20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Finlandia rozważa wprowadzenie zakazu dla Rosjan w miarę wzrostu ruchu transgranicznego

Finlandia rozważa wprowadzenie zakazu dla Rosjan w miarę wzrostu ruchu transgranicznego

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

VALIMA, Finlandia (Reuters) – Finlandia poinformowała w czwartek, że rozważa zakaz wjazdu większości Rosjan do kraju, ponieważ ruch transgraniczny ze wschodniego sąsiada „nasilił się” po tym, jak prezydent Władimir Putin zarządził częściową mobilizację wojskową.

Fińskie lądowe przejścia graniczne pozostały jednymi z nielicznych punktów wjazdu Rosjan do Europy po tym, jak szereg krajów zachodnich zamknęło zarówno swoje fizyczne granice, jak i przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Premier Sanna Marin powiedziała w czwartek, że rząd ocenia zagrożenia, jakie niosą ze sobą osoby podróżujące przez Finlandię, i bada sposoby znacznego ograniczenia tranzytu do Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wola rządu jest bardzo jasna, uważamy, że rosyjska turystyka (do Finlandii) oraz tranzyt przez Finlandię powinny zostać zatrzymane” – powiedział Marin dziennikarzom.

„Myślę, że sytuacja wymaga ponownej oceny po wczorajszych wiadomościach” – dodała, odnosząc się do rozkazu częściowej mobilizacji Putina.

Oświadczenie rosyjskiego prezydenta wzbudziło obawy, że niektórzy mężczyźni w wieku bojowym nie zostaną dopuszczeni do opuszczenia Rosji i skłoniły do ​​wyjazdów w jedną stronę, aby szybko się sprzedać. Czytaj więcej

Finlandia zdecydowała się na utrzymanie otwartej granicy z Rosją po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego, chociaż zmniejszyła liczbę wizyt konsularnych dostępnych dla rosyjskich podróżnych ubiegających się o wizy. Czytaj więcej

granica

Na przejściu granicznym Valima, około trzech godzin jazdy od Sankt Petersburga, drugiego co do wielkości miasta w Rosji, trzy pasy samochodów każdy rozciągały się na 300-400 metrów (jardów) około 13:15 czasu lokalnego (1015 GMT), zgodnie z urzędnika granicznego. do Reutera.

READ  Przejęcie władzy przez Xi Jinpinga – i dlaczego ma to znaczenie

Przejście jest jednym z dziewięciu na 1300 km (800 mil) granicy Finlandii z Rosją, najdłuższym w Unii Europejskiej.

„Ruch na granicy fińsko-rosyjskiej nasilił się w nocy” – powiedział na Twitterze Matti Petkaniti, szef ds. międzynarodowych w straży granicznej. Powiedział Reuterowi, że straż graniczna jest gotowa na dziewięciu punktach kontrolnych.

Chociaż ruch z Rosji był większy niż zwykle, straż graniczna oświadczyła w oświadczeniu, że nie zmienił się „niepokojący” w ostatnich dniach w porównaniu do czasów przed pandemią.

Oświadczenie ostrzegało przed rozpowszechnianiem „nieprawdziwych i wprowadzających w błąd” informacji w mediach społecznościowych.

Według świadka agencji Reuters około 1730 czasu lokalnego (1530 GMT) ruch nadal płynął, a samochody rozciągały się na czterech pasach, każdy o długości około 150 metrów.

34-letni Rosjanin o imieniu Nikita, który nie podał swojego nazwiska, powiedział Reuterowi, że jedzie na wakacje do południowej Europy i nie jest pewien, czy wróci do Rosji.

„Podejmę decyzję, kiedy tam będę” – powiedział podczas przekraczania granicy.

Funkcjonariusze straży granicznej powiedzieli Reuterowi, że duża liczba przybywających Rosjan podróżowała na wizach turystycznych. Turyści muszą dostarczyć wizy i dokumenty potwierdzające ich trasę, takie jak bilety lotnicze, rezerwacje hotelowe lub zaproszenie od znajomego.

Dopóki turyści będą w stanie wiarygodnie pokazać plany powrotu, takie jak bilety powrotne, straż graniczna nie będzie w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście planują powrót, powiedział Reuterowi Elias Lin, zastępca kierownika posterunku granicznego Valima.

Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, inne kraje Unii Europejskiej graniczące z terytorium Rosji, zaczęły odmawiać obywatelom Rosji tranzytu w poniedziałek o północy, mówiąc, że nie powinni podróżować, gdy ich kraj jest w stanie wojny z Ukrainą. Czytaj więcej

Ministrowie trzech krajów bałtyckich poinformowali w środę, że trzy kraje bałtyckie nie zaoferują żadnego schronienia Rosjanom uciekającym przed rozbudową sił przez Moskwę. Czytaj więcej

READ  NATO i Polska twierdzą, że uderzenie rakietowe jest prawdopodobne niezamierzone: aktualizacje dotyczące Ukrainy

Petkaniti powiedział, że 4824 Rosjan dotarło do Finlandii przez wschodnią granicę w środę, w porównaniu z 3133 w poprzednim tygodniu.

Funkcjonariusz policji powiedział Reuterowi, że w dalekiej północnej Norwegii nie zmieniła się liczba przekraczających granicę Rosjan. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Stein Jacobsen w Kopenhadze, Issey Leto w Helsinkach, Mila Nessi w Gdańsku, Goladis Fuchs w Oslo i Andrios Setas w Wilnie; Pisanie Stein Jacobsen i Goladis Fuchs, Redakcja Terry Solsvik, Kim Coogle, Mark Heinrich, Catherine Evans, William MacLean

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.