29 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Grób w Warszawie pomalował ambasador Rosji w Polsce na czerwono

Rusky Vidyasi MiG-29 i Su-30s SM Rusky Vidyas, rosyjscy rycerze i drużyny akrobacyjne biorą udział w próbie parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie 7 maja. (Chłopiec Sookie / Xinhua / Getty Images)

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała w poniedziałek, że zaplanowane w dniu zwycięstwa loty przez Rosję, w tym w Moskwie, Sankt Petersburgu i południowym mieście Rostów nad Donem, zostały odwołane.

Decyzja wywołała zdziwienie wśród zagranicznych analityków wojskowych, którzy byli świadkami parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie w poniedziałek. Marsz miał przelecieć nad stołecznym Placem Czerwonym 77 samolotów, w tym osiem myśliwców MiG-29 lecących w trybie „Z”, aby pokazać wsparcie dla wojsk rosyjskich walczących na Ukrainie.

Według państwowej agencji prasowej RIA Novosti rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że pokaz lotniczy w Moskwie został odwołany z powodu złych warunków pogodowych. TASS napisał, że odwołano również loty do Samary, Kaliningradu i Mormońska.

Brzmi niesamowicie. To było jak Weil w tym, co widziałem. Jedynym powodem są silne wiatry boczne na lotniskach, z których samolot przylatuje – powiedział CNN Peter Layton, kolega z Griffith Asia Institute w Australii i były oficer australijskich sił powietrznych.

Podczas marszu w Moskwie wiatr wiał z prędkością około 15 mil na godzinę, ao godzinie 11 czasu lokalnego wiatr wiał z prędkością około 30 mil na godzinę. Według meteorologa CNN, Moniki Garrett, zachmurzone niebo spodziewano się przez cały ranek, a podczas marszu przeważało zachmurzenie.

Po 12.30 padało lekko.

TASS zacytował serwis informacyjny Południowego Okręgu Wojskowego, mówiąc, że jedyna parada lotnicza zaplanowana na południe Rosji miała się odbyć w Rostowie nad Donem.

READ  Rosyjski pomysł Miedwiediewa na przesunięcie granic Polski | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej