20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

FDIC kontaktuje się z dużymi bankami w sprawie zakupu Pierwszej Republiki

FDIC kontaktuje się z dużymi bankami w sprawie zakupu Pierwszej Republiki

FDIC kontaktuje się z bankami w sprawie ich zainteresowania zakupem Pierwszej Republiki (FRC), według osoby zaznajomionej z tą sprawą, sugerując tej osobie, że organy regulacyjne zamierzają wkrótce przejąć pożyczkodawcę z San Francisco.

Ta osoba powiedziała, że ​​FDIC zbliża się do niektórych z tych samych banków, które w marcu pomogły Pierwszej Republice, przekazując 30 miliardów dolarów nieubezpieczonych depozytów. Banki te niechętnie w tym tygodniu oferowały drugi pakiet ratunkowy, bo i tak doszłoby do przejęcia władzy przez Pierwszą Republikę.

Ta osoba powiedziała, że ​​celem było „kupienie go przez kogoś innego i miejmy nadzieję, że otworzy go tak szybko, jak to możliwe, aby nie było zakłóceń na rynkach”.

The Wall Street Journal poinformował w piątek, że JPMorgan Chase (JPM) i PNC (PNC) rywalizują o zakup Pierwszej Republiki w ramach transakcji przejęcia po rządzie. JPMorgan jest największym bankiem w kraju, a PNC jest szóstym co do wielkości.

Reuters i CNBC poinformowały również w piątek, że FDIC prawdopodobnie postawi Pierwszą Republikę pod zarząd komisaryczny.

Znak informujący o lokalizacji First Republic Bank w San Francisco, środa, 26 kwietnia 2023 r. (AP Photo/Jeff Chiu)

FDIC czasami prowadzi Proces marketingowy Jeśli chodzi o banki, które jego zdaniem zmierzają ku upadkowi. A czasami taki proces może nastąpić na długo przed faktycznym napadem, nawet na 60 do 90 dni. A czasem awaria nie następuje nawet po licytacjach.

FDIC może znaleźć nabywcę wśród dużych banków gotowych przejąć wszystkie depozyty Pierwszej Republiki, a być może także część jej zagrożonych aktywów. Czasami FDIC może poprawić takie transakcje, na przykład zgadzając się na dzielenie przyszłych strat w portfelach kredytowych.

Pożyczkodawca z siedzibą w San Francisco zaczął walczyć o przetrwanie w marcu, kiedy w całym kraju ogarnęła panika dotycząca stabilności regionalnych pożyczkodawców. I próbował przetrwać zamieszanie, pożyczając od Rezerwy Federalnej i Rezerwy Federalnej ds. Kredytów mieszkaniowych, jednocześnie przyjmując 30 miliardów dolarów w nieubezpieczonych depozytach z 11 największych banków w kraju. JPMorgan przekazał 5 miliardów dolarów z 30 miliardów dolarów.

READ  Akcje Hongkongu wzrosły o prawie 3% po doniesieniach, że miasto rozważa złagodzenie prawa Covid

Ale sytuacja Pierwszej Republiki stała się bardziej niepewna w poniedziałek po tym, jak ujawniła utratę depozytów w wysokości ponad 100 miliardów dolarów. Spadek był większy niż oczekiwano i wzbudził nowe obawy co do szans firmy na przetrwanie. Do piątku akcje Pierwszej Republiki spadły do ​​3,50 USD, co oznacza spadek o 97% w ciągu roku. Kapitalizacja rynkowa banku, wynosząca 40 miliardów dolarów, wyniosła zaledwie 640 milionów dolarów.

Inwestorzy ukarali akcje, wysyłając je prawie 50% w jeden dzień, a następnie prawie 30% w środę. W czwartek wzrosła o około 9%, by w piątek ponownie spaść o 43%.

Założona w 1985 roku przez Jima Herberta, First Republic rozwijała się szybko przez dziesięciolecia, przyciągając zamożnych klientów skupionych na obu wybrzeżach, oferując wspaniałe kredyty hipoteczne dla jednej rodziny po najniższych stawkach wraz z osobistą obsługą.

Jego aktywa wzrosły z 88 miliardów dolarów na koniec 2017 roku do ponad 200 miliardów dolarów na koniec 2022 roku. Na dzień 31 grudnia był 14. największym pożyczkodawcą w kraju.

Następnie, podobnie jak wiele banków tej wielkości, miał trudności z dostosowaniem się do agresywnej kampanii Rezerwy Federalnej mającej na celu podniesienie stóp procentowych jako sposobu na spowolnienie inflacji.

Wzrosty zdewaluowały aktywa wrażliwe na stopy procentowe w bilansie i pomogły stworzyć miliardowe niezrealizowane straty, lukę, która ostatecznie zwróciła uwagę inwestorów i deponentów po upadku Silicon Valley Bank.

Bank miał również wielu nieubezpieczonych deponentów, przez co byli bardziej narażeni na ucieczkę podczas chaosu, który wybuchł w marcu.

Kiedy klienci zaczęli wypłacać ponad 100 miliardów dolarów, Pierwsza Republika musiała zastąpić finansowanie depozytowe droższymi pożyczkami z Rezerwy Federalnej i Federalnego Systemu Banków Pożyczek Mieszkaniowych. Te pożyczki, które osiągnęły szczyt 15 marca na poziomie 138 miliardów dolarów, stworzyły kolejny problem, wywierając presję na ich rentowność.

READ  Auto China podkreśla ostrą konkurencję dla samochodów elektrycznych

Pierwsza Rzeczpospolita opracowała plan transformacji. W poniedziałek, ogłaszając wyniki pierwszego kwartału, poinformował, że zamierza zwiększyć wolumen ubezpieczonych depozytów, zmniejszyć kredyty, zmniejszyć saldo kredytów i zmniejszyć zatrudnienie o 20-25%. Pożyczki spadły do ​​104 miliardów dolarów na dzień 21 kwietnia, a odpływ depozytów zwolnił.

Ale ujawnienie kwoty utraconych depozytów w marcu oraz fakt, że firma zdecydowała się nie odpowiadać na żadne pytania analityków, wystraszyły inwestorów.

Krótsi sprzedawcy również wywierali większą presję. Według S3 Partners, obstawiający First Republic wygrali do tej pory 1,37 miliarda dolarów rocznie na podstawie kursu rynkowego. Według S3 jest to najbardziej dochodowa krótka pozycja wśród akcji w 2023 roku.

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości giełdowe i dogłębną analizę, w tym wydarzenia, które zmieniają akcje

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance