26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Grupa twierdzi, że ponad 4500 protestujących przeciwko wojnie zostało aresztowanych w ciągu jednego dnia w Rosji

Grupa twierdzi, że ponad 4500 protestujących przeciwko wojnie zostało aresztowanych w ciągu jednego dnia w Rosji

Nagrano kobietę, która opowiadała policjantowi, że przeżyła nazistowskie oblężenie Leningradu, dawna nazwa Petersburga, i straciła rodziców. Inna kobieta dodała: „Mamy krewnych i mamy przyjaciół na Ukrainie”.

„Przybyłeś wspierać faszystów?” Oficer odpowiedział, odnosząc się do uzasadnienia wojny przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Którzy faszyści?” zapytał tłum.

Następnie oficer wydał rozkaz: „Aresztuj wszystkich”.

Według OVD-Info władze w niedzielę aresztowały co najmniej 4640 osób w 56 miastach Rosji, które w zeszłym roku zostało uznane za zagranicznego agenta przez rosyjskie władze podczas masowych rozpraw Putina z aktywistami, grupami praw człowieka i działaczami opozycji. Grupa zgłosiła wiele przypadków użycia nadmiernej siły wobec protestujących, w tym pobicia i użycia paralizatorów. Wśród zatrzymanych było 13 dziennikarzy i 113 nieletnich.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało wcześniej w niedzielę, że policja aresztowała ponad 3500 osób za „udział w nieautoryzowanych zgromadzeniach” w Moskwie, Sankt Petersburgu i innych miejscach. Agencja ostrzegła demonstrantów, że władze będą nadal atakować demonstracje i ich organizatorów.

Nagrania reporterów z Rosji ukazywały dużą obecność policji na demonstracjach w całym kraju, wielu z nich było ubranych w stroje bojowe lub jeździło opancerzonymi ciężarówkami. Dziennikarze pracujący w zachodnich mediach – powołując się na nowo uchwalone rosyjskie prawo ograniczające dyskusję na temat inwazji – mówili niedokładnie o „sytuacji” na Ukrainie, kiedy opowiadali o aresztowaniach protestujących.

Niektóre filmy pokazują, jak policja bije protestujących. W jednym z nich kilku oficerów w kamizelkach kuloodpornych otoczyło osobę trzepoczącą po ziemi. Jeden oficer bił i kopał osobę pałką, zanim inny zdjął kamerę ze spotkania.

READ  Cmentarz ONZ w Pusanie, na którym koreańscy weterani proszą o pochowanie

Na innym zdjęciu, zamieszczonym na Twitterze przez studencki serwis DOXA, trzech funkcjonariuszy kopnęło i zatrzymało osobę leżącą na podłodze przed sklepem dla dzieci.

Brian Taylor, politolog z Uniwersytetu Syracuse, który bada Rosję, Powiedział w tweecie Ten klip pokazał „nieszczęsną Moskwę”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego codziennie dochodzi do protestów antywojennych, Zgłoszono informacje OVD. Rosja aresztowała co najmniej 13 000 protestujących w 147 miastach.

Spontaniczne masowe demonstracje są Nielegalne w RosjiDemonstranci stoją przed groźbą kary grzywny i kary więzienia.

Kryminalizacja przez Kreml wolności słowa tylko nasiliła się w ostatnich dniach, kiedy Putin podpisał nowe prawo kryminalizujące „rozpowszechnianie kłamstw na temat użycia rosyjskich sił zbrojnych” – szerokie postanowienie, które sprawia, że ​​publiczne okazywanie sprzeciwu jest niebezpieczne i trudne. Za naruszenie nowego prawa grozi kara do 15 lat więzienia.

Pomimo zagrożeń, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprost zaapelował do Rosjan o wypowiedzenie się przeciwko działaniom ich rządu. W niedzielnym przemówieniu wideo przeszedł z ukraińskiego na rosyjski i powiedział, że obywatele obu krajów uczestniczyli w tej samej walce.

„To także walka o twój kraj” – powiedział. „Jeśli teraz zamilkniesz, tylko twoje ubóstwo przemówi później – a odpowiedzą na to represje”.

David L. przyczynił się do powstania tego raportu. Stern, Michaił Klimentow i pracownicy Washington Post.