26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gaz jamalski płynnie płynie na wschód z Niemiec do Polski

MOSKWA, 31 stycznia (Reuters) – Rurociąg Jamał-Europa z Niemiec do Polski, który normalnie wysyła rosyjski gaz na zachód do Europy, był stabilny w weekend i poniedziałek rano, według danych niemieckiego operatora sieci Cascade.

Rurociąg, który zwykle odpowiada za jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji, działa od 21 grudnia w trybie odwrotnym, wywierając presję na wzrost cen gazu w Europie.

Przepływ na wschód w poniedziałek wyniósł 5,9 mln kilowatogodzin (kWh/h), na podstawie danych z weekendowego punktu pomiarowego Malno na granicy polsko-niemieckiej. Oczekuje się, że prąd utrzyma się na tym poziomie do wczesnego wtorku rano.

grudzień Kiedy system jamalski odwrócił swój przepływ 21 lipca, ceny gazu rdzeniowego w Europie wzrosły do ​​rekordowych 184,95 euro za megawatogodzinę (MWh).

Wyższe ceny zachęciły do ​​zakupu wolumenów spotowych z Rosji, a nabywcy korzystają z gazu zmagazynowanego w Europie, gdzie wolumeny magazynowe spadły poniżej średniej pięcioletniej.

Rekomendacje przepustowości dla dostaw z Ukrainy na Słowację przez punkt graniczny Velke Kapusani, kolejny kluczowy szlak dostaw rosyjskiego gazu do Europy, były w poniedziałek poniżej najwyższego w tym roku punktu.

Rekomendacje wyniosły 513 619 MWh (MWh), co oznacza wzrost z 500 000 MWh po raz czwarty w styczniu. W poprzednim miesiącu rekomendacje nie spadły poniżej 739 tys. MWh. (Raport Vladimira Soldat Roberta Muellera, Dodatkowy raport Proctora, Marka Pottera)

READ  Polska, Irlandia i Wielka Brytania na czele listy ożywienia w hotelach w Europie