21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

FIFA pozbawia Indonezję prawa do organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 |  wiadomości piłkarskie

FIFA pozbawia Indonezję prawa do organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 | wiadomości piłkarskie

FIFA usunęła Indonezję z kraju-gospodarza po tym, jak Bali odmówiła przyjęcia Izraela w losowaniu turnieju; Nowy gospodarz zostanie ogłoszony wkrótce.

Indonezji odmówiono prawa do organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20, poinformowała FIFA w oświadczeniu po tym, jak protesty przeciwko udziałowi Izraela doprowadziły do ​​odwołania głównego losowania turnieju.

Organ zarządzający światową piłką nożną ogłosił swoją decyzję w środę, po spotkaniu z prezesem Indonezyjskiego Związku Piłki Nożnej (PSSI), Erikiem Thuhirem, i powiedział, że nowy kraj-gospodarz zostanie ogłoszony „tak szybko, jak to możliwe” wraz z rozpoczęciem turnieju 20 maja.

PSSI odwołało losowanie turnieju w niedzielę, po tym jak władca wyspy Bali, zamieszkałej przez większość hinduską, odmówił przyjęcia izraelskiej drużyny narodowej.

Indonezja jest najbardziej zaludnionym krajem z większością muzułmańską, który nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a jednocześnie publicznie popiera sprawę palestyńską.

„FIFA postanowiła, ze względu na obecne okoliczności, usunąć Indonezję z organizacji Mistrzostw Świata U-20 w 2023 roku” – czytamy w oświadczeniu FIFA.

Nowy gospodarz zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, a daty turniejów pozostają obecnie niezmienione. Ewentualne sankcje wobec PSSI mogą również zostać ustalone na późniejszym etapie.”

A na początku tego miesiąca protestujący przybyli do stolicy, Dżakarty, machając flagami Indonezji i Palestyny, żądając, aby Izrael nie został dopuszczony do udziału.

„Indonezja jest członkiem FIFA, więc we wszelkich sprawach związanych z międzynarodową piłką nożną musimy przestrzegać zasad” – powiedział Thohir w oświadczeniu na stronie internetowej PSSI.

„Proszę wszystkich fanów piłki nożnej o podniesienie głowy w związku z tą trudną decyzją FIFA. Nadszedł czas, abyśmy udowodnili FIFA, że pracuje jeszcze ciężej, aby przekształcić piłkę nożną w czystą, dającą wysokie wyniki piłkę”.

READ  Tom Lockyer jest stabilny po zatrzymaniu akcji serca, które doprowadziło do odwołania meczu Luton Town z Bournemouth

Prezydent Indonezji Joko Widodo wypowiedział się we wtorek przeciwko mieszaniu „sportu i polityki”.

„Niniejszym gwarantuję, że udział Izraela nie ma nic wspólnego z konsekwencją naszego stanowiska w polityce zagranicznej wobec Palestyny, ponieważ nasze poparcie dla Palestyny ​​jest zawsze silne i silne” – powiedział w transmitowanym na żywo przemówieniu.

Straty ekonomiczne i strach przed sankcjami

PSSI stwierdziło, że utrata praw gospodarza zmniejszyłaby szanse indonezyjskich drużyn piłkarskich na udział w innych turniejach FIFA, a straty ekonomiczne pochłonęłyby „biliony rupii”.

Indonezyjski Związek Piłki Nożnej może podlegać dalszej dyscyplinie ze strony FIFA. Zakaz może spowodować, że Indonezja odpadnie z azjatyckich kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2026, które rozpoczną się w październiku.

FIFA i władze publiczne w Indonezji uzgodniły wymagania FIFA dotyczące organizacji w 2019 r., zanim zostały wybrane na gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2021 r. Pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie turnieju o dwa lata.

Jako gospodarze Indonezja automatycznie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA U-20, ale nie grała w turnieju od 1979 roku.

Izrael zakwalifikował się do swoich pierwszych Mistrzostw Świata FIFA U-20 w czerwcu.

Nie było wiadomo, kto teraz może być gospodarzem turnieju, który miał się odbyć na sześciu stadionach w Indonezji.

Podobno goszczeniem zainteresowana jest Argentyna, która nie zakwalifikowała się do turnieju.

FIFA powiedziała, że ​​jest zaangażowana w pomoc PSSI po śmiertelnej panice w zeszłym roku, w której zginęło 135 widzów na stadionie we wschodniej Jawie w październiku.

„Członkowie drużyny FIFA będą nadal obecni w Indonezji w nadchodzących miesiącach i zapewnią niezbędną pomoc PSSI pod przywództwem prezydenta Thohira” – czytamy w oświadczeniu FIFA.

Wkrótce planowane jest nowe spotkanie prezesa FIFA z prezesem PSSI w celu dalszych dyskusji.