Ten artykuł jest wersją internetową naszego biuletynu Europe Express. Rejestracja tutaj Otrzymuj newsletter prosto do swojej skrzynki odbiorczej w każdy dzień powszedni i sobotę rano
wracać. Szczególnie szokujące było to, gdy Polska, jeden z najbardziej zagorzałych europejskich sojuszników Ukrainy, ogłosiła w tym tygodniu, że zaprzestanie dostaw do Kijowa nowej broni pomimo honorowania istniejących porozumień. Zobaczymy, jak długo to posunięcie potrwa – ale w taki czy inny sposób podkreśla wagę zbliżających się wyborów parlamentarnych na Słowacji 30 września i w Polsce 15 października.
Każdy konkurs będzie miarą siły liberalizmu politycznego w Europie Środkowej. Każde z nich sprawdzi głębokość i solidność wsparcia regionu dla Ukrainy w jej wojnie obronnej przeciwko Rosji. Jestem pod adresem [email protected].
Wybory na Słowacji i w Polsce przypadają w delikatnym momencie dla UE. Z jednej strony blok 27 narodów stara się utrzymać jednolity front wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy. Jednak w tym poparciu pojawiają się pęknięcia i istnieją głębokie obawy co do tego, co się stanie, jeśli w przyszłym roku w Białym Domu zwycięży Republikanin i oceni zaangażowanie Waszyngtonu na Ukrainie.
Z drugiej strony Unia Europejska przygotowuje pod to grunt Możliwe wizjonerskie reformy wewnętrzne Otworzyć drogę Ukrainie i innym krajom, głównie bałkańskim, do przyłączenia się do obozu. Zwycięstwa wyborcze populistycznych lub konserwatywnych partii nacjonalistycznych na Słowacji i w Polsce rodzą pytania, czy takim reformom nie przeszkodziją spory między obecnymi państwami członkowskimi UE, pozostawiając Ukrainę i innych kandydatów na bocznym torze.
Cierń w boku UE
Liberalizm polityczny w swojej środkowoeuropejskiej postaci jest solą w oku UE od pierwszego zwycięstwa węgierskiego premiera Viktora Orbána w 2010 roku. Tendencję tę przyspieszyły prawicowe ustawodawstwo w Polsce w 2010 r. i dojście do władzy w 2015 r. Partia Sprawiedliwości (PiS), wybrana ponownie w 2019 r.
Jednakże, jak Soňa Muzikárová, słowacka ekonomistka polityczna, przypomniała nam w tym miesiącu w FT, w Europie Środkowej nie jest to ruch jednokierunkowy. W Czechach przeciwnicy populizmu wygrali wybory parlamentarne w 2021 r. i wybory prezydenckie w styczniu ubiegłego roku. Przygotowano konkurs parlamentarny Słowenii w kwietniu 2022 r Podobny wynik.
Teraz uwaga skupia się na Słowacji i Polsce – parze, na którą powinniśmy uważać, aby podkreślić różnice i podobieństwa w kulturze politycznej i polityce zagranicznej.
Robert Figo: słowacki straszak czy Blusterer?
Centralne pytania podczas wyborów na Słowacji dotyczą tego, czy były premier Robert Fico powróci do władzy, być może prowadząc kraj na liberalną ścieżkę w stylu Orbána; Czy kolejny rząd, niezależnie od przynależności politycznej, będzie kontynuował dotychczasową politykę Słowacji polegającą na zdecydowanym wsparciu Ukrainy?
już teraz, Ankiety Pozornie centrolewicowy Smar Fico wyprzedził partię wszystkich rywali, ale znacznie brakowało jej poparcia potrzebnego do utworzenia własnego rządu.
Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dwie pierwszorzędne analizy słowackiej sceny politycznej. przez jeden Tim Hatton i Petra Alderman University of Birmingham w Wielkiej Brytanii przez innego Alena Kutsko Dla think tanku Carnegie Europe.
Słowacja jest „przeklęta systemem jednopartyjnym, którego jedyną stałą cechą jest jego niestabilność” – piszą Hatton i Alderman. Od upadku komunizmu czechosłowackiego w 1989 r. i powstania Słowacji jako niepodległego państwa w 1993 r. z niepokojącą częstotliwością powstawały partie polityczne, które zdobywały i traciły władzę, zmieniały nazwy i znikały.
Smar przegrał w ostatnich wyborach parlamentarnych na Słowacji w 2020 r., co było ciosem dla Figo. Decyzja potwierdziła niezadowolenie z liberalizmu, które znalazło wyraz rok wcześniej zwycięstwem w wyborach prezydenckich prozachodniej działaczki antykorupcyjnej Zuzany Čaputovej.
Hatton i Alderman wyjaśniają:
Fico stracił władzę w wyborach w 2020 r. w wyniku powszechnego oburzenia w związku z morderstwem dziennikarza i jego narzeczonej.
Te tragiczne wydarzenia i późniejsze śledztwa pomogły zdemaskować ciemne powiązania między politykami, biznesmenami i przestępczością zorganizowaną i doprowadziły do największych demonstracji od upadku reżimu komunistycznego.
Obecnie Figo i Smar odnotowują odbicie, czemu sprzyjają trudne warunki gospodarcze po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę oraz chaotyczny system rządów wdrażany od 2020 roku przez koalicje rządzące Słowacją.
Niskie poparcie społeczne dla Ukrainy
W swoim artykule Kutsko obserwuje pojawienie się Smaru i różnych ugrupowań nacjonalistycznych Nierówne wsparcie dla UkrainySłowacja domagała się zakończenia wojny, zarzucając Zachodowi prowokowanie Rosji w celu ustabilizowania jej gospodarki.
Te sceny brzmią znacząco Opinia publiczna na SłowacjiWraz z Bułgarią – jedna z najbardziej rusofilskich społeczności Unii Europejskiej.
Kutsko jednak trafnie zauważa:
Figo nie wykazywał tego samego poziomu ambicji. . . Orbán stara się przekształcić politykę europejską i światową na swój własny obraz.
Fakt, że Samar powiedział szanowanym dyplomatom i byłym urzędnikom rządowym, że może objąć tekę polityki zagranicznej, jeśli partia wygra wybory, sugeruje, że konstruktywne podejście do polityki zagranicznej nie jest odległe.
Należy także pamiętać, że Słowacja – w przeciwieństwie do Polski – jest częścią dwudziestonarodowej strefy euro. Zapewnia to pewną kontrolę nad polityką słowackiego rządu.
W sumie wydaje się prawdopodobne, że sojusz pod przewodnictwem Smaru nie doprowadzi do zdecydowanego zerwania z zachodnią polityką wobec Ukrainy. Jeśli jednak spróbuje przebudować wymiar sprawiedliwości, media i instytucje społeczeństwa obywatelskiego, tak jak zrobił to Orbán na Węgrzech i PiS w Polsce, postawi to Słowację na kursie kolizyjnym z Brukselą.
Tarcia Polski z Ukrainą
Niewiele krajów, tak jak Polska, jest tak zaangażowanych we wspieranie oporu Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. Dlatego z przerażeniem usłyszałem, jak w tym tygodniu polski prezydent Andrzej Duda opisał Ukrainę jako „przypominającą tonącego człowieka chwytającego się wszystkiego, co tylko się da”.
Decyzja Polski o zamrożeniu dostaw broni była następstwem wcześniejszego ruchu mającego na celu rozszerzenie jednostronnych sankcji na import ukraińskiej żywności, wbrew decyzji UE o zniesieniu ograniczeń. Słowacja na krótko dołączyła do Polski w protekcjonizmie agrarnym.
Wyjaśnienia posunięcia Polski nie trzeba daleko szukać. W przyszłomiesięcznych wyborach PiS będzie musiał pracować nad zapewnieniem zdecydowanej większości parlamentarnej i będzie potrzebował wszystkich głosów, jakie zdobędzie na obszarach wiejskich i małomiasteczkowych, które stanowią jego bazę poparcia.
Obecny wzrost napięć polsko-ukraińskich ma jednak głębokie korzenie historyczne. Koncentrowały się one na Stephenie Banderze, ukraińskim nacjonaliście, który podczas II wojny światowej dokonał masakry Żydów i Polaków.
Żywo opowiedziano wojny pamięci w tym mrocznym okresie w stosunkach polsko-ukraińskich. Ten komentarz Alex Perez-Reyes dla Kennana z Waszyngtonu. Dość powiedzieć, że Polska jest głęboko rozczarowana zgodnością części ukraińskiej elity politycznej i społeczeństwa. status bohaterski do Bandery.
Kingmaker po prawej stronie
Mam wrażenie, że nie zakłóci to poważnie polskiego wsparcia dla Ukrainy w okresie poprzedzającym wybory w przyszłym miesiącu, ponieważ poparcie to ma charakter ponadpartyjny i opiera się na solidnym publicznym postrzeganiu Rosji jako wieloletniego przeciwnika Polski.
Przeważa jednak sytuacja spotkania wyborczego Naprawdę nieprzyjemne – to naprawdę zły mecz Od powrotu do demokracji po 1989 r. (Bardziej rzetelne i aktualne studium współczesnej polskiej polityki można znaleźć w nowej książce Jarosława Kuysza pt. Nowa polityka polska.)
Opozycja wykorzystała aferę korupcyjną związaną z nielegalną sprzedażą wiz w polskich konsulatach za granicą. Ze swojej strony PiS wezwał, aby referendum w sprawie polityki migracyjnej zbiegło się z walką parlamentarną, co byłoby rażącą próbą zatarcia spraw i wzmocnienia głosów na korzyść rządu.
Jak podkreśla Aleks Szczerbiak, to głosowanie może przynieść odwrotny skutek Zwiększa frekwencję wyborczą na skrajnie prawicową Partię KoalicjiPozwoli to zachować równowagę sił w następnym zgromadzeniu.
Szczerbiak należy do tych, którzy uważają, że opozycja pod przewodnictwem centroprawicowego byłego premiera Donalda Tuska będzie miała trudności z utorowaniem drogi do zwycięstwa.
Jeśli to prawda, a PiS pozostanie u władzy, należy spodziewać się większych tarć z Brukselą w sprawie praworządności, reformy traktatów UE i innych obszarów, w których konserwatywni polscy nacjonaliści mają niewiele wspólnego z zachodnioeuropejskim głównym nurtem politycznym.
Więcej na ten temat
Jaka jest stawka w polskich wyborach? – A Analiza Jacek Lepiarz dla niemieckiej stacji Deutsche Welle Broadcasting
Wybór tygodnia Tony’ego
-
Twierdzenia Kanady, jakoby agenci rządu indyjskiego byli zaangażowani w zabójstwo aktywisty sikhijskiego na ziemi kanadyjskiej, zwróciły światową uwagę na sprawę separatystów sikhijskich, którzy chcą niepodległego państwa w północnych Indiach, donosi FT John Reid z New Delhi.
-
Wyraźnie to stwierdzono na zeszłomiesięcznym szczycie BRICS, w którym uczestniczyły Brazylia, Chiny, Indie, Rosja i Republika Południowej Afryki. Wspólna waluta to iluzja Na razie Herbert Poenisch, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Zhejiang i były starszy ekonomista w Banku Rozrachunków Międzynarodowych, pisze dla Grupy Badawczej Omfif.
Biuletyny polecane dla Ciebie
Wielka Brytania po Brexicie — Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w miarę dostosowywania się gospodarki brytyjskiej do życia poza UE. Zapisać się Tutaj
Pracuje — Odkryj wielkie idee kształtujące dzisiejsze miejsce pracy dzięki cotygodniowemu biuletynowi redaktorki poświęconej pracy i karierze Isabelle Berwick. Zapisać się Tutaj
Podoba Ci się Europe Express? Rejestracja tutaj Dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy dzień powszedni o 7:00 CET i w południe CET w soboty. Powiedz nam, co myślisz, chcemy usłyszeć od Ciebie: [email protected]. Bądź na bieżąco z najnowszymi europejskimi historiami @FT Europa
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com