26 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Finlandia i Szwecja mogą wkrótce dołączyć do NATO, zachęcone wojną rosyjską na Ukrainie

Finlandia i Szwecja mogą wkrótce dołączyć do NATO, zachęcone wojną rosyjską na Ukrainie

Urzędnicy NATO powiedzieli CNN, że dyskusje na temat przystąpienia Szwecji i Finlandii do bloku stały się bardzo niebezpieczne od czasu inwazji Rosji, a wysocy urzędnicy Departamentu Stanu USA powiedzieli, że sprawa została poruszona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w tym tygodniu, w którym wzięli udział przedstawiciele Sztokholmu i Helsinek. ministrów spraw zagranicznych. .

Opinia publiczna w obu krajach na temat przyłączenia się do sojuszu obronnego zmieniła się dramatycznie wraz z trwającą rosyjską wojną na Ukrainie. Były premier Finlandii powiedział CNN, że przystąpienie „było w dużej mierze umową, która zakończyła się 24 lutego, kiedy Rosja dokonała inwazji”.

„Jeśli spojrzysz na opinię publiczną w Finlandii i Szwecji i jak ich poglądy zmieniły się tak dramatycznie w ciągu ostatnich sześciu tygodni, myślę, że to kolejny przykład na to, jak doszło do strategicznej porażki” – powiedział w tym tygodniu wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA. .

Fińska premier Sanna Marin powiedziała w piątek, że parlament jej kraju ma przedyskutować możliwe członkostwo w NATO „w nadchodzących tygodniach”, dodając, że ma nadzieję, że rozmowy te zakończą się „przed pełnią lata”.

„Myślę, że będziemy prowadzić bardzo ostrożne dyskusje, ale nie zajmujemy też w tym procesie więcej czasu niż to konieczne, ponieważ sytuacja jest oczywiście bardzo poważna” – powiedziała.

Premier Szwecji Magdalena Andersson nie wykluczyła możliwości członkostwa w Szwecji” Wywiad z SVT Pod koniec marca. Szwedzki urzędnik powiedział CNN, że Szwecja prowadzi analizę polityki bezpieczeństwa, która ma zostać zakończona do końca maja, a rząd ma ogłosić swoje stanowisko po tym raporcie. Powiedzieli, że ich kraj może ogłosić swoje stanowisko wcześniej, w zależności od tego, co zrobi sąsiednia Finlandia.

Ambasador Finlandii w Stanach Zjednoczonych Mikko Ottala powiedział CNN, że oba kraje ściśle ze sobą współpracują, ale każdy kraj podejmie własną niezależną decyzję.

READ  Republikański członek komisji House Intel wzywa do tajnego briefingu na temat wezwania Bidena, Xi

Przemyśl podstawy

Fiński urzędnik powiedział w piątek, że jego kraj nie będzie dążył do przystąpienia do NATO z „rozpaczy” obrony przed sojuszem 30 państw. Zamiast tego działania Moskwy na Ukrainie zmusiły Finlandię do „przemyślenia podstaw”.

„I rozumiemy, że nasze stosunki z Rosją, które istnieją teraz, nie mogą być takie same, jak w przeszłości z powodu tych rosyjskich działań” – powiedział urzędnik.

Alexander Staub, który pełnił funkcję premiera Finlandii w latach 2014-2015, powtórzył ten sentyment, mówiąc CNN, że w kraju od dawna istnieje napięcie między idealizmem – pragnieniem możliwości współpracy z Rosją, z którą dzieli granice – a realizm, który w tym przypadku wymagał od Finlandii utrzymania silnej, stałej armii na wypadek inwazji Rosji.

Ten idealizm w dużej mierze wyparował w wyniku ofensywy Rosji.

„Finowie wierzą, że jeśli Putin może zmasakrować swoje siostry, braci i kuzynów na Ukrainie, tak jak robi to teraz, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobił to w Finlandii. Po prostu nie chcemy znowu być sami” – wspomina Sowiecko-fińska wojna zimowa, która trwała od listopada (listopad) 1939 do marca 1940.

Możliwość odpowiedzi Kremla

W czwartek Kreml powiedział, że będzie musiał „zrównoważyć sytuację”, jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO.

„Musimy uczynić nasze zachodnie skrzydło bardziej złożonym pod względem zapewnienia bezpieczeństwa” – powiedział Sky News rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Finlandia została dotknięta dwoma cyberatakami i naruszeniem przestrzeni powietrznej przez rosyjski samolot państwowy w piątek. Zarówno Stubb, jak i fiński urzędnik powiedzieli, że Helsinki spodziewają się tego rodzaju ataków i pomniejszają prawdopodobieństwo ostrej reakcji Moskwy, jeśli Finlandia – która dzieli z Rosją granicę o długości ponad 800 mil – przystąpi do NATO.

Jednak niektóre kraje NATO rozważają możliwość ataku ze strony Rosji, zanim Finlandia znajdzie się pod ochroną sojuszu, według europejskiego urzędnika.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na Bliskim Wschodzie

„Będziemy bardzo ciężko żyć z możliwością, że Rosja spróbuje coś zrobić, zanim dołączy do sojuszu” – powiedział urzędnik.

Fiński urzędnik przyznał, że „powinni być przygotowani, jeśli nasz kraj zdecyduje się ubiegać, a nawet nie, sytuacja nie jest bezpieczna i stabilna… Mamy wojnę, mamy różne możliwości”.

Powiedzieli, że inne kraje wskazują, że udzielą wsparcia, jeśli pojawią się obawy o bezpieczeństwo w okresie między złożeniem wniosku a zatwierdzeniem członkostwa w NATO.

„Jestem pewien, że w okresie przejściowym znajdziemy sposób na rozwiązanie obaw, jakie mogą mieć w związku z okresem między potencjalną implementacją a ostateczną ratyfikacją” – powiedział w tym tygodniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Pentagon powiedział w piątek, że nie było próśb o pomoc z żadnego kraju, ale „jeśli kraj zadzwoni i poprosi o wsparcie ze strony USA, na pewno weźmiemy to pod uwagę”.

„Członek bez bycia członkiem”

Stoltenberg powiedział, że Szwecja i Finlandia „mogą z łatwością dołączyć do tego sojuszu, jeśli zdecydują się na awans”, zauważając, że „pracują razem od wielu lat i wiemy, że spełniają standardy NATO, jeśli chodzi o interoperacyjność i demokratyczną kontrolę sił zbrojnych”.

Fiński urzędnik zauważył, że ich kraj jest już „członkiem bez bycia członkiem”.

Prywatnie urzędnicy NATO i USA mówią, że byliby szczęśliwi, gdyby Finlandia i Szwecja dołączyły do ​​bloku.

Przedstawiciele NATO powiedzieli CNN, że kraje te mają już bardzo bliskie związki z NATO i będą one ogromnym atutem, zwłaszcza jeśli chodzi o wymianę informacji wywiadowczych. Jeden z urzędników NATO powiedział, że chociaż poziom wymiany informacji wywiadowczych między Finlandią, Szwecją i NATO znacznie wzrósł od początku wojny, nie osiągnął takiego poziomu, jaki byłby, gdyby kraje te były członkami bloku.

Urzędnik europejski zauważył, że Finlandia i Szwecja, jeśli zostaną przyłączone, będą „płatnikami netto” do NATO, biorąc pod uwagę ich dostawy zaawansowanych samolotów bojowych. Finlandia już eksploatuje samoloty Boeing F/A-18 i zamówiła 64 samoloty Lockheed Martin F-35.

READ  Europa ponownie postanawia nałożyć sankcje na Rosję, zamyka się z powodu embarga na ropę

Niektórzy urzędnicy nawet sarkastycznie komentowali, że byłaby to jedna z najlepszych rzeczy, jakie zrobił Putin, aby wzmocnić bezpieczeństwo europejskie.

„Wyobraźcie sobie w ciągu kilku miesięcy przejście od 30-osobowego sojuszu NATO do 32” – powiedział dziennikarzom inny wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu po spotkaniu ministra spraw zagranicznych w Brukseli. „Jak może to być coś innego niż fatalny strategiczny błąd Putina? Był to temat wielu dyskusji i sesji w ciągu ostatnich dwóch dni”.

Przyczynili się do tego Niamh Kennedy z CNN, Chris Liakos, James Frater, Oren Lieberman, Barbara Starr i Michael Conti.