30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ernst & Young ukarał grzywną w wysokości 100 milionów dolarów po tym, jak pracownicy oszukiwali na egzaminach CPA

Ernst & Young ukarał grzywną w wysokości 100 milionów dolarów po tym, jak pracownicy oszukiwali na egzaminach CPA

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała we wtorek, że „znaczna liczba” audytorów firmy księgowej oszukiwała w zakresie etyki egzaminu CPA i innych kursów niezbędnych do utrzymania licencji. Co być może najbardziej zaskakujące, SEC powiedział, że Ernst & Young „złożył wniosek”, że „nie ma bieżących problemów z oszustwami, podczas gdy w rzeczywistości firma została poinformowana o możliwości oszustwa podczas egzaminu z etyki CPA”.

Grzywna w wysokości 100 milionów dolarów jest największą w historii wymierzoną firmie audytorskiej.

„Działanie to obejmuje naruszenie zaufania ze strony strażników, którym powierzono audyt kilku spółek publicznych w naszym kraju” – powiedział w komunikacie prasowym Gurbert Grewal, dyrektor ds. egzekwowania prawa w SEC. „To po prostu haniebne, że profesjonaliści odpowiedzialni za kontrolowanie oszustw dokonywanych przez klientów oszukują egzaminy z etyki we wszystkim”.

Dodał, że „równie szokujące”, że utrudnili jej śledztwo. „To działanie powinno wysłać jasny komunikat, że SEC nie będzie tolerować naruszeń integralności niezależnych audytorów, którzy wybierają najłatwiejszy błąd zamiast najtrudniejszego prawa” – powiedział Grewal.

Oprócz grzywny Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nakazała firmie Ernst & Young zatrudnienie dwóch niezależnych doradców, którzy „pomogliby wyeliminować jej uchybienia”, przy czym jedna firma zbada działania firmy w zakresie etyki, a druga będzie sprawdzać jej braki w ujawnieniu.

„Nic nie jest ważniejsze niż nasza uczciwość i nasza etyka”, powiedział Ernst & Young w oświadczeniu i że jest to zgodne z nakazem SEC.

„W przeszłości wielokrotnie podejmowaliśmy kroki w celu wzmocnienia naszej kultury zgodności, etyki i uczciwości” — powiedział rzecznik firmy. „Będziemy nadal podejmować szeroko zakrojone działania, w tym kroki dyscyplinarne, szkolenia, monitorowanie i komunikację, które wzmocnią nasze zaangażowanie w przyszłości”.

Grzywna jest dwukrotnie wyższa KPMG nakazał zapłacić w 2019 r. za podobne zarzuty oszustwa.