Bruksela: Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że polski rząd ma zbyt duży wpływ na sędziów, niedawne orzeczenie sądu UE kwestionuje zmiany wprowadzone w sądownictwie kraju.
Oceniając uprawnienia polskiego Ministra Sprawiedliwości do utrzymania w mocy sędziów Wyższych Sądów Karnych oraz do zakończenia ich kadencji, Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że „prawo UE uniemożliwia praworządność”.
Sąd uznał, że Minister Sprawiedliwości był Prokuratorem Generalnym, a wygaśnięcie kadencji sędziego w dowolnym czasie bez podania przyczyny stanowiło przeszkodę dla niezawisłości sądownictwa i uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego.
Podsumowując, uprawnienia Ministra Sprawiedliwości oznaczają, że sędziowie „nie otrzymują gwarancji i wolności, z których wszyscy sędziowie na ogół korzystają w państwie prawa”.
Centrala UE i Polska od dawna są uwikłane w kontrowersje związane z próbami kontrolowania sądownictwa przez polski rząd.
Sąd podniósł swoją stawkę w walce z niezawisłością sądów i prymatem prawa UE, kiedy w zeszłym miesiącu nałożył na Polskę karę w wysokości 1,2 miliona dolarów dziennie, aby nie została nazwana „poważną i nieodwracalną szkodą” dla prawa i porządku oraz wartości UE .
Sąd wydał wyrok po tygodniowej wojnie na słowa, w której Polska nakazała UE trzymać się z dala od jej spraw sądowych i nalegała, aby inne kraje UE nadal otrzymywały warszawskie dotacje unijne, ignorując demokratyczną politykę obozu.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Mistrz polskiej demokracji Lech Wałęsa kończy 80 lat i komentuje zbliżające się wybory w swoim kraju
W Polsce wobec OpenAI toczy się śledztwo w związku z rzekomymi naruszeniami zasad ochrony danych
Vestas zdobywa zamówienie na 1140 MW w Polsce