22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

F1: Dlaczego Polska nie dostanie własnego Grand Prix?

F1: Dlaczego Polska nie dostanie własnego Grand Prix?

Polska w historii F1 stworzyła tylko jeden sterownik do gry. Robert Cubica był bardzo popularny w kraju, kiedy w 2006 roku wszedł do Formuły 1 z BMW Sauber, a liczba ta wzrosła dopiero po wygraniu pierwszego etapu w trzecim wyścigu podczas Grand Prix Włoch.

Odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Grand Prix Kanady 2008, nadal jest jedynym polskim kierowcą, który osiągnął P1 w F1. Ale niestety ten sukces nie trwał długo. Kierowca chciał pojechać do Ferrari, gdzie odniósłby wiele sukcesów, ale poza sezonem kraksa rajdowa spowodowała poważne kontuzje Kubiki, kończąc karierę w F1 jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Cóż, to nie do końca prawda. W 2018 roku został kierowcą rezerwowym Williamsa, a w 2019 ponownie otrzymał możliwość pokazania fanom tego, co osiągnął. Był genialny, ale samochód był bardzo wolny na etapie, więc ukończył wyścig z tylko jednym punktem na P10.

Polska wciąż trzyma Kubikę w sercu, ale nasuwa się pytanie: skoro kraj tak pasjonuje się grą, dlaczego Polska nie ma własnego Grand Prix?

Wczoraj, Grand Tour na trasie Tor Poznań W Poznaniu, pod koniec 2000 roku, miał być gospodarzem pierwszego Grand Prix Polski. Obecnie Azerbejdżan i Grand Prix Węgier to jedyne wschodnioeuropejskie wyścigi w kalendarzu, więc nie jest to miejsce na forsowanie FIA. Natomiast w Polsce nie ma torów.

FIA zajęłoby wiele czasu, aby uznać tor godny F1. Musi spełniać surowe kryteria „Grade 1”, które obejmują:

  • Ciekawy układ
  • Długość nie powinna przekraczać 7 km
  • Długość nie powinna przekraczać 3,5 km
  • Prosta nie powinna być dłuższa niż 2 km
  • Obserwuj punkt początkowy i minimalną szerokość 15 m od pierwszego narożnika do 12 m
  • Siatka 8m na samochód
  • Proste nachylenie początku / końca nie powinno przekraczać 2% nachylenia

Oczywiście zasady te będą nieco elastyczne w zależności od relacji, jaką FIA ma z torem i ilości zakładów, które oferuje fanom. Rzecz w tym, że niewiele polskich utworów spełnia te kryteria. Wyścig uliczny – choć obecnie popularny wśród FIA – byłby niesamowity do oglądania przez Warszawę.

READ  Bechtel dołącza do Toshiby w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Ale prawdziwym wyzwaniem było zorganizowanie Grand Prix w Poznaniu, zwłaszcza po tym, jak w 2007 roku ponownie pojawiło się po tej scenie z Ferrari Mark Jean.

Chcesz Grand Prix Polski? Powiedz nam na naszym Instagramie @grandtournation.

Często Zadawane Pytania

Czy jest Grand Prix Polski?

Nie, chociaż kraj był gospodarzem niemistrzowskiego Grand Prix w latach 1930-1933, nigdy nie było wyścigu F1 w Polsce.

Ilu było polskich kierowców?

Był tylko jeden. Robert Kubika dołączył do BMW Sauber w 2006 roku i wygrał swój pierwszy etap w zaledwie trzech wyścigach. Swój pierwszy wyścig wygrał w 2008 roku.

Czy Grand Tour jedzie do Polski?

Tak, The Grand Tour wylądował w Gdańsku i skierował się na zachód na tor wyścigowy w Bosnonie. Tutaj jechali trzema samochodami wyścigowymi z otwartymi kołami.