7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indeks cen producentów w marcu 2022 r.:

Indeks cen producentów w marcu 2022 r.:

Biuro Statystyki Pracy podało w środę, że ceny otrzymywane przez producentów towarów i usług wzrosły w marcu w najszybszym tempie od czasu prowadzenia ewidencji.

Indeks cen producentów, który mierzy ceny płacone przez hurtowników, wzrósł o 11,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, najbardziej w serii danych od listopada 2010 r. W ujęciu miesięcznym miara wzrasta o 1,4%, powyżej 1,1% Dow Jones. Szacunek, jak również zapis.

Po wyłączeniu żywności, energii i usług handlowych, bazowy PPI wzrósł o 0,9% miesiąc do miesiąca, prawie dwukrotnie więcej niż prognoza 0,5% i największy miesięczny wzrost od stycznia 2021 r. Bazowy PPI wzrósł o 7% rok do roku. .

Indeks Cen Producentów jest wybiegającą w przyszłość miarą inflacji, ponieważ śledzi ceny w przygotowaniu towarów i usług, które ostatecznie docierają do konsumentów.

Środowa publikacja pojawia się dzień po raporcie BLS, że CPI za marzec wzrósł o 8,5% w ciągu ostatniego roku, powyżej oczekiwań i najwyższego odczytu od grudnia 1981 roku.

Ze strony producentów, ceny finalnych towarów poszukiwanych skutkowały miesięcznym wzrostem o 2,3%, podczas gdy ceny usług wzrosły o 0,9%, w porównaniu z 0,3% w lutym. Inflacja towarów przewyższająca usługi w okresie covid pandemiaale dane z marca sugerują, że usługi nadrabiają zaległości w zmieniającym się zapotrzebowaniu konsumentów.

Ceny energii wzrosły w ciągu miesiąca o 5,7%, podczas gdy koszty żywności wzrosły o 2,4%.

Rosnąca w górę inflacja skłoniła Rezerwę Federalną do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej.

W marcu Rezerwa Federalna podniosła referencyjną krótkoterminową stopę oprocentowania kredytów o 0,25 punktu procentowego jako pierwszy krok w kierunku serii podwyżek w ciągu roku. Rynki prawie na pewno wyceniają, że bank centralny podwoi ten ruch na majowym posiedzeniu i będzie kontynuował do końca roku, aż stopa funduszy federalnych wyniesie około 2,5%.

Rynki początkowo nie wykazywały żadnej reakcji na informacje o PPI, kontrakty na giełdy oscylowały na stabilnym poziomie, a rentowności obligacji skarbowych pozostały w dużej mierze bez zmian.

READ  Wyłącznie: Credit Suisse rozważa opcje wzmocnienia kapitału