27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Głosowanie na Alasce testuje wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

Głosowanie na Alasce testuje wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

ANCHORAGE – starania Sarah Palin o wstąpienie do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, starania senator Lisy Murkowski o utrzymanie miejsca w Senacie oraz wpływ Donalda Trumpa na oba wyścigi na Alasce zostaną przetestowane we wtorek w dwóch równoczesnych wyborach na Alasce – podczas gdy wyborcy oddali swoje głosy pod niezwykłe nowe okoliczności.

po jednej stronie prawo wyborczeAlaska zagłosuje w trójstronnych specjalnych wyborach powszechnych, aby wypełnić pozostałą część kadencji republikańskiego Dona Younga, który był najdłużej urzędującym członkiem izby, aż do przedwczesnej śmierci w marcu. 45. prezydent poparł Palin, byłego gubernatora i kandydata na wiceprezydenta, w porównaniu z republikaninem Nickiem Begiciem III i demokratką Mary Biltolą. Będą to pierwsze wybory na Alasce, w których wykorzystany zostanie system rankingowy, którego wyborcy doświadczyli w 2020 roku.

W tradycyjnym systemie głosowania wyborcy wybierają tylko jednego kandydata. Głosując na podstawie rankingowej selekcji, ustalają oni ranking kandydatów według preferencji. Oto jak to działa. (Wideo: Daron Taylor/The Washington Post)

Ostateczne wyniki prawdopodobnie nie będą znane przez co najmniej dwa tygodnie. Urzędnicy ds. wyborów stanowych twierdzą, że nie zaczną liczyć drugiej opcji i redystrybuować głosów, dopóki nie nadejdzie ostateczny termin na karty do głosowania nieobecnych, a obserwatorzy polityczni zobaczą wyścig bez zbiegłego kandydata.

Druga strona karty do głosowania przedstawia prawybory w Senacie Murkowskiego, gdzie staje twarzą w twarz z popieraną przez Trumpa republikanką Kelly Chebaką, byłą komisarz departamentu Alaski. Przez cały sezon podstawowy Trump starał się usunąć republikanów w całym kraju, których uważa za wrogich. Po tym, jak Murkowski głosował przeciwko nominacji Bretta M. Kavanaugha do Sądu Najwyższego w 2018 roku, Trump zaatakował ją ostro i przewidział jego polityczny upadek.

W przeciwieństwie do 2010 roku, kiedy Murkowski przegrał prawybory republikanów na rzecz kandydata Tea Party i wygrał wybory parlamentarne dopiero po kampanii pisarskiej, lepiej awansować we wtorek do wyborów powszechnych w listopadzie. Wynika to z nowego otwartego systemu prawyborów na Alasce, w którym wszystkich 19 kandydatów pojawiło się w Senacie Stanów Zjednoczonych w jednym bezpartyjnym głosowaniu, a czwórka najlepszych awansowała do listopadowych wyborów.

Murkowski, Chebaka i Demokrata Pat Chesbro, emerytowany dyrektor i dyrektor szkół, pojawiają się jako pierwsi, czyniąc szkołę podstawową stosunkowo niewielkim dramatem.

READ  Chiny wystrzeliwują satelitę pogodowego, a loty omijają strefę zakazu lotów do północnego Tajwanu

„Nie ma zbyt wielu przewidywań, czy Lisa Murkowski się zgłosi” – powiedziała Murkowski w niedzielnym wywiadzie telefonicznym spoza Fairbanks, gdzie była między pokazem energii odnawialnej a kąpielą w basenie w lokalnym kurorcie z gorącymi źródłami. „Więc to ma inny charakter.”

Wyścig o zastąpienie Younga był bardziej żywy.

balin Zaskoczyła wielu mieszkańców Alaski, zgłaszając w ostatniej chwili swój pierwszy start w wyborach od czasu jej nieudanej kandydatury na wiceprezydenta w 2008 roku i od decyzji o ustąpieniu rok później z funkcji gubernatora Alaski.

Kolejnych 47 również startuje w czerwcowych prawyborach specjalnych. Byli wśród nich felietonista ogrodniczy dla gazety Anchorage, rybak halibuta z południowo-wschodniej Alaski oraz mężczyzna o imieniu Święty Mikołaj – który mieszka w arktycznym mieście.

Palin, Begic i Biltola zaawansowane do wyborów powszechnych, wraz z lewicowym, niezależnym Al Grossem. Wkrótce jednak Gross wycofał się, pozostawiając pozostałą trójkę jako jedynych kandydatów we wtorkowym głosowaniu.

Trzej finaliści w wyborach specjalnych są również kandydatami w Izbie prawyborów w listopadowych wyborach powszechnych. Ten wyścig pojawia się po tej samej stronie karty do głosowania, co prawybory Senatu we wtorkowym głosowaniu. Czterech najlepszych pretendentów w prawyborach Białego Domu awansuje do listopada.

Za pomocą nowego systemu selekcji rang w wyborach specjalnych wyborcy określają swoje najwyższe preferencje dla kandydatów. O ile kandydat nie otrzyma więcej niż połowy głosów pierwszego wyboru — w takim przypadku kandydat natychmiast wygrywa — urzędnicy stanowi usuwają z konkursu osobę, która zajęła trzecie miejsce. Następnie drugie wybory ich elektorów są przekazywane pozostałym kandydatom.

Chociaż przeprowadzono skąpe sondaże na temat tego wyścigu, stratedzy stanowi twierdzą, że oczekują, iż głosy pierwszego wyboru trafią do Biltoli, byłego stanowego prawodawcy, który będzie pierwszym członkiem delegacji kongresowej stanu Alaskan Native. Powiedzieli, że podczas gdy Alaska skłania się ku Partii Republikańskiej, Begic i Palin prawdopodobnie podzielą się w głosowaniu konserwatywnym.

Palin, która przeforsowała swoją kampanię „niepodległości energetycznej” i rozpoczęła ataki na prezydenta Bidena, maszerowała z Trumpem po zatłoczonym Anchorage Square w zeszłym miesiącu. Od tego czasu nie ogłosił żadnych publicznych wydarzeń na Alasce i ogłosił poparcie konserwatywnych postaci krajowych, takich jak były sekretarz ds. Mieszkalnictwa i rozwoju miast Ben Carson. Palin przemawiał na początku tego miesiąca na Konserwatywnej Konferencji Działań Politycznych w Dallas, atakując poszukiwania przez FBI klubu Mar-a-Lago Trumpa w zeszłym tygodniu.

READ  5 rzeczy, które już wiemy o nowym prawicowym rządzie Finlandii

Przedstawiciele kampanii Palin nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. Begic szybko zwrócił uwagę na jej nieobecność na wydarzeniach na Alasce.

Begic, bratanek byłego senatora Demokratów USA Marka Begicha i wnuk Nicka Begicha, demokraty, który zajmował miejsce w Kongresie na Alasce, dopóki jego samolot nie zginął w 1972 roku.

Tymczasem Palin podjęła własne podejście do Begitcha, co niepokoi niektórych konserwatystów: analitycy twierdzą, że negatywna kampania republikanów może kosztować oba głosy drugiego wyboru, zwiększając perspektywę wyborów Biltoli.

„Chcesz, aby postrzegali swój drugi wybór jako kogoś, z kim mogą żyć. Nie możesz zmienić swojego drugiego wyboru w kogoś, na kogo nigdy nie głosowali” – powiedziała Sarah Erkman Ward, strateg Anchorage Partii Republikańskiej, dodając, że jeśli Biltola wygra wyborach specjalnych, „byłoby to dla republikanów”. Zbiorowy moment, kiedy muszą ponownie ocenić swoją strategię”.

Tymczasem kampania Peltoli skupia się bardziej na kwestiach lokalnych, takich jak spadające plony łososia w niektórych rzekach na Alasce, i promuje jej doświadczenie jako menedżera rybołówstwa.

Odpowiedziała na obraźliwe reklamy łączące ją z Bidenem i podnoszące ceny gazu, żartując, że mieszkańcy jej wiejskiego południowo-zachodniego obszaru Alaski z przyjemnością zapłaciliby 5 dolarów za galon, gdzie ceny były znacznie wyższe.

Jednak Biltola również podkreśliła swoje poparcie dla prawa do aborcji, a jej wolontariusze wzywają niezależnych i umiarkowanych republikanów – zwłaszcza kobiet – w celu podważenia głosów pierwszego i drugiego wyboru.

Wybory na Alasce są ostatnimi z serii specjalnych wyborów do Izby Reprezentantów w USA, które odbyły się po decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyborów. Surowe kontra Wadektóra ustanowiła konstytucyjne prawo do aborcji. Analitycy demokratyczni i bezpartyjni Powiedział W wynikach wyborów specjalnych widzieli oznaki większego optymizmu Demokratów w sprawie wyborów w połowie kadencji. Przyznali jednak, że Biden i jego partia wciąż zmagali się z wielkimi wiatrami politycznymi.

READ  Władimir Putin podda się operacji onkologicznej i przeniesie władzę

Podczas gdy aktywiści na Alasce z całego spektrum politycznego twierdzą, że Biltola ma realną szansę na wygranie wtorkowych wyborów, broń krajowych partii, takich jak Komitet Demokratycznej Kampanii Kongresowej (DCCC), jak dotąd nie brała udziału w wyścigu.

Biltola w niedzielnym wywiadzie telefonicznym nazwała tę decyzję „dziwną”, choć powiedziała, że ​​powinno to powiedzieć wyborcom, że jest „zwykłą Alaskanką”, a nie „politykiem z Waszyngtonu”. Tymczasem jej sojusznicy mają nadzieję, że Biltola uzyska większe poparcie w listopadowych wyborach powszechnych, kiedy będzie kandydować w Kongresie o pełną dwuletnią kadencję.

„Zrozumiałe, że w roku, w którym Demokraci byli w defensywie, nieufnie podchodzili do inwestowania i uczenia się w bardziej czerwonych stanach” – powiedział John Henry Heikendoorn, bezpartyjny doradca polityczny w Anchorage, który współpracuje z kampanią Biltoli. „Myślę jednak, że dla ludzi w terenie jest bardzo jasne, że tracą ogromną szansę, jeśli nie zainwestują w ten wyścig”.

Maddie Mundy, rzeczniczka DCCC, powiedziała w oświadczeniu, że głosowanie rankingowe może stworzyć nowe możliwości dla partii. „Uważnie obserwujemy ten wyścig i czekamy na ostateczne wyniki wtorkowych wyborów” – powiedział Mundy.

Jeśli Palin zostałby wyeliminowany, Begic prawdopodobnie uplasowałby się na drugim miejscu w stosunku do punktu, w którym znalazłby się z tyłu, by pokonać Biltolę, powiedział Evan Moore, którego firma badawcza z siedzibą na Alasce przeprowadziła jedne z niewielu ankiet na temat wyścigu. Ale jeśli Begitch, biznesmen i pionier oprogramowania, zajmie trzecie miejsce, powiedział Moore, spodziewa się, że Biltola wygra, ponieważ wielu mieszkańców Alaski obawia się, że Palin uzna ją za swój drugi wybór.

„To dogoni cię, gdy dojdziesz do dwóch ostatnich” – powiedział Moore w niedzielnym wywiadzie telefonicznym.