25 kwietnia, 2024

Emma Radukanu awansuje do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii przed Polską

Mistrzyni US Open Emma Radukanu opuściła w piątek poziom Wielkiej Brytanii z Czechami w Pradze w swoim Billy Jean King Cup.

Szybki wzrost Radokunu był widoczny, zanim pokonała Theresę Martinkovą 7:5, 7:5 w swoim pierwszym meczu dla Wielkiej Brytanii i pierwszym profesjonalnym meczu na glinie.

Trzecie zwycięstwo w tym roku przyniosło dodatkową presję, ponieważ Harriet Dart przegrała 6:1, 6:0 z byłą finalistką French Open, Marquette Vondurosovą, w pierwszym singlu. Vondrosova i Raduko spotykają się w pierwszym odwróconym meczu singlowym w sobotę.

Czesi chcą wygrać pierwszą piątkę eliminacji do listopadowego finału. Zdobyli trofeum sześć razy od 2011 roku, chociaż ich trzech najwyżej notowanych singli – nr 2 Barbora Grezhikova, nr. 7 Carolina Bliskova, 28. miejsce Petra Kvitova – i 1. deblowatka Katrina Siniakova nie zabrakło.

W innych miejscach Włochy pokonały Francję 2:0, Kazachstan 2:0, Niemcy 2:0, Polskę 2:0, Hiszpanię 2:0 i Stany Zjednoczone 2:0. Ukraina 2-0.

W Vancouver Kanada pokonała Łotwę 2-0. Leila Fernandez przegrała z Radukanu w zeszłorocznym finale US Open, 6-1, 6-2 i pokonała Tarję Semanistaja 6-3, 6-7 (4), 6-3, Rebeccę Marino 6-3, 6-7 ( 4), 6-3.

Belgia wygrała z Białorusią, po zawieszeniu tej ostatniej i zdobywcy tytułu Rosji za okupację Ukrainy.

Australia zastąpiła Rosję w finale, by dołączyć do Szwajcarii i Słowacji w finale w 2021 roku.

Iga Świątek świętowała swój pierwszy mecz po tym, jak w ciągu godziny pokonała Rumunkę Mihaelę Buzarnescu i została numerem 1 na świecie. Szwecja przedłużyła passę singli do 18 po zdobyciu pierwszego punktu od koleżanki z polskiej drużyny Magdy Lynette Iriny-Camilii Begu.

Gdy w sobotę zmierzą się z Pegu w pierwszych rewersach singli, Świątech może zająć miejsce w finale Polski.

W Alghero Włoszka Jasmine Paulini wyszła z seta i przerwy, aby oszczędzić dwa punkty meczowe i pokonać Francuską Alice Cornet 2-6, 6-1, 7-6 (2) w ciągu 2 godzin. To pierwszy raz, kiedy Camila Giorgi pokonała Oceana Todda 6-1, 6-2 w secie.

READ  Druga w kolejności Walia pokonała Polskę w Lidze Narodów

Francja wygrała tylko raz, 0-2, ale to było w 2015 roku przeciwko Włochom.

W Noor-Sultan Julia Putinseva pokonała Angelique Gerber 3-6, 6-3, 6-2, co dało Kazachstanowi 15. zwycięstwo w trofeum. Wtedy Elena Rybagina pokonała Laurę Siegmont i zepchnęła w głęboki dołek ulubione Niemki.

W s-Hertogenbosch Hiszpanka Sarah Soribes Tormo i Nouria Barisas-Diaz wygrały sety z rzędu, zdobywając swoje pierwsze trofeum w singlu.

W Asheville Alison Riske i Jessica Begula wygrały proste sety, choć Riske pokonało Dayanę Yastremską w pierwszym, trwającym prawie 90 minut secie.

Riske 7-6 (16), 7-5, 34-punktowy tiebreaker w historii Billy Jean Cup, drugi w 2004 roku, 21-19 w deblu pomiędzy Indiami i Uzbekistanem.