12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Elon Musk wzbudza więcej kontrowersji geopolitycznych w związku z cyberkonfliktem na Ukrainie

Elon Musk wzbudza więcej kontrowersji geopolitycznych w związku z cyberkonfliktem na Ukrainie

Niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę Elona Muska Dając Ukraińcom cyfrowe koło ratunkowe, udostępniając im usługę internetową Starlink prowadzoną przez jego firmę rakietową SpaceX.

Jednak środki te skłoniły najbogatszego człowieka na świecie do międzynarodowych kontrowersji w piątek, kiedy Musk powiedział, że jego firma nie może „bezterminowo” finansować wykorzystania przez Ukrainę Starlink, który stał się Ważny Za komunikację armii ukraińskiej w miarę postępu na terytoria okupowane przez Rosję i obronę przed ciągłymi rosyjskimi atakami.

Pan Musk skomentował na Twitterze po tym, jak CNN o tym poinformował SpaceX wysłał wiadomość do Pentagonu W zeszłym miesiącu poprosiłem ją o przejęcie funduszy na użytkowanie Starlink przez Ukrainę. Od czasu rosyjskiej inwazji w lutym na Ukrainę dostarczono około 20 000 stacji Starlink, które zostały zaprojektowane do współpracy z satelitami na orbicie, aby zapewnić dostęp online. Pan Musk, który nie wspomniał o Pentagonie, mówił o trudnościach w finansowaniu usługi.

„SpaceX nie wymaga zwrotu poniesionych wydatków, ale nie może również finansować obecnego systemu w nieskończoność * i * wysyłać kilku tysięcy terminali, które wykorzystują dane nawet 100 razy większe niż typowe gospodarstwa domowe” Napisał.

Sytuacja, która wywołała protest przeciwko powstrzymywaniu sił ukraińskich, była kolejną kontrowersją wywołaną przez 51-letniego Muska, który stał się niespodziewanym prowokatorem w międzynarodowej geopolityce. Miliarder, który nadzoruje producenta samochodów elektrycznych Tesla i inne firmy, jest już zaangażowany w publiczne oburzenie na wielu innych frontach, m.in. Nie dokona transakcji o wartości 44 miliardów dolarów Kupić serwis społecznościowy Twitter.

W zeszłym tygodniu Musk udzielił ostrej nagany od ukraińskich urzędników do zaproponować plan pokojowy – w tym odstąpienie terytorium Rosji – w celu zakończenia wojny. W wywiadzie dla Financial Times zauważył również, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać poprzez przekazanie części kontroli nad Tajwanem Pekinowi.

„Elon Musk zawsze był czynnikiem ryzyka” – powiedział Xiaoming Lu, dyrektor Eurasia Group, waszyngtońskiej grupy doradczej i badawczej. Ukraina igra z ogniem.

SpaceX i pan Musk nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: siły Azowstalu mówią, że „kapitulacja nie jest opcją” | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

W piątkowym tweecie Michajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zaapelował do Muska w pojednawczy ton, mówiąc, że pomógł krajowi „przetrwać najniebezpieczniejsze momenty wojny”.

Musk ujawnił, że SpaceX rozwijał usługę Starlink w 2015 roku, aby zapewnić dostęp do Internetu osobom fizycznym i firmom. Firma świadczy obecnie usługi Starlink w 40 krajach. W USA opłaty za usługi wahają się od 100 do 500 USD miesięcznie na stację; Same stacje kosztują dodatkowo 600 dolarów. Ponieważ usługa jest świadczona przez tysiące satelitów, których nie można łatwo zniszczyć w kosmosie, jest trudniejsza do zakłócenia w porównaniu z tradycyjnymi usługami internetowymi, dzięki czemu idealnie nadaje się do wykorzystania w czasie wojny.

Zaangażowanie pana Muska w rosyjską inwazję na Ukrainę datuje się od momentu, gdy Michaił Fiodorow, wicepremier Ukrainy, wysłał do niego wiadomość na Twitterze w lutym. Pan Fiodorow Poproś o pomoc w uzyskaniu stacji Starlink Dzięki temu Ukraińcy mogą pozostać online, nawet jeśli Rosja zniszczy główną infrastrukturę telekomunikacyjną kraju.

Pan Musk zareagował szybko, a dwa dni później na Ukrainę dotarła dostawa sprzętu Starlink. Pan Zełenski podziękował miliarderowi i powiedział, że usługa pomoże w utrzymaniu łączności w miastach atakowanych przez Rosjan.

Za prawie 20 000 terminali, które są obecnie używane na Ukrainie, płaci SpaceX, co najmniej trzy zachodnie rządy i inni sojusznicy, jak wynika z dokumentu SpaceX udostępnionego New York Times. Według wiadomości wysłanej do SpaceX i udostępnionej The Times, około 4000 terminali jest używanych przez ukraińskie wojsko. Musk powiedział, że SpaceX zrzekł się miesięcznej opłaty za usługę.

Ale w kwietniu Musk dał jasno do zrozumienia, że ​​jego pomoc zajdzie tylko tak daleko. Na Twitterze powiedział to jako „Absolutna wolność wypowiedziStarlink nie będzie wykorzystywany do zapobiegania rozpowszechnianiu przez rosyjskie media państwowe propagandy i dezinformacji o wojnie na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu Musk powiedział, że operacja na Ukrainie kosztowała SpaceX Do tej pory 80 milionów dolarów. Dodał w piątek, że „wypalenie” projektu, które odnosi się do pieniędzy, które SpaceX wydawał w kółko, wynosiło około 20 milionów dolarów miesięcznie.

READ  Biden odpowiada ograniczonymi sankcjami po tym, jak Putin uznaje separatystyczne regiony Ukrainy

„Oprócz terminali musimy tworzyć, uruchamiać, utrzymywać i odnawiać satelity i stacje naziemne” – napisał na Twitterze. „Musieliśmy też bronić się przed cyberatakami i zagłuszaniem, które stają się coraz trudniejsze”.

Każde wycofanie się ze Starlinka byłoby ciosem dla ukraińskiego wojska, które polegało na sprzęcie do komunikacji internetowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę zdolność rosyjskiego wojska do blokowania komunikacji i pozostawiania części ukraińskiego terytorium bez zasilania. Ukraińskie wojsko korzystało z systemu Starlink, którego według żołnierzy Rosjanie nie byli w stanie naruszyć, do wszystkiego, od wzywania wsparcia artyleryjskiego po wysyłanie wiadomości do bliskich w domu.

Terminale Starlink zawierają małą prostokątną antenę, która może być zasilana z akumulatorów samochodowych. Ukraińscy żołnierze na froncie wymyślili, jak zakamuflować urządzenie, wkopując je w ziemię, aby stacje były chronione przed bombardowaniem, ale nadal mogły odbierać i przesyłać dane.

W lipcu ukraiński generał Valeriy Zaluzhnyi wysłał list do SpaceX i Muska, zamawiając dodatkowe 6700 stacji Starlink.

„Terminale Starlink mają możliwość skonfigurowania podstawowej warstwy infrastruktury, która leży u podstaw większości komunikacji w łańcuchu dowodzenia”, czytamy w wiadomości udostępnionej The Times. Wojsko nie otrzymało jednostek.

W połowie września Ukraina przypuściła kontratak i wkroczyła na tereny na południu, dawniej okupowane przez Rosję. Trzy osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że ukraińskie wojsko straciło dostęp do usług Starlink w niektórych obszarach w pobliżu linii frontu. Ktoś powiedział, że usługa została przywrócona w kluczowych miejscach.

Kilka dni po rozpoczęciu ukraińskiego kontrataku rosyjska delegacja przy ONZ zasugerowała, że ​​satelity Starlink mogą to zrobić stać się celem wojskowym. Na Twitterze Musk upierał się, że Starlink służy wyłącznie do celów pokojowych.

Następnie Musk zaczął promować swój proponowany plan pokojowy między Rosją a Ukrainą. Wezwał Ukrainę do zaakceptowania aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku i do wyrażenia zgody na nowe referenda na okupowanej przez Rosję Ukrainie, które pozwoliłyby ludności wybrać, kto powinien kontrolować te terytoria. Stworzył na Twitterze sondaż, w którym pytał, czy „wola ludu” na terytoriach okupowanych powinna decydować o tym, czy są one częścią Ukrainy, czy Rosji.

READ  Burmistrz Londynu Sadiq Khan został oskarżony o „trip ego” po sylwestrowym pokazie sztucznych ogni

Pan Zełenski zamieścił własną ankietę na Twitterze, pytając: „Którego Elona Muska wolisz: kogoś, kto wspiera Ukrainę, czy kogoś, kto wspiera Rosję?”

Musk odpowiedział tweetem: „Nadal mocno popieram Ukrainę, ale jestem przekonany, że masowa eskalacja wojny wyrządzi wielką krzywdę Ukrainie i być może światu”.

Kreml pochwalił propozycję Muska.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla: „To bardzo pozytywne, że ktoś taki jak Elon Musk próbuje znaleźć pokojowe rozwiązanie” Powiedział. „Jeśli chodzi o referenda, ludzie wyrazili swoje opinie i nie może być nic innego”.

W piątek urzędnicy Pentagonu poinformowali, że odbyły się dyskusje na temat tego, jak pomóc ukraińskiemu wojsku pozostać online podczas wojny. Jeden z urzędników, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że urzędnicy Departamentu Obrony mają nadzieję, że Musk i ukraińscy urzędnicy znajdą rozwiązanie, ale dodał, że możliwość obciążania przez Pentagon usług Starlink na Ukrainie nie jest poza prawem. pytanie.

Sekretarz prasowy Pentagonu, generał brygady Pat Ryder, powiedział w e-mailu. „W tej chwili nie mamy nic więcej do dodania”.

Pani Lu z Eurasia Group powiedziała, że ​​Ukraina mogła mieć niewiele innych opcji niż utrzymywanie serdecznych relacji z Muskiem ze względu na jego kontrolę nad Starlink. Pan Musk jest właścicielem 44 procent SpaceX, która jest firmą prywatną.

„Nawet jeśli nie są zadowoleni z sytuacji, muszą sobie z tym poradzić, ponieważ są tak zależni od technologii” – powiedziała Lu.

Przyczyń się do raportowania Adam SatarianinA Julian BarnesA Michael Schwartz A Thomas Gibbons Neff.