27 czerwca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gniew z powodu polskiego planu uniemożliwienia Żydom odbudowy wojennych domów | Masakra

Kilka lat temu Shoshana stała przed budynkiem w Greenberg Łódź. Polska, Kiedyś należała do jej rodziny, miała w rękach stare zdjęcie i łzy na twarzy.

Greenberg, obecnie 74 lata i mieszkający w Tel Awiwie, próbował odzyskać utracone mienie Masakra. Jego ojciec był głową ważnej, zamożnej rodziny żydowskiej w Lots, która posiadała budynki przemysłowe, domy mieszkalne i posesje letniskowe.

Po przybyciu nazistów skonfiskowano mienie wraz z rodzinną biżuterią. Byli zmuszeni Dużo getta. Później ojciec Greenberga i jego rodzeństwo zostali wysłani do Auschwitz, a przeżył tylko jego ojciec. Po wojnie nowy komunistyczny rząd w Polsce znacjonalizował skonfiskowane mienie, a ocaleni z niewspieranego Holokaustu odbudowali swoje życie gdzie indziej.

Bo Upadek komunistycznej Europy w 1989 rokuWiększość krajów byłego obozu sowieckiego podjęła kroki w celu zapewnienia odszkodowań i odszkodowań przedwojennym żydowskim cywilom. Polska jest jedynym dużym krajem Nie zaimplementowano Taki plan – teraz jest bliski utrudnienia płac.

Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach w polskim parlamencie przejdzie ostatnia faza nowej ustawy, która wyznaczy 30-letni termin na zaskarżenie skonfiskowanego mienia, blokując tym samym roszczenia.

Polski rząd powiedział, że nowe przepisy mają na celu zapobieganie oszustwom i „nadużyciom”. To nie jest odpowiedzialność Holokaustu, ale okrucieństwa popełnione przez Niemców [occupiers]”. Jednak ruch ten spotkał się z ostrą krytyką wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Izraelskie MSZ powiedziało: „To nie jest historyczna debata o odpowiedzialności za Holokaust, ale moralny dług wobec tych, którzy byli obywatelami Polski i których mienie zostało zrabowane podczas Holokaustu i rządów komunistycznych”.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone powiedziały, że prawo „spowoduje nieodwracalne szkody”. Zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów, skutecznie likwidując roszczenia o odkupienie mienia i odszkodowanie odebrane podczas znacjonalizowanego Holokaustu w czasach komunizmu.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada Brytyjska w Warszawie wyraziły zaniepokojenie polskim rządem. Eric Pickle, specjalny wysłannik Wielkiej Brytanii ds. spraw po Holokauście, Tweeted: „Odzyskiwanie skonfiskowanego mienia żydowskiego to sprawa niedokończona. Wielu przyjaciół w Polsce upiera się przy zgodzie na uczciwy i sprawiedliwy plan.

READ  Polski prezydent powiedział, że trudno zaprzeczyć ludobójstwu po ujawnieniu zdjęć cywilów zabitych na Ukrainie.

Gideon Taylor, prezes wykonawczy Światowej Organizacji Odbudowy Żydowskiej, powiedział Widz Prawo mówi „straszny błąd” i „zasadniczo usuwa wszelkie roszczenia”. Dodał: Argumenty, że polski rząd powinien być prawnie stanowczy są słuszne, bardzo rozsądne stanowisko. Jednak z tym wiąże się konieczność rozwiązania podstawowych problemów.

Inne kraje byłego bloku sowieckiego były „prostopadłe” w stosunku do przeszłości. „Ale Polska stara się ignorować przeszłość, gazetę o tym, jaka jest wielka niesprawiedliwość”. Niektóre wybitne postacie z Polski „odniosły się do historii otwarcie i otwarcie, ale niestety są silne głosy, które odrzucają wszelkie próby zobaczenia, co się stało. Mam nadzieję, że zwyciężą błyskotliwe głowy, ale jest to bardzo trudne” – powiedział Taylor.

Trzy lata temu Polska Zrobiłem z tego przestępstwo Został skazany na karę do trzech lat więzienia pod zarzutem współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych. Zwłaszcza po międzynarodowej opozycji Izraela i Stanów Zjednoczonych, Warszawski rząd ustąpił, co sprawia, że ​​cywilne bez przestępstwa.

Przed II wojną światową w Polsce, największej społeczności na świecie, mieszkało ponad 3 miliony Żydów Europa. Około 90% zginęło podczas Holokaustu, wielu w nazistowskich obozach zagłady. Ludność żydowska w Polsce liczy obecnie około 10 tysięcy.

Ambasada RP w Londynie powiedziała, że ​​prawo „nie dyskryminuje żadnej osoby ani grupy, ani nie ma być wrogie wobec żadnej partii, w tym izraelskich lub żydowskich imigrantów”.

Dodał: „Polskie prawo umożliwia osobom wszystkich narodowości i narodowości dochodzenie swoich praw, w tym w postępowaniu cywilnym, w celu uzyskania odszkodowania za mienie utracone w wyniku powojennej nacjonalizacji.

„Polska przywiązuje wielką wagę do upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez niemieckich okupantów na ich terytorium w czasie II wojny światowej”.

READ  Pianista wietnamski kwalifikuje się do polskiego międzynarodowego konkursu

Ojciec Greenberga poprosił ją, aby pewnego dnia wykupiła rodzinną własność. Wreszcie w 2016 roku świętowała swój dzień w polskim sądzie. „Na stanowisku świadka byłem silniejszy niż stal. Głos mojego ojca zabrzmiał z moich ust, w imieniu mojej rodziny iw imieniu 6 milionów Żydów, którzy zginęli” – powiedział.

Po tym, jak sąd orzekł, że jest prawnym spadkobiercą, poszła na grób ojca. „Powiedziałem mu, że wygrał i reputacja rodziny została przywrócona”.

Jednak w ciągu kilku tygodni polski księgi wieczyste odrzuciły wniosek o rejestrację nieruchomości w jego imieniu, powołując się na „ostrzeżenie” wydane w latach pięćdziesiątych. „Byłem w szoku. Jestem spadkobiercą, ale nie właścicielem”.

Nowe prawo jest kolejnym ciosem dla Greenberga i innych pokoleń szukających odkupienia. „Nieruchomość nie należy do polskiego rządu, należy do mojej rodziny. Nieważne, ile lat minęło” – powiedział. „Mam nadzieję, że na świecie nie będzie pokoju. Nigdy nie zapomnę, nigdy nie wybaczę. Nigdy. ”