24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Huragan Fiona uderza w Wyspy Turks i Caicos jako „zagrażająca życiu” burza kategorii 3

Huragan Fiona uderza w Wyspy Turks i Caicos jako „zagrażająca życiu” burza kategorii 3

Huragan Fiona uderzył we wtorek w Wyspy Turks i Caicos jako sztorm kategorii 3 po tym, jak go uderzył. PortorykoWiększość ludzi została bez prądu i bieżącej wody. Cyklon Grand Turk uderzył w maleńką brytyjską wyspę stołeczną we wtorek rano po tym, jak rząd wprowadził godzinę policyjną i wezwał ludzi do ucieczki z obszarów zagrożonych powodziami.

Zjednoczone państwo Narodowe Centrum Huragan wspomniane części Republika Dominikany Turks i Caicos doświadczą we wtorek „zagrażającej życiu” powodzi. Hurricane Center powiedział, że gwałtowne sztormy mogą podnieść poziom wody na brytyjskim kontynencie nawet o 5 do 8 stóp powyżej normy.

Późnym wtorkowym rankiem burza znajdowała się centralnie około 40 mil od Turk Grand, z wiatrami o sile huraganu dochodzącymi do 30 mil od centrum i tropikalnymi silnymi wiatrami do 150 mil.

„Burze są nieprzewidywalne” – powiedział premier Washington Messick w oświadczeniu z Londynu, gdzie uczestniczył w konferencji. Pogrzeb królowej Elżbiety II. „Więc powinieneś podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo”.

Fiona miała maksymalny ciągły wiatr o prędkości 115 mil na godzinę i poruszała się na północny zachód z prędkością 9 mil na godzinę, zgodnie z Hurricane Center, który powiedział, że burza może się wzmocnić, aby stać się huraganem kategorii 4, gdy zbliżyła się do Bermudów w piątek.

Huragan Fiona jest widoczny na zdjęciu satelitarnym wykonanym 20 września 2022 roku o godzinie 9:00 czasu wschodniego.
Huragan Fiona jest widoczny na zdjęciu satelitarnym wykonanym 20 września 2022 roku o godzinie 9:00 czasu wschodniego.

NOAA


Oczekiwano, że osłabnie, zanim w weekend dotrze do dalekowschodniej Kanady.

Ogromna burza nadal spadała Ulewa W Republice Dominikańskiej i Portoryko 58-letni mężczyzna zmarł po tym, jak policja powiedziała, że ​​został porwany przez rzekę w centralnym górskim miasteczku Comerio.

Urzędnicy powiedzieli, że kolejna śmierć była związana z awarią zasilania – 70-letni mężczyzna został spalony po próbie napełnienia swojego generatora benzyną podczas jego pracy.


Huragan Fiona uderzył w Portoryko, pozostawiając większość wyspy bez prądu i czystej wody

05:07

W niektórych częściach wyspy spadło ponad 25 cali deszczu, a we wtorek więcej spadło.

Michelle Carlo, doradca medyczny ds. bezpośredniej pomocy w Portoryko, Powiedział CBS News We wtorek warunki na wyspie były „przerażająco podobne” do 2017 roku, kiedy Huragan Maria wywołuje Prawie 3000 zgonów.

„Chociaż Fiona jest sklasyfikowana jako huragan kategorii 1, szkody spowodowane przez wodę w Puerto Rico są w niektórych miejscach równie poważne lub gorsze niż wtedy, gdy Maria uderzyła nas pięć lat temu” – powiedział Carlo.

Generał brygady Gwardii Narodowej. Generał Narciso Cruz określił powstałe powodzie jako historyczne.

„Były społeczności, które zostały zanurzone w burzy i że Maria nie była przytłoczona” – powiedział. „Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego”.

Członek Portorykańskiej Gwardii Narodowej przedziera się przez wody dla osób potrzebujących ratunku z zalanych ulic w następstwie huraganu Fiona w Salinas w Puerto Rico, 19 września 2022 r.
Członek Portorykańskiej Gwardii Narodowej przedziera się przez wody dla osób potrzebujących ratunku z zalanych ulic w następstwie huraganu Fiona w Salinas w Puerto Rico, 19 września 2022 r.

REUTERS/Ricardo Arduingo


Cruz powiedział, że 670 osób zostało uratowanych w Puerto Rico, w tym 19 w domu opieki w północnej górskiej miejscowości Cayia, która była zagrożona zawaleniem.

„Rzeki rozbiły swoje banki i pokryły swoje społeczności” – powiedział.

Niektórych uratowano kajakiem i łodzią, podczas gdy inni osiedlili się w ogromnej koparce i zostali przeniesieni na wyższy poziom.

Ubolewał, że niektórzy ludzie odmawiają opuszczenia swoich domów, dodając, że ich rozumie.

– To ludzka natura – powiedział. Ale kiedy zobaczyli, że ich życie jest w niebezpieczeństwie, zgodzili się odejść”.

Cios Fiony był jeszcze bardziej druzgocący, ponieważ Portoryko nie podniosło się jeszcze po huraganie Maria, który… Zniszcz sieć energetyczną. Pięć lat później ponad 3000 domów na wyspie wciąż jest pokrytych niebieską tkaniną.


W piątą rocznicę huraganu Maria Portoryko nadal boryka się z wyzwaniami związanymi z władzą

08:03

W poniedziałek władze poinformowały, że co najmniej 2300 osób i około 250 zwierząt pozostało w schroniskach na całej wyspie.

Fiona spowodowała awarię zasilania, kiedy uderzyła w południowo-zachodni róg Portoryko w niedzielę, ku pamięci huraganu Hugo, który uderzył w wyspę w 1989 roku jako sztorm kategorii 3.

We wtorek rano władze poinformowały, że przywróciły energię elektryczną ponad 285 000 z 1,47 miliona klientów wyspy. Gubernator Pedro Pierluisi ostrzegł, że może upłynąć kilka dni, zanim wszyscy będą mieli prąd.

Według urzędników ponad 837 000 konsumentów – dwie trzecie całej wyspy – miało odcięty dostęp do wody z powodu mętnej wody w oczyszczalniach lub braku elektryczności.

Fiona nie miała zagrażać kontynentowi amerykańskiemu.

Na Dominikanie władze zgłosiły jedną śmierć: mężczyznę, który wpadł na spadające drzewo. Burza wysiedliła ponad 12 400 osób i izolowała co najmniej dwie społeczności.

Huragan spowodował, że kilka autostrad zostało zamkniętych, a molo turystyczne w Michis Township zostało poważnie uszkodzone przez fale. Urzędnicy powiedzieli, że co najmniej cztery międzynarodowe lotniska zostały zamknięte.

Prezydent Dominikany Luis Abenader powiedział, że władze będą potrzebowały kilku dni, aby ocenić skutki burzy.

Fiona wcześniej uderzyła we wschodnie Karaiby, zabijając mężczyznę we francuskiej prowincji Gwadelupa, gdy jego dom został zmieciony przez powódź.

READ  Xi mówi, że kontrola COVID wkracza w nową fazę, a liczba przypadków wzrasta po ponownym otwarciu