3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Grupa twierdzi, że ponad 4500 protestujących przeciwko wojnie zostało aresztowanych w ciągu jednego dnia w Rosji

Grupa twierdzi, że ponad 4500 protestujących przeciwko wojnie zostało aresztowanych w ciągu jednego dnia w Rosji

Nagrano kobietę, która opowiadała policjantowi, że przeżyła nazistowskie oblężenie Leningradu, dawna nazwa Petersburga, i straciła rodziców. Inna kobieta dodała: „Mamy krewnych i mamy przyjaciół na Ukrainie”.

„Przybyłeś wspierać faszystów?” Oficer odpowiedział, odnosząc się do uzasadnienia wojny przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Którzy faszyści?” zapytał tłum.

Następnie oficer wydał rozkaz: „Aresztuj wszystkich”.

Według OVD-Info władze w niedzielę aresztowały co najmniej 4640 osób w 56 miastach Rosji, które w zeszłym roku zostało uznane za zagranicznego agenta przez rosyjskie władze podczas masowych rozpraw Putina z aktywistami, grupami praw człowieka i działaczami opozycji. Grupa zgłosiła wiele przypadków użycia nadmiernej siły wobec protestujących, w tym pobicia i użycia paralizatorów. Wśród zatrzymanych było 13 dziennikarzy i 113 nieletnich.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało wcześniej w niedzielę, że policja aresztowała ponad 3500 osób za „udział w nieautoryzowanych zgromadzeniach” w Moskwie, Sankt Petersburgu i innych miejscach. Agencja ostrzegła demonstrantów, że władze będą nadal atakować demonstracje i ich organizatorów.

Nagrania reporterów z Rosji ukazywały dużą obecność policji na demonstracjach w całym kraju, wielu z nich było ubranych w stroje bojowe lub jeździło opancerzonymi ciężarówkami. Dziennikarze pracujący w zachodnich mediach – powołując się na nowo uchwalone rosyjskie prawo ograniczające dyskusję na temat inwazji – mówili niedokładnie o „sytuacji” na Ukrainie, kiedy opowiadali o aresztowaniach protestujących.

Niektóre filmy pokazują, jak policja bije protestujących. W jednym z nich kilku oficerów w kamizelkach kuloodpornych otoczyło osobę trzepoczącą po ziemi. Jeden oficer bił i kopał osobę pałką, zanim inny zdjął kamerę ze spotkania.

READ  Biały Dom jest na wczesnym etapie dyskusji na temat podróży Bidena do Europy

Na innym zdjęciu, zamieszczonym na Twitterze przez studencki serwis DOXA, trzech funkcjonariuszy kopnęło i zatrzymało osobę leżącą na podłodze przed sklepem dla dzieci.

Brian Taylor, politolog z Uniwersytetu Syracuse, który bada Rosję, Powiedział w tweecie Ten klip pokazał „nieszczęsną Moskwę”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego codziennie dochodzi do protestów antywojennych, Zgłoszono informacje OVD. Rosja aresztowała co najmniej 13 000 protestujących w 147 miastach.

Spontaniczne masowe demonstracje są Nielegalne w RosjiDemonstranci stoją przed groźbą kary grzywny i kary więzienia.

Kryminalizacja przez Kreml wolności słowa tylko nasiliła się w ostatnich dniach, kiedy Putin podpisał nowe prawo kryminalizujące „rozpowszechnianie kłamstw na temat użycia rosyjskich sił zbrojnych” – szerokie postanowienie, które sprawia, że ​​publiczne okazywanie sprzeciwu jest niebezpieczne i trudne. Za naruszenie nowego prawa grozi kara do 15 lat więzienia.

Pomimo zagrożeń, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprost zaapelował do Rosjan o wypowiedzenie się przeciwko działaniom ich rządu. W niedzielnym przemówieniu wideo przeszedł z ukraińskiego na rosyjski i powiedział, że obywatele obu krajów uczestniczyli w tej samej walce.

„To także walka o twój kraj” – powiedział. „Jeśli teraz zamilkniesz, tylko twoje ubóstwo przemówi później – a odpowiedzą na to represje”.

David L. przyczynił się do powstania tego raportu. Stern, Michaił Klimentow i pracownicy Washington Post.