16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Huragan Beryl niszczy Grenadę: „W pół godziny Carriacou zostało zrównane z ziemią”

Huragan Beryl niszczy Grenadę: „W pół godziny Carriacou zostało zrównane z ziemią”CNN

Huragan Beryl uderzył w Wyspy Zawietrzne w poniedziałek jako niezwykle niebezpieczny huragan czwartej kategorii, niosąc ze sobą katastrofalne wiatry, ulewne deszcze i zagrażającą życiu falę sztormową.

Huragan Beryl dotarł na ląd tuż po godzinie 11:00 czasu wschodniego na wyspie Carriacou na Morzu Karaibskim w Grenadzie, przy maksymalnym utrzymującym się wietrze o prędkości 250 mil na godzinę. Według danych National Oceanic and Atmospheric Administration z 1851 roku jest to najsilniejszy znany huragan, jaki przeszedł przez Grenadyny.

„Pojawiły się powszechne doniesienia o zniszczeniach i zniszczeniach w Carriacou i Petite-Martinique. W ciągu pół godziny Carriacou zostało zrównane z ziemią” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Grenady Deacon Mitchell.

Mitchell powiedział, że nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach śmiertelnych lub obrażeniach, ale ostrzegł, że to może się zmienić.

Powiedział: „Musimy zdać sobie sprawę, jak okrutny i potężny jest huragan, dlatego jeszcze nie wyszliśmy z lasu. Nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że nikt nie został ranny ani że w wyniku huraganu nie było ofiar śmiertelnych .”

Burza spowodowała przerwy w dostawie prądu na całym łańcuchu wysp. Nyla K powiedziała: Etienne, sekretarz prasowy Kancelarii Premiera, powiedziała w poniedziałek CNN, że około 95% wyspy Grenada straciło prąd w wyniku huraganu Beryl. Etienne wyjaśnił, że komunikacja na Grenadzie została zerwana, a niektóre osoby utraciły dostęp do Internetu.

Wszystkie szkoły i firmy są zamknięte, łącznie z lotniskiem, powiedziała sekretarka, dodając, że obecnie działają jedynie szpitale i krajowe siły policyjne. Według National Hurricane Center lotnisko odnotowało utrzymujący się wiatr o prędkości 150 km/h i w porywach 200 km/h w poniedziałkowe popołudnie.

Według centrum od poniedziałkowego wieczoru na południowych Wyspach Zawietrznych nadal panowały „tropikalne burze, niebezpieczne fale i ulewne deszcze”.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Przybycie Beryl oznacza wyjątkowo wczesny początek sezonu huraganów na Atlantyku. W niedzielę stał się pierwszym huraganem kategorii 4 w historii na Atlantyku i jedynym huraganem kategorii 4 w czerwcu. Nienormalnie ciepła woda oceaniczna Wydarzenia, które doprowadziły do ​​alarmującego wzmocnienia Beryl, wyraźnie wskazują, że ten sezon huraganów będzie odbiegał od normalnego w świetle globalnego ocieplenia spowodowanego zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi.

Huragan Brill bije rekordy w czerwcu, ponieważ ocean jest teraz tak ciepły, jak zwykle w szczytowym okresie sezonu huraganów, powiedział Jim Kossin, ekspert ds. huraganów i doradca naukowy w fundacji non-profit First Street Foundation.

„Huragany nie wiedzą, w jakim miesiącu się znajdujemy, znają jedynie otaczające je środowisko” – powiedziała Kossin CNN. „Beryl bije rekordy w czerwcu, ponieważ myśli, że mamy wrzesień”.

READ  wzywa do zakończenia „krwawej łaźni” w Gazie po izraelskim ataku, w którym zginęło 274 Palestyńczyków | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ciepło oceanu, które napędza bezprecedensową moc Beryl, „z pewnością ma na sobie ludzki ślad” – dodał Kosen.

Beryl to niebezpieczny huragan: Burza znajdowała się 200 km na północny zachód od Grenady, wiała z prędkością 250 km/h, a od poniedziałkowego wieczoru przemieszczała się w kierunku zachodnio-północno-zachodnim z prędkością 21 km/h. Silne wiatry Beryl rozciągają się na 40 mil od centrum, podczas gdy tropikalne wiatry sztormowe rozciągają się na 200 km. Oczekuje się, że centrum burzy odsunie się od południowych Wysp Na Zawietrze we wtorek wieczorem przez południowo-wschodnie i środkowe Morze Karaibskie, a w środę przejdzie w pobliżu Jamajki.

Zagrażające życiu burze i powodzie: Narodowe Centrum Huraganów przestrzec „Zagrażająca życiu fala sztormowa podniesie poziom wody od 6 do 9 stóp powyżej normalnego poziomu pływów w przybrzeżnych strefach wiatrowych w pobliżu miejsca, w którym oko burzy dociera na ląd w obszarze ostrzegania przed huraganem”. Centrum odnotowało również, że duże fale spowodowane burzą będą się utrzymywać na Wyspach Nawietrznych i Południowo-Zawietrznych przez następne dwa dni. „Oczekuje się, że wezbrania dotrą także do południowych wybrzeży Portoryko i Hispanioli od późnego wieczora do wtorku. Oczekuje się, że fale te spowodują zagrażające życiu warunki do surfowania i rozrywania”.

• Zegarek huraganu: Obowiązuje na Jamajce, do środy możliwy huragan. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną obowiązują także na Saint Vincent i Grenadynach, Grenadzie, Martynice i Saint Lucia, a także na południowym wybrzeżu Dominikany od Punta Palenque na zachód do granicy z Haiti oraz na południowym wybrzeżu Haiti od granicy z Republiką Dominikany do Anse de Hainaut.

Setki ewakuowano: W niedzielę wieczorem w schroniskach przed huraganami na Barbadosie ponad 400 osób przebywało – powiedziała dyrektor schroniska na Barbadosie, Ramona Archer-Bradshaw, CBC News, filii CNN.

Ricardo Mazalan/Associated Press

W poniedziałek huragan Beryl zalał ulicę w Hastings na Barbadosie.

Ricardo Mazalan/Associated Press

W poniedziałek podczas huraganu Beryl w Hastings na Barbadosie fale uderzyły w palmy.

Stan wyjątkowy na Grenadzie: Stan wyjątkowy ogłoszony przez gubernatora generalnego Grenady Cécile La Grenade w niedzielny wieczór będzie obowiązywać do wtorkowego poranka. Zamknięto wszystkie firmy, z wyjątkiem policji, szpitali, więzień, składowisk śmieci i portów.

Lotniska nadal zamknięte: Lotniska na Barbadosie, Grenadzie i Saint Lucia zostały zamknięte w niedzielny wieczór w związku ze zbliżaniem się huraganu. Rzecznik lotniska powiedział, że międzynarodowe lotnisko Maurice Bishop na Grenadzie zostanie ponownie otwarte we wtorek rano. Międzynarodowe lotniska Grantley Adams na Barbadosie, międzynarodowe lotniska Hewanorra i George Charles Airport na Saint Lucia również zawiesiły działalność.

READ  Rosyjski gigant technologiczny chce opuścić kraj, gdy szaleje wojna na Ukrainie

Fani Pucharu Świata w krykiecie utknęli: Barbados w dalszym ciągu gości fanów krykieta z całego świata, którzy przybyli na wyspę na Mistrzostwa Świata T20, a niektórzy z nich mają wyjechać już w poniedziałek lub wtorek, powiedziała premier Barbadosu Mia Amor Mottley. „Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były narażone na huragan ani burzę” – dodała, wzywając mieszkańców, aby w miarę możliwości zapewnili odwiedzającym wsparcie.

Wyjście na ląd Beryl jest dalekie od końca jej historii, a jej długoterminowa ścieżka pozostaje niepewna.

Oczekuje się, że huragan będzie przemieszczał się generalnie w kierunku zachodnim lub północno-zachodnim nad Morzem Karaibskim do czwartku i pozostanie głównym huraganem kategorii 3 lub silniejszej do połowy tygodnia, po czym nieco straci na sile.

Huragan pozostanie jednak silny, będą mu towarzyszyć silne wiatry, ulewne deszcze i wzburzone fale rozciągające się poza jego środek nad większą częścią Karaibów. Centrum huraganu Beryl może w środę przejść na południe od Jamajki i przynieść poważniejsze skutki dla kraju, nawet jeśli nie dotrze tam na ląd.

Pogoda CNN

Każda linia reprezentuje inny model przewidywania ścieżki, jaką Beryl może obrać w weekend. Obszar pomiędzy liniami pokazuje stopień niepewności na ścieżce Beryl – im większy obszar, tym większa niepewność. Jego trasa staje się bardziej niepewna po dotarciu na ląd na Jukatanie.

Od pierwszego przybycia Beryla na Wyspy Zawietrzne w poniedziałek do jego kolejnego potencjalnego przybycia na półwysep Jukatan w Meksyku około piątkowego poranka prawdopodobnie minie kilka dni.

To, co stanie się, gdy Beryl ponownie dotrze na ląd, zadecyduje, czy huragan będzie w stanie w weekend dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej. Jeśli Berylowi uda się przetrwać podróż przez ląd i dotrzeć do ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej, może to oznaczać kłopoty dla północno-wschodniego Meksyku, a być może także dla wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Ten sezon rozpoczął się już intensywnie, gdy druga burza – burza tropikalna Chris – dotarła na ląd w pobliżu Tuxpan w Meksyku u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej wczesnym rankiem w poniedziałek.

READ  Porwanie Koregi: masowo porwani uczniowie z Nigerii wypuszczeni na wolność

Huragan Beryl oznacza niepokojący początek sezonu huraganów, który według meteorologów będzie nadpobudliwy, a rekordowa aktywność huraganu Beryl może być oznaką tego, co ma nadejść.

Beryl to najstarszy poważny huragan – zdefiniowany jako huragan kategorii 3 lub wyższej – na Oceanie Atlantyckim od 58 lat. Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum ds. Huraganów, Mike’a Brennana, szybkie nasilenie się burz jest zjawiskiem niezwykle niezwykłym tak wcześnie w sezonie huraganów. Rzadko zdarza się, aby w czerwcu na środkowoatlantyckim wschodzie Małych Antyli tworzyły się systemy tropikalne, szczególnie silne, ponieważ zrobiło to tylko kilka systemów tropikalnych. Według danych Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Burza pojawiła się nie tylko wcześnie jak na sezon, ale jest obecnie trzecim najstarszym poważnym huraganem na Atlantyku. Pierwszym huraganem był huragan Alma, który miał miejsce 8 czerwca 1966 r., a następnie huragan Audrey, który osiągnął status poważnego huraganu 27 czerwca 1957 r.

Huragan Beryl ustanowił także rekord najbardziej wysuniętego na wschód huraganu, jaki uformował się w czerwcu na tropikalnym Atlantyku, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 1933 roku.

Środkowy i wschodni Atlantyk zwykle staje się bardziej aktywny w sierpniu, po części dlatego, że temperatury oceanów mają czas na wzrost i zasilenie rozwijających się systemów.

Jednak w tym roku w Basenie Atlantyku temperatura wody była wyższa od normalnej, a uskoki wiatru nie występowały w związku z przejściem od El Niño do La Niña, co napędza rozwój tropików.

„Beryl znalazła środowisko z bardzo ciepłymi wodami oceanu jak na tę porę roku” – powiedziała Brennan.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Według badaczy systemy te powstające wczesnym latem w tej części Atlantyku są oznaką nadchodzącego aktywnego sezonu huraganów. Szukaj od Zwykle temperatury oceanów w czerwcu i lipcu nie są wystarczająco wysokie, aby zapewnić rozwój systemów tropikalnych.

Krajowa Służba Meteorologiczna Meteorolodzy przewidują Oczekuje się, że w tym sezonie wystąpi od 17 do 25 nazwanych burz, z których 13 stało się huraganami.

„To wynik znacznie powyżej średniej” – zauważyła Brennan.

Monica Garrett, Jane Norman, Michael Rios, Marlon Sorto, Sandy Sidhu, Melissa Alonso, Isaac Yee, Eric Zirkle, Rachel Ramirez i Brandon Miller z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.