19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gwiazda widziana po raz pierwszy połyka planetę „jednym haustem”.  Ziemię prawdopodobnie spotka ten sam los za 5 miliardów lat.

Gwiazda widziana po raz pierwszy połyka planetę „jednym haustem”. Ziemię prawdopodobnie spotka ten sam los za 5 miliardów lat.

Po raz pierwszy naukowcy wykryli, że gwiazda połyka planetę — nie tylko ugryzienie lub żądło, ale jeden duży łyk. Eksperci twierdzą, że Ziemię czeka ten sam przerażający los za około 5 miliardów lat.

Astronomowie w środę wspomniany Ich obserwacje czegoś, co wyglądało na gazowego olbrzyma wielkości Jowisza lub większego, pożeranego przez swoją gwiazdę. Podobna do Słońca gwiazda puchła z wiekiem przez eony, aż w końcu stała się tak duża, że ​​pochłonęła okrążającą ją planetę.

To ponura zapowiedź tego, co stanie się z Ziemią, gdy stanie się naszym słońcem Zmienia się w czerwonego olbrzyma. Podczas tego zrywu wzrostu Słońce pochłonie Merkurego, Wenus i prawdopodobnie Ziemię, Według NASA.


Planetarna spirala śmierci przez
Caltech NA
youtube

„Jeśli jest jakieś pocieszenie, stanie się to za około 5 miliardów lat” – powiedział współautor Morgan MacLeod z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Ta galaktyczna uczta miała miejsce między 10 000 a 15 000 lat temu w pobliżu konstelacji Orła, kiedy gwiazda miała około 10 miliardów lat. Naukowcy stwierdzili, że gdy planeta schodziła z otworu gwiezdnego, nastąpił gwałtowny rozbłysk światła, po którym nastąpił długotrwały strumień pyłu lśniący w chłodnej energii podczerwonej.

Chociaż wcześniej pojawiały się oznaki innych gwiazd gryzących planety i ich skutków trawiennych, według opublikowanego badania po raz pierwszy zaobserwowano samą jaskółkę. W czasopiśmie Natura.

Badacz z MIT Kechalai D zauważył jasny rozbłysk w 2020 roku podczas przeglądania przeglądów nieba przeprowadzonych przez Obserwatorium Palomar w Caltech. Potrzeba było więcej obserwacji i analizy danych, aby rozwikłać zagadkę: zamiast gwiazdy pożerającej swojego towarzysza, ta gwiazda pochłonęła własną planetę.

Biorąc pod uwagę miliardy lat wieku gwiazdy, sama jaskółka była bardzo krótka — stało się to za jednym zamachem, powiedział Mansi Kasliwal z California Institute of Technology, który był częścią badań.

Carol Haswell, astrofizyk z Open University w Wielkiej Brytanii, która nie odgrywała żadnej roli w badaniach, powiedziała, że ​​odkrycia są „bardzo prawdopodobne”. Haswell kierował zespołem w 2010 roku, który wykorzystał Kosmiczny Teleskop Hubble’a do zlokalizowania gwiazdy WASP-12 w trakcie zjadania swojej planety.

„To inny rodzaj jedzenia. Ta gwiazda pochłonęła całą planetę jednym haustem” – powiedział Haswell w e-mailu. „Dla kontrastu WASP-12b i inne gorące Jowisze, które badaliśmy wcześniej, są delikatnie lizane i skubane”.

Astronomowie nie wiedzą, czy więcej planet krąży wokół tej gwiazdy w bezpieczniejszej odległości. Jeśli tak, Di powiedział, że mogą minąć tysiące lat, zanim staną się drugim lub trzecim cyklem gwiazdy.

Teraz, gdy wiedzą już, czego szukać, badacze będą szukać kolejnych kosmicznych mikstur. Podejrzewają, że tysiące planet krążących wokół innych gwiazd spotka ten sam los co tę, aw końcu także nasz Układ Słoneczny.

„Wszystko, co widzimy wokół nas, wszystkie rzeczy, które wokół siebie zbudowaliśmy, szybko znikną” – powiedział Dee.

Ta ilustracja, dostarczona przez California Institute of Technology/IPAC, przedstawia planetę ocierającą się o powierzchnię swojej gwiazdy. Astronomowie ogłosili w środę, 3 maja 2023 r., obserwacje czegoś, co wydaje się być gazowym olbrzymem wielkości co najmniej Jowisza, pożeranym przez swoją gwiazdę.

/ ap


Obserwacja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak astronomowie ogłosili odkrycie supermasywnej czarnej dziury – czyli tzw Straszna Barbie – pożerając gwiazdę. Naukowcy opisali go jako jeden z „najjaśniejszych, energetycznych i długotrwałych ulotnych obiektów”, jakie kiedykolwiek znaleziono, czai się w zapomnianym zakątku nocnego nieba.

„Takie odkrycia naprawdę otwierają nam oczy na fakt, że wciąż odkrywamy tajemnice i odkrywamy cuda wszechświata – rzeczy, których nikt wcześniej nie widział” – powiedzieli naukowcy o odkryciu.

READ  Tajemniczy problem pojawił się z sondą Voyager 1 NASA od 1977 r.