23 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Handel w Chinach w okresie styczeń-luty ponownie spada wraz ze spadkiem globalnego popytu

BEIJING (Reuters) – Chiński eksport spadł w okresie styczeń-luty, wskazując na utrzymujący się słaby popyt zagraniczny i wspierając obawy rządu, że globalne spowolnienie utrudni odbudowę kraju po zniszczeniach spowodowanych pandemią.

A dane rządowe pokazały we wtorek, że import również spadł, co również odzwierciedla słaby popyt zagraniczny, ponieważ kraj ten sprowadza części zamienne i materiały z zagranicy dla wielu eksportowanych towarów.

„Biorąc pod uwagę wysoką inflację w USA i Europie, tamtejszy popyt powinien nadal słabnąć, co również ogranicza popyt na przetwórstwo w Chinach” – powiedziała Iris Pang, główna ekonomistka ds. Wielkich Chin w ING.

Eksport w styczniu i lutym był o 6,8% niższy niż rok wcześniej, po rocznym spadku o 9,9% w grudniu. Ale wynik był lepszy od średniej prognozy w ankiecie Reutera, która spadła o 9,4%.

Import był słabszy i wyniósł 10,2%, co jest wynikiem gorszym niż w grudniu, kiedy był o 7,5% niższy niż rok wcześniej. Bardzo źle obliczyli sondaż, który wskazywał na spadek o 5,5%.

„Dane pojawiły się w wyniku pogarszającego się globalnego popytu na towary, biorąc pod uwagę fakt, że spadek eksportu wystąpił nie tylko w Chinach, ale także wśród innych głównych eksporterów azjatyckich, takich jak Korea Południowa i Wietnam” – powiedział Xu Tianchen, ekonomista i dyrektor generalny firmy. Economist Intelligence Unit, w odniesieniu do innych najnowszych danych.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Grafika Reutera

Spadek importu półprzewodników do Chin o 26,5% wskazuje na kurczący się rynek eksportu elektroniki użytkowej, do produkcji której wykorzystuje się te części.

Chiny wyznaczyły cel wzrostu produktu krajowego brutto w tym roku na poziomie około 5%, po tym, jak ścisła kontrola nad pandemią w zeszłym roku doprowadziła gospodarkę do jednego z najniższych wskaźników od dziesięcioleci. Zeszłoroczny PKB wzrósł tylko o 3% w 2021 roku.

READ  Ceny ropy spadają w związku z chińskimi ograniczeniami COVID i możliwą podwyżką stóp procentowych

Minister handlu Wang Wentao ostrzegł w czwartek, że presja na spadek chińskiego importu i eksportu znacznie wzrośnie w tym roku ze względu na ryzyko globalnej recesji i słaby popyt zewnętrzny.

„W ujęciu dolarowym import spadł bardziej niż eksport, co wskazuje na słaby popyt zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – powiedział Dan Wang, główny ekonomista Hang Seng Bank of China.

Dane spowodowały spadek cen akcji w Hongkongu i Chinach kontynentalnych, niwelując wcześniejsze wzrosty. Hang Seng w Hongkongu spadł o 0,33% w handlu późnym popołudniem, podczas gdy chiński CSI300 był słabszy o 1,46%.

Dane urzędu celnego pokazały, że import węgla i soi do Chin wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy import ropy naftowej spadł o 1,3%. Import gazu ziemnego spadł o 9,4%.

Eksport do Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o 21,8%, podczas gdy import ze Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o 5%. Eksport do Unii Europejskiej zmniejszył się o 12,2%, a import o 5,5%.

Agencja celna publikuje łączne dane handlowe za styczeń i luty, aby złagodzić zakłócenia spowodowane przesunięciem terminu Księżycowego Nowego Roku, który w tym roku przypadł w styczniu.

Ekonomiści spodziewają się stopniowego ożywienia importu wraz z powrotem zaufania konsumentów po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19 w grudniu, ale twierdzą, że spowolnienie za granicą może również ograniczyć ilość towarów napływających do Chin.

Dane z Narodowego Biura Statystycznego z zeszłego tygodnia pokazały, że działalność produkcyjna rozwijała się w najszybszym tempie od ponad dekady, dając ekonomistom powód do optymizmu.

Odczyty dotyczące aktywności w fabrykach z innych gospodarek azjatyckich za luty były bardziej pesymistyczne, wzmacniając jednak opinie, że warunki za granicą były słabsze.

(Raport Joe Casha i Elaine Zhang); Pod redakcją Bradleya Perretta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.