16 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Sala sądowa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka znajduje się w Strasburgu we Francji, 11 września 2019 r., tuż przed trwającym procesem Ukrainy przeciwko Rosji w sprawie łamania praw człowieka na Krymie. REUTERS / Vincent Kessler / Zdjęcie pliku

Warszawa, 8 listopada (Reuters) – Dwóm polskim sędziom odmówiono prawa do rzetelnego procesu sądowego w wyroku kwestionującym niezawisłość polskiego sądownictwa.

Decyzja jest najnowszym ciosem w Polskę na arenie międzynarodowej w sprawie praworządności i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków ograniczają niezawisłość polskich sądów. Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że potrzebne są reformy, aby usunąć sądownictwo z resztek komunizmu.

W poniedziałkowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skrytykowano polskie Sądownictwo Krajowe (KRS), organ publiczny odpowiedzialny za powoływanie sędziów i procedurę ich powoływania.

Sędziowie Monika Joanna Dolińska-Ficek i Artur Ozimek poskarżyli się ETPCz, że zablokowali aplikacje na stanowiska w Polsce, największym byłym kraju komunistycznym UE.

O niezależność i bezstronność zarzucili KRS i Najwyższemu Sądowi Kontroli Nadzwyczajnej oraz Izbie Spraw Publicznych, która rozpoznała ich apelacje.

„Trybunał stwierdza, że ​​Izba Nadzwyczajnych Egzaminów i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która badała sprawy skarżących, nie była „sądem ustanowionym ustawą” – czytamy w wyroku ETPC.

Polsce nakazano zapłacić sędziom po 15 000 euro (17 000 dolarów). Sąd stwierdził też w oświadczeniu, że „w interesie praworządności i niezależności sądownictwa potrzebna jest szybka restrukturyzacja polskiego rządu”.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galeda skrytykował orzeczenie na Twitterze.

„ETPC wydał kolejne orzeczenie, w którym dojrzałe demokracje w ramach dziwacznej polityki przesłuchiwania polskiej KRS mogą mieć bardziej upolitycznioną praktykę wyboru sędziów (Niemcy) i są kraje, które potrzebują obrońcy (Polska)” – napisał.

W październiku polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał swój rząd do podjęcia kroków prawnych przeciwko Niemcom. Powiedział, że to system polityczny, który wybiera sędziów w największym kraju koalicji. Czytaj więcej

READ  Viessmann otworzy w Polsce instalację ciepłowniczą za 200 mln euro

Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w zeszłym roku zwrócił się do Polski o zawieszenie izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, twierdząc, że narusza to prawo UE. Sąd niedawno nakazał Polsce zapłacić 1 mln euro dziennie za nierozbiórkę pokoju. Czytaj więcej

Polska zapowiedziała, że ​​usunie pokój dyscyplinarny, z możliwością wprowadzenia nowego systemu w celu jego zastąpienia, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

Odrębnie polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym roku, że elementy prawa unijnego nie mają zastosowania do konstytucji kraju, która kwestionuje centralną politykę integracji UE.

Geopro zwrócił się również do trybunału o rozstrzygnięcie, czy artykuł Europejskiej Konferencji Praw Człowieka dotyczący prawa do rzetelnego procesu sądowego jest zgodny z konstytucją, dopóki trybunał nie zezwoli ETPCz na zweryfikowanie legalności powołania. Pierwsza rozprawa w sprawie została odroczona do 24 listopada.

(1 USD = 0,8655 euro)

Raport Jonaha Blushinskiej i Anny Vlodorsak-Chemsuk, pod redakcją Timothy Heritage i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.