14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fed musi zwolnić albo „wszystko się rozpadnie”

Fed musi zwolnić albo „wszystko się rozpadnie”

Ponieważ skutki upadku banku w Dolinie Krzemowej utrzymują się, Fed musi zwolnić, zanim „wiele rzeczy się zawali”, powiedział Brad Gerstner z Altimeter Capital w poniedziałkowym raporcie CNBC.

Gerstner powiedział, że nie „wskazuje palcami” na prezesa Fed Jerome’a ​​Powella. Ale Gerstner powiedział, że będzie „wiele pytań” o reakcję Fed na inflację, biorąc pod uwagę upadek SVB i późniejszą wyprzedaż banków regionalnych.

Nasz główny organizator [Powell] „Powiedział nam we wtorek, że wszystko jest w porządku” – powiedział Gerstner. W czwartek stało się jasne, że cały nasz regionalny system bankowy ma kłopoty.

Powiedział, że pozostawia to miejsce na „wiele dochodzeń i wiele pytań zadawanych wszystkim zaangażowanym”.

Trzy duże banki ze znaczną ekspozycją na startupy lub kryptowaluty upadły lub zostały zamknięte w zeszłym tygodniu.

W środę skupiony na kryptowalutach bank Silvergate powiedział, że zostanie zamknięty i zlikwidowany. Następnego dnia akcje SVB upadły po tym, jak bank powiedział, że sprzedaje papiery wartościowe ze stratą i próbuje zebrać pieniądze, co skłoniło wielu klientów technologicznych wspieranych przez venture do wycofania swoich środków. Do piątku SVB zostało zamknięte przez organy regulacyjne.

Silvergate, SVB i Signature Bank, które zostały zamknięte przez organy regulacyjne w niedzielę, były bankami średniej wielkości skupionymi na technologiach spekulacyjnych lub inwestycjach w kryptowaluty. Ich profil znacznie różnił się od większości banków regionalnych, które koncentrują się na małych firmach lub indywidualnych klientach.

Gerstner powiedział, że ryzyko dla regionalnego sektora bankowego znacznie wykracza poza SVB lub „młodych założycieli startupów”, ale należy zauważyć, że „główne źródło” finansowania tego rynku zniknęło „z dnia na dzień”.

„Wkraczamy w jeden z najciekawszych okresów innowacji technologicznych” – powiedział Gerstner Scottowi Wapnerowi z CNBC, zanim porównał obecny moment do kryzysu finansowego z 2008 roku. „Znowu jesteśmy, mamy poważny reset na świecie”.

READ  Mark Zuckerberg przyjmuje wyzwanie walki w klatce Elona Muska

Gerstner powiedział, że wysiłki Fed mające na celu ograniczenie inflacji poprzez szybkie podnoszenie stóp procentowych spowodowały, że banki wpadły w szał.

„To nie był problem w ekosystemie startupów” – kontynuował inwestor. To był narodowy problem bankowy.

Podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła w poniedziałek o prawie 20 punktów bazowych do 3,50%, na początku tego miesiąca wzrosła powyżej 4%.

„To rynek mówi Fedowi, że lepiej zwolnij, bo inaczej wiele rzeczy się zepsuje” – powiedział Gerstner. „Będziemy mieli ogromną recesję i znacznie większe problemy”.