20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indyjski regulator rozważa wyczyszczenie akcji Adani o wartości 86 miliardów dolarów

Indyjski regulator rozważa wyczyszczenie akcji Adani o wartości 86 miliardów dolarów

  • Akcje Adani przeżywają kolejną porażkę na indyjskich giełdach
  • Zapasy spadają dzień po pomyślnej sprzedaży akcji
  • SEBI bada możliwe nieprawidłowości w sprzedaży akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów
  • Miliarder wypada z pierwszej 10 na liście najbogatszych ludzi magazynu Forbes
  • Adani Enterprises i Adani Ports przeżywają swój najgorszy dzień w historii

BENGALURU (Reuters) – Indyjski regulator rynku rozważa pogrom akcji miliardera Gautama Adaniego, ponieważ straty wynikające ze środowego surowego raportu dotyczącego krótkiej sprzedaży w USA wzrosły do ​​86 miliardów dolarów, jak poinformowało Reuters źródło zaznajomione z tą sprawą. .

Indyjska Rada Papierów Wartościowych i Giełd (SEBI) też patrzeć W licznych zarzutach wysuniętych przez Hindenburg Research oraz we wszelkich możliwych wykroczeniach przy sprzedaży głównych udziałów przez Adani Enterprises (ADEL.NS) – powiedział we wtorek informator, który zastrzegł sobie anonimowość.

Rzecznicy SEBI i Adani Group nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Wśród kilku zarzutów Hindenburg w zeszłym tygodniu oskarżył Grupę Adani o korzystanie z zagranicznych rajów podatkowych i manipulację akcjami. Wzbudziła też obawy o rosnące zadłużenie i wyceny siedmiu giełdowych spółek.

Grupa zaprzeczyła zarzutom, mówiąc, że opis manipulacji akcjami przez krótkich sprzedawców był „bezpodstawny” i wynikał z nieznajomości prawa indyjskiego. Dodał, że zawsze dokonywał niezbędnych ujawnień regulacyjnych.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

We wtorek Grupa Adani uzyskała poparcie inwestorów, aby sprzedać akcje o wartości 2,5 miliarda dolarów firmie Adani Enterprises, co niektórzy uznali za pieczęć zaufania inwestorów w czasach kryzysu.

Ale załamanie akcji i obligacji Grupy Adani zostało wznowione w środę, a akcje Adani Enterprises spadły o 28% oraz Porty Adani i Specjalna Strefa Ekonomiczna. (APSE.NS) Spadł o 19%, co było najgorszym dniem dla nich obojga.

Straty stanowią dramatyczną porażkę dla Gautama Adaniego, miliardera, który porzucił szkołę i stał się miliarderem, którego majątek gwałtownie wzrósł w ostatnich latach wraz z wartością akcji jego firm, które obejmują porty, lotniska, górnictwo i cement.

READ  Akcje Porsche ustabilizowały się na zamknięciu po historycznym notowaniu 72 miliardów dolarów

Teraz biznesmen, który w środę wypadł z pierwszej dziesiątki listy najbogatszych Forbesa, walczy o stabilizację swoich firm i obronę swojej reputacji.

Podkreślając napięcie w niektórych kręgach, Bloomberg poinformował, że Credit Suisse (CSGN.S) Przestał przyjmować obligacje Adani Group of Companies jako zabezpieczenie kredytów zabezpieczających dla swoich klientów banków prywatnych. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Credit Suisse.

To był duży czynnik środowego spadku akcji, powiedział Deven Choksey, dyrektor zarządzający KRChoksey Shares and Securities.

Po stracie 86 miliardów dolarów w ostatnich dniach – równowartość 16% rocznych wydatków budżetowych Indii w wysokości 550 miliardów dolarów, ogłoszonych w środę – siedem notowanych na giełdzie spółek Adani Group ma obecnie łączną kapitalizację rynkową na poziomie około 131 miliardów dolarów.

Grafika Reutera

płynie

Indyjska agencja ratingowa ICRA Ltd, jednostka należąca do Moody’s Investors Service, poinformowała w środę, że monitoruje wpływ rozwoju sytuacji na portfel oceniany przez Grupę Adani.

Dodał, że chociaż plan wydatków kapitałowych sfinansowany z dużego zadłużenia grupy był „poważnym wyzwaniem”, niektóre z nich miały charakter uznaniowy i mogły zostać odroczone w zależności od sytuacji płynnościowej.

W środę australijski regulator powiedział, że dokona również przeglądu zarzutów Hindenburga, aby sprawdzić, czy dalsze dochodzenie jest uzasadnione.

Środowe straty na akcjach spowodowały, że Adani spadł na 15. miejsce na liście najbogatszych ludzi Forbesa z szacowaną wartością netto na 75,1 miliarda dolarów, poniżej rywala Mukesha Ambaniego, prezesa Reliance Industries Ltd. (RELI.NS) Który zajmuje dziewiąte miejsce z majątkiem netto 83,7 miliarda dolarów.

READ  Akcje azjatyckie przedłużają swoją globalną porażkę, jen rośnie po śladach interwencji

Przed raportem Hindenburga Adani zajmował trzecie miejsce.

Zapytany, czy jest zaniepokojony szerszymi stratami na indyjskich giełdach z powodu spadku akcji Grupy Adani, minister gospodarki Ajay Seth powiedział, że rząd „nie komentuje kwestii związanych z konkretną spółką”.

Indyjski wskaźnik Nifty Index spadł o 2,7% od czasu publikacji raportu Hindenburga. Dane pokazują również, że po opublikowaniu raportu zagraniczni inwestorzy sprzedali indyjskie akcje o wartości 1,5 miliarda dolarów – największy odpływ w ciągu czterech kolejnych dni od 30 września.

Udziały w Adani Power (ADAN.NS) Willmar mnie potępił (ADAW.NS) Adani Total Gas spadł w środę po 5 proc (ADAG.NS) Spadł o 10%, a wszystkie trzy ceny spadły wokół ich dziennych stawek. Przynieś mi transmisję (ADAI.NS) Spadł o 3% i obiecał zieloną energię (ADNA.NS) o 5,6%.

Adani Total Gas jest spółką joint venture z francuską firmą Total (TTEF.PA)była największą ofiarą raportu krótkiego sprzedawcy, tracąc około 27 miliardów dolarów.

Udziały w spółkach cementowych ACC (ACC.NS) i cement Ambuja (ABUJ.NS)która została przejęta przez Grupę Adani od szwajcarskiej firmy Holcim Ulubiony W stosunku do 10,5 mld dolarów w zeszłym roku spadł odpowiednio o 6,2% i 16,7%.

Grafika Reuters Reuters

Dolarowe obligacje wyemitowane przez podmioty adani również wznowiły spadki w środę. Denominowane w dolarach amerykańskie obligacje Adani Ports, których termin wykupu przypadał na luty 2031 r., przyniosły straty, spadając o 3,59 centa do 67,58 centa.

Hindenburg powiedział w swoim raporcie, że obniżył rating amerykańskich obligacji i instrumentów pochodnych sprzedawanych poza Indiami dla Adani Group.

Dodatkowe raporty autorstwa Chrisa Thomasa w Bengaluru oraz Aditya Kalra i Aditi Shah w New Delhi; Dodatkowe raporty Bharata Rajeshwarana, Nikung Uri i Seethuramana NR; Montaż autorstwa Edwiny Gibbs, Adityi Kalry i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.