12 grudnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Exclusive-Poland – Środki na wycofywanie spraw sądowych przeciwko polityce klimatycznej UE

Exclusive-Poland – Środki na wycofywanie spraw sądowych przeciwko polityce klimatycznej UE

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2024

Kate Abnett i Marek Strelecki
BRUKSELA/WARSZAWA (Reuters) – Polska nie będzie już pozywać Unii Europejskiej do sądu w celu unieważnienia kilku polityk dotyczących zmian klimatycznych i przygotowuje się do wycofania pozwów złożonych przez poprzedni rząd w tej sprawie, podają źródła zaznajomione ze sprawą Reutersowi.

Po latach sprzeciwu wobec niektórych polityk klimatycznych Unii Europejskiej pod rządami poprzedniej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wybory w Polsce w październiku 2023 r. oznaczają zmianę stanowiska Warszawy w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Jak poinformowały Reuters źródła rządowe i unijne, nowy proeuropejski rząd premiera Donalda Tuska planuje formalnie wycofać toczące się przed sądem najwyższym UE skargi prawne dotyczące niektórych kluczowych polityk UE w zakresie zmian klimatycznych.

Poprzedni rząd Polski wnosił sprawy do Sądu Najwyższego UE, w tym cztery mające na celu uchylenie polityki klimatycznej UE: ustawę zakazującą sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r., politykę UE wyznaczającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji, zmiany w unijnych rynku emisji dwutlenku węgla i cele poprzez ochronę lasów, które mogą magazynować więcej dwutlenku węgla.

Rząd Tuska zamierza zrezygnować ze spraw sądowych i koordynuje decyzję pomiędzy właściwymi ministerstwami, podają źródła.

Biuro Tuska nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. Ministerstwo klimatu Polski nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Rząd zasygnalizował już plany zmiany niektórych krajowych polityk klimatycznych, polegające na szybkim zastąpieniu węgla energią odnawialną, i stwierdził, że wszelkie zmiany będą obejmować wsparcie dla dotkniętych pracowników i gałęzi przemysłu.

(Raport: Kate Abnett, Marek Strelecki; redakcja: Gareth Jones)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.