoka inflacja utrzymywała się już przed epidemią, a od wybuchu Covid-19 pojawiły się nowe zagrożenia wynikające z cen towarów, zakłóceń łańcucha dostaw i głównych globalnych bodźców finansowych. Banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej twierdzą, że CBI jest większym problemem niż czwarta fala rządów 19.
Do 15 września nie znamy szczegółowego schematu zmian cen. Naszym zdaniem w sierpniu utrzymywał się silny wzrost cen usług, zwłaszcza w zakresie turystyki i rozrywki, gdyż zmienił się popyt konsumpcyjny po złagodzeniu ograniczeń zdrowotnych. Wraz ze wzrostem kosztów produkcji rosną ceny towarów.
Ostatni raz w kraju inflacja przekraczająca 5,0% miała miejsce w 2001 r. Po raz pierwszy banki centralne były w stanie utrzymać roczne stopy CBI poniżej 7,5%, a Narodowy Bank Polski nadal buduje swoją wiarygodność nawet po inflacji. Szok, gdy zaczęły się zmiany gospodarcze. Przez kolejne 20 lat, do sierpnia 2021 r., inflacja CBI kształtowała się poniżej 5%.
W porównaniu do grudnia ceny w Polsce wzrosły już o 4,7%; Ceny wzrosły w lipcu o 4,5%. Wskazuje to, że inflacja, która została wzmocniona efektami fundamentalnymi, jest nieco wyższa niż przed rokiem. Musimy pamiętać, że przed epidemią wzrost cen w Polsce był bliski 5%. Poza czynnikami regulacyjnymi, wysoki wskaźnik CPI jest spowodowany strukturą PKB, która jest silnie uzależniona od konsumpcji, a inwestycje są wyjątkowo słabe. Popyt konsumencki będzie dodatkowo stymulowany przez zmiany finansowe w polskim porozumieniu, oprócz opóźnionego wpływu podwyżki PPI oczekuje się, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w przyszłym roku. Średnio szacujemy, że inflacja CPI wyniesie 3,9% w 2022 r., nieco poniżej średniej w tym roku (ok. 4,5%).
Podwyższona inflacja, z silnymi kontrastami sięgającymi 5,5% w grudniu, wzmacnia nasze oczekiwania na wczesną podwyżkę stóp w listopadzie. Jersey Grobivaniki z RPP ogłosił niedawno swoje poparcie dla podwyżki stóp. Przy poparciu trzech kolejnych członków Hawk RPP daje cztery głosy za takim posunięciem w Izbie. Listopadowy plan inflacyjny również powinien naszym zdaniem wzywać do oszczędności.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com
🇵🇱 Polska: Więcej Shanza i Sukces: ujawniono szczegóły Eurowizji Junior 2024