20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

FIFA ujawnia branding Mistrzostw Świata 2026: jak wypada w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami

FIFA ujawnia branding Mistrzostw Świata 2026: jak wypada w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami

W upalny wieczór w Los Angeles, z malowniczego obserwatorium Griffith z widokiem na znak Hollywood, prezydent FIFA Gianni Infantino odsłonił branding Mistrzostw Świata 2026.

To historyczna data w ramach przygotowań do każdego ważnego turnieju. inspirowane karnawałem trofeum z Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii oraz czerwono-biało-niebieska tarcza z Mistrzostw Świata 1994 w Stanach Zjednoczonych; Kolorystyka, logo i maskotka zaczęły być kojarzone z ligą, którą reprezentują. Wzbudza oczekiwanie i podsyca emocje. Jednak ta iteracja wydaje się mniej inspirująca.

W przeciwieństwie do gwiazdek i pasków, które zdobiły kultowe logo z 1994 roku, w tym projekcie nic nie krzyczy po amerykańsku. Według FIFA jest to wszechstronna marka, prosta i wysoce konfigurowalna. Jest to logo, które można łatwo przenosić i używać w różnych towarach, a dla każdego miasta-gospodarza będą dostępne unikalne wzory kolorów i logo.

sportowiecNatychmiastowa analiza:

To jest naprawdę? Czy to jest prawdziwe logo mundialu? Największa impreza sportowa na świecie?

Tak to jest. – Maurera

Jak to się ma do poprzednich logo Mistrzostw Świata?

Jest to zdecydowanie mdłe i brakuje mu charakteru poprzednich wydań. Turniej był ćwiczeniem brandingowym od pierwszej edycji w 1930 roku, kiedy to lokalny urugwajski artysta namalował oficjalny plakat imprezy, stosunkowo abstrakcyjne przedstawienie bramkarza wyciągniętego w locie. Odniósł natychmiastowy sukces, aw kolejnych dekadach na znaczeniu zyskała ikonografia i identyfikacja wizualna mundialu.

Był Meksyk w latach 70., kiedy słynny projektant Lance Wyman zajął się projektowaniem, tworząc koncentryczną tożsamość wizualną, z cyframi i literami zagnieżdżonymi jedna w drugiej. Oficjalne logo i plakat tego turnieju, proste graficzne przedstawienie ówczesnego nowego Adidasa Telstar, pomogły uczynić tę piłkę najbardziej rozpoznawalnym elementem wyposażenia tego sportu. Inne turnieje również błyszczały – Włochy 90 wniosły do ​​rzeczy niemal abstrakcyjny akcent, podczas gdy Mistrzostwa Świata 1994 były z pewnością bardziej… oczywiste. Czerwony, biały i niebieski, z piłką nożną przecinającą czerwone i białe paski amerykańskiej flagi. Po latach projekt nadal jest kultowy.

READ  DC United wysłało dwóch graczy na urlop po kłótni, zarzut rasistowski: źródła

„Ogólnie rzecz biorąc, nie byliśmy zbyt ostrożni, prawda?” powiedział Alan Rothenberg, ówczesny prezes futbolu amerykańskiego sportowiec ostatni rok. „Spójrz na to, co zrobiliśmy z logo – czerwonym, białym, niebieskim, z amerykańską flagą i piłką nożną biegnącą po nim, a nie czymś abstrakcyjnym. W pewnym sensie uderzaliśmy ludzi między oczy.”

Ostatnio logo turniejów stało się nieco ustandaryzowane, a ogólny zarys logo przypomina ten z Pucharu Julesa Rimeta.

Zawsze uwzględniały elementy kulturowe kraju przyjmującego. Na przykład w Katarze logo zostało zaprojektowane tak, aby wyglądało jak wełniany szal, który jest tradycyjnym strojem w tym regionie. Podczas Mistrzostw Świata 2018 w Rosji królowały odważne kolory czerwieni, złota, czerni i błękitu. FIFA powiedziała, że ​​została zainspirowana wielowiekowymi technikami znanymi na całym świecie, wielowiekową sztuką Rosji.

Logo nadchodzącego turnieju, którego gospodarzami będą trzy różne narody, wygląda jak ogólne ćwiczenie „czystego” projektowania, co często obserwujemy w dzisiejszych czasach. – Maurera

Dlaczego zrobili to w ten sposób?

FIFA odpowiedziała na pytania w środę podczas sesji z krajowymi mediami. Jeden z urzędników powiedział, że motywacją do projektu było uczynienie marki inkluzywną, prostą i wysoce konfigurowalną na wielu platformach. FIFA powiedziała, że ​​chce umieścić mistrzostwa świata na szczycie logo i stworzyć system, który mógłby być ponownie wykorzystany w przyszłych turniejach i sprawiał wrażenie „kultowego” dla wszystkich grup wiekowych.

Prostota konstrukcji to cecha FIFA, a nie wada. Widzieli regularny herb Gene’a na koszulkach, czapkach, butach, na przodzie koszulek turniejowych… wszędzie. Istnieją odmiany herbu, w których „26” jest podzielone na 16 siatek, reprezentujących 16 miast-gospodarzy, i więcej iteracji, w których liczby mają 48 paneli, reprezentujących drużyny w turnieju. FIFA stworzyła również unikalne palety kolorów i wstawki projektowe dla każdego miasta gospodarza. Jednak podstawowe logo pozostanie takie samo.

Przedstawiciele FIFA powiedzieli, że proces projektowania logo był prowadzony przez ich wewnętrzny zespół brandingowy, przy udziale wielu agencji doradczych, chociaż odmówili podania ich nazw. – Maurera

Jaką inną drogę mogliby obrać?

Kanada nigdy nie była gospodarzem mistrzostw świata, ale Stany Zjednoczone i Meksyk tak, a na turniejach w 1970 i 1994 roku pojawiły się jedne z najlepszych projektów w historii zawodów. Być może FIFA rozważała przebudowę lub ponowne wyobrażenie sobie niektórych z tych wcześniejszych identyfikacji wizualnych, a może stworzenie innej wersji herbu dla każdego kraju gospodarza. Zamiast tego to, co jest prezentowane, wydaje się nijakie i pozbawione życia. Kto wie, może u nas się rozrośnie. zobaczymy. – Maurera

Co oni mówią

Prezydent CONCACAF, Victor Montagliani, powiedział, że środowa inauguracja była „rodzajem rozpoczęcia, w przeciwieństwie do inauguracji miast, które mieliśmy w zeszłym roku”.

READ  Po przejściu do projektu międzynarodowego, MLB składa pełną kontrpropozycję do MLBPA

„To naprawdę pierwszy przed 2026 r., a potem będzie o wiele więcej. Miasta są oczywiście bardzo podekscytowane, naprawdę za tym.” „Zostały obsadzone w zeszłym roku, a teraz zamierzają zrobić upierzenie z kolorami i innymi tego typu rzeczami. I to jest naprawdę ekscytujące. I myślę, że oczywiście mamy dużo pracy do przodu, ale czuję, że to tak, jakby zacząć teraz”.

Montagliani mówił także o możliwości organizacji Mistrzostw Świata Kobiet w 2027 roku w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

„To praktyczne. To oczywiście ekscytujące. Dwa kraje, które znasz, mają zaplecze i historię regulacji. W tej chwili to dopiero początek.” „Więc stoi za tym cały proces, my za tym stoimy, stoi za tym CONCACAF. I zobaczmy, co się stanie.”

Montagliani dodał, że toczyły się rozmowy w sprawie relacjonowania mistrzostw świata kobiet. „(Dyskusje) zaczęły się, muszę powiedzieć, na nieco innym poziomie” – powiedział. „Więc to się porusza i myślę, że ważne jest, abyśmy zrozumieli, skąd pochodzimy. Inwestujemy w grę kobiet, inwestujemy w kobiecą piłkę nożną.”

Infantino odniósł się do obaw związanych z bezpieczeństwem i ochroną turnieju w 2026 roku.

Katar jest mały, zwłaszcza w porównaniu z Ameryką Północną. Zorganizowaliśmy to z lokalnymi władzami i władzami, a także z władzami policyjnymi wszystkich uczestniczących krajów. Naprawdę stworzyliśmy bardzo mocną i mocną sieć współpracy i wszystko poszło bardzo, bardzo gładko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Mistrzostwach Świata. Jestem pewien, że to samo stanie się tutaj – powiedział.

„Przyjeżdżamy tutaj, aby przynieść szczęście, pasję i radość naszym ludziom, mieszkańcom Ameryki i Ameryki Północnej oraz naszym społecznościom z całego świata, które już tu mieszkają, a także fanom, którzy przyjeżdżają z zagranicy. . .. Już teraz, trzy lata do przodu, pracujemy z władzami policji i władzami rządowymi z trzech krajów oraz z tymi, którzy będą zaangażowani, aby upewnić się, że będzie pokojowo”.

READ  Northwestern zwalnia trenera baseballu Jima Fostera po oskarżeniach o zastraszanie

lektura obowiązkowa

(Zdjęcie: Harold Cunningham/FIFA za pośrednictwem Getty Images)