29 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gaz jamalski płynnie płynie na wschód z Niemiec do Polski

MOSKWA, 31 stycznia (Reuters) – Rurociąg Jamał-Europa z Niemiec do Polski, który normalnie wysyła rosyjski gaz na zachód do Europy, był stabilny w weekend i poniedziałek rano, według danych niemieckiego operatora sieci Cascade.

Rurociąg, który zwykle odpowiada za jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji, działa od 21 grudnia w trybie odwrotnym, wywierając presję na wzrost cen gazu w Europie.

Przepływ na wschód w poniedziałek wyniósł 5,9 mln kilowatogodzin (kWh/h), na podstawie danych z weekendowego punktu pomiarowego Malno na granicy polsko-niemieckiej. Oczekuje się, że prąd utrzyma się na tym poziomie do wczesnego wtorku rano.

grudzień Kiedy system jamalski odwrócił swój przepływ 21 lipca, ceny gazu rdzeniowego w Europie wzrosły do ​​rekordowych 184,95 euro za megawatogodzinę (MWh).

Wyższe ceny zachęciły do ​​zakupu wolumenów spotowych z Rosji, a nabywcy korzystają z gazu zmagazynowanego w Europie, gdzie wolumeny magazynowe spadły poniżej średniej pięcioletniej.

Rekomendacje przepustowości dla dostaw z Ukrainy na Słowację przez punkt graniczny Velke Kapusani, kolejny kluczowy szlak dostaw rosyjskiego gazu do Europy, były w poniedziałek poniżej najwyższego w tym roku punktu.

Rekomendacje wyniosły 513 619 MWh (MWh), co oznacza wzrost z 500 000 MWh po raz czwarty w styczniu. W poprzednim miesiącu rekomendacje nie spadły poniżej 739 tys. MWh. (Raport Vladimira Soldat Roberta Muellera, Dodatkowy raport Proctora, Marka Pottera)

READ  Polska Izba Obrachunkowa ma fakturę na zakup Pegasusa, może ponownie otworzyć zapytanie: raport