21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejska fala upałów przesuwa się na wschód, docierając do Polski i Grecji, niosąc pożary

Europejska fala upałów przesuwa się na wschód, docierając do Polski i Grecji, niosąc pożary

  • Fala upałów przesuwa się na wschód po palącej Europie Zachodniej
  • Ostrzeżenie o zmianie klimatu, wpływ na zdrowie wraz ze wzrostem temperatury
  • Pożary lasów wciąż szaleją w Hiszpanii i Portugalii
  • Nowe pożary wybuchły we Włoszech, a pożar rozprzestrzenił się na Słowenię
  • Setki ewakuowano w Słowenii, gdy pożary rozprzestrzeniały się z Włoch

ATENY / MEDIOLAN, 21 lipca (Reuters) – W czwartek fale upałów w Europie przesuwały się stopniowo na wschód, zmuszając kraje, w tym Włochy, Polskę i Słowenię, do wydawania ostrzeżeń o ekstremalnych falach upałów podczas walki z pożarami na całym kontynencie.

Odkąd temperatury zaczęły rosnąć w południowej Europie na początku tego miesiąca, fala upałów spowodowała setki ofiar śmiertelnych i podsyciła pożary, które spaliły dziesiątki tysięcy hektarów ziemi w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia i Francja. Wielka Brytania i Francja odnotowały we wtorek wysokie temperatury.

Ekstremalna fala upałów jest częścią globalnego wzorca wzrostu temperatur, który naukowcy i klimatolodzy powszechnie przypisują zmianom klimatycznym spowodowanym działalnością człowieka. Przewiduje się gorący okres dla większości Chin pod koniec sierpnia. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Grecja, która od dwóch dni walczy z ogromnymi pożarami w pobliżu Aten, została smagana silnymi wiatrami, co wzywa Europę do podjęcia dalszych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

„Kryzys klimatyczny jest teraz widoczny w całej Europie, ze szczególną intensywnością w rozległym regionie Morza Śródziemnego. Mieszanka wysokich temperatur, silnych wiatrów i dotkliwej suszy nieuchronnie prowadzi do pożarów” – powiedział w czwartek rzecznik rządu Giannis Oikonomov.

„Europa musi działać w skoordynowany i szybki sposób, aby odwrócić kryzys klimatyczny” – powiedział dziennikarzom Oikonomou. „Rozwiązania nie można zapewnić na szczeblu krajowym, ponieważ problem jest ponadnarodowy i duży”.

Powiedział, że greccy strażacy zajęli się 390 pożarami lasów w ciągu tygodnia, około 50-70 dziennie. Według stacji meteorologicznej w Penteli pod Atenami pożar wybuchł we wtorek, a wiatry osiągały w pewnym momencie 113 km/h (70 mph).

READ  Finanse na zwiększenie obecności w Polsce w celu dostosowania się do lokalnych przepisów - Giełdy Bitcoin News

Podsycane zmianami klimatycznymi pożary lasów w wielu krajach stają się coraz częstsze i intensywniejsze, powodując rozprzestrzenianie się dymu zawierającego szkodliwe gazy, chemikalia i cząstki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Czytaj więcej

Więcej pożarów lasów

W Polsce władze wydały ostrzeżenia przed upałem dla kilku części kraju, przy temperaturach 36,7 stopni Celsjusza (98 Fahrenheita) odnotowanych w zachodnim mieście Górnik. W północnym mieście portowym Gdańsku wielu mieszkańców i turystów udało się na lokalne plaże, aby się ochłodzić.

W pobliżu południowego Brzeska wybuchł duży pożar lasu, podał serwis informacyjny Onetu. Strażacy powiedzieli Onetowi, że 50 hektarów (120 akrów) pól już spłonęło, a ogień przesuwał się w kierunku lasów.

Oczekuje się, że temperatury w Polsce spadną w weekend.

We Włoszech pożary nadal szalały w Toskanii i Friuli Venezia Giulia, ale nie wydaje się, aby się rozprzestrzeniły, podała włoska agencja informacyjna ANSA. Nowe pożary zaobserwowano w górach w pobliżu Bolonii i wzdłuż autostrady A9 na północ od Mediolanu.

14 miast, w tym Rzym i Mediolan, zostało postawionych w stan największego ostrzeżenia o fali upałów w kraju w czwartek, a liczba ta ma wzrosnąć do 16 w piątek, podało ministerstwo zdrowia.

ANSA poinformowała również, że pożar, który wybuchł w północnych Włoszech w pobliżu Garso, rozprzestrzenił się na granicę ze Słowenią, niszcząc obszar 2000 hektarów (5 000 akrów).

Według słoweńskich agencji prasowych po stronie słoweńskiej z powodu pożaru ewakuowano 400 osób z trzech wiosek.

Pożary lasów nadal płoną w Portugalii i Hiszpanii.

Siedząc w dużej hali sportowej wypełnionej łóżeczkami i plastikowymi krzesłami, 68-letni Fernando Gimenez rozpłakał się, gdy mówił o opuszczeniu domu w środkowej Hiszpanii, na zachód od Madrytu.

Gimenez był jednym z tysięcy mieszkańców ewakuowanych z wioski El Hoyo de Pinares z powodu pożarów.

READ  OBEJRZYJ: MEGADETH rozpoczyna letnią europejską trasę koncertową 2023 w Katowicach w Polsce

„Nie wiem, co znajdę. Spalone drzewa. Nic. Nawet nie mogę o tym myśleć” – powiedział Gimenez Reuterowi. „Czuję się trochę pusty w środku” – dodał.

Hiszpański Czerwony Krzyż zaaranżował tymczasowe zakwaterowanie dla niego i setek innych ewakuowanych.

„Dużo pracujemy z nimi nad wsparciem psychologicznym, ponieważ trudno jest opuścić ich dom, nie wiedząc, co się dzieje” – powiedział prezes Czerwonego Krzyża Belon Lopez.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters Pisanie przez Raissę Kasołowski Edycja przez Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.