15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Equinor poszerza portfolio OZE w Polsce o nową elektrownię fotowoltaiczną

Equinor poszerza portfolio OZE w Polsce o nową elektrownię fotowoltaiczną

Libno położone jest w powiecie wielkopolskim, w centralnej Polsce. Elektrownia słoneczna o mocy 53 MW zostanie zbudowana i obsługiwana przez polskiego producenta energii odnawialnej Vento, spółkę w 100% zależną od Equinor.

Portfolio sprzedawcy materiałów

Equinor przejmie Vento i jego projekty dotyczące energii słonecznej o mocy 1,6 GW w 2021 roku. Trzy lata po przejęciu Vento rozrosło się z małego dewelopera energii słonecznej do wielotechnologicznego przedsiębiorstwa wytwarzającego energię, obsługującego trzy elektrownie słoneczne i morską farmę wiatrową w Polsce. Całkowita moc wynosi ~200 MW.

Anders Pate jest starszym wiceprezesem ds. morskich i rynków w firmie Renewables w Equinor

(Zdjęcie: Arne Reidar Mortensen / Equinor)

„Podróż Vendo pokazuje, jak wykorzystujemy nasze inwestycje w lokalne firmy deweloperskie, aby zbudować materialny i dochodowy biznes związany z odnawialnymi źródłami energii morskiej na wybranych rynkach” – mówi Anders Bade, starszy wiceprezes ds. morskich i rynków w dziale odnawialnych źródeł energii w Equine.

Skumulowaną roczną produkcję z portfela obsługiwanego przez Vento szacuje się na około 280 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 140 000 polskich gospodarstw domowych.

Należąca do Equinor spółka zajmująca się obrotem energią, Danske Commodities, podpisała umowę bilansującą z elektrownią fotowoltaiczną w Lipnie i będzie odpowiadać za komercjalizację energii elektrycznej wyprodukowanej na polskim rynku energii elektrycznej. Oczekuje się, że Lipno wypracuje zyski zgodne z wcześniejszymi wytycznymi Equinor dotyczącymi energii odnawialnej.

Danske Commodities wnosi prawie 15-letnie doświadczenie w handlu energią w Polsce na rynek aktywów Vento.

„Opracowaliśmy unikalny model biznesowy, który pozwala nam skutecznie skalować nasz portfel morskich odnawialnych źródeł energii i optymalizować wartość z obrotu energią” – mówi Anders Bade.

Budowanie rentownego wzrostu

Od czasu przejęcia Vento zbudowało szereg projektów, skutecznie podwajając swoje możliwości w zakresie 3 GW na różnych etapach dojrzałości. Rurociąg dywersyfikuje działalność wykraczającą poza wytwarzanie energii i obejmuje magazynowanie baterii, co zwiększa elastyczność i zwiększa potencjał tworzenia wartości.

READ  Tenis: Monte-Carlo Masters – polscy Harkochowie w ostatniej 16-stce kategorii angielskiej.

„Polska aktywnie rozwija energię odnawialną w celu zwiększenia krajowej wydajności energetycznej i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dla Wento i Equinor stanowi to ekscytującą szansę na bycie wiodącym graczem na rozwijającym się rynku energii odnawialnej” – mówi Wojciech Cednarski, dyrektor generalny Wento.

Na początku tego roku Vento wygrało przetarg na Polski Rynek Mocy z czterema projektami magazynowania baterii o łącznej mocy 400 MW/1,6 GWh.

Michał Jerzy Kołodziejczyk - portret

Michał Jerzy Kołodziejczyk, Country Manager Equinor w Polsce

(Zdjęcie: Ole Jørgen Bratland / Equinor)

Ostatecznych efektów inwestycyjnych projektów należy spodziewać się w nadchodzących latach. Ponieważ kraj zwiększa swój udział w energii odnawialnej, systemy magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności sieci w Polsce.

Niezawodny partner energetyczny Polski

„Equinor chce być niezawodnym partnerem energetycznym Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Tworzymy szerokie dostawy energii w kraju, dywersyfikując źródła produkcji i dostawy energii” – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Country Manager Equinor w Polsce.

Oprócz inwestycji w morskie odnawialne źródła energii, Equinor współpracuje z Polenergią przy rozwoju trzech dużych projektów morskich elektrowni wiatrowych: Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III. Equinor dostarcza także gaz ziemny z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipeline.

Mapa Polski