1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Egzoplanety: poszukiwania planet nadających się do zamieszkania mogły właśnie osłabnąć

Egzoplanety: poszukiwania planet nadających się do zamieszkania mogły właśnie osłabnąć

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Poszukiwanie planet, które mogłyby schronić życie Właśnie znacznie się zawęził.

Naukowcy od dawna mieli nadzieję i teoretyczny Że najpowszechniejszy typ gwiazdy w naszym wszechświecie – zwany karłem typu M – może zawierać pobliskie planety z atmosferami potencjalnie bogatymi w węgiel i idealnymi do tworzenia życia. Ale w nowym badaniu świata krążącego wokół karła M 66 lat świetlnych od Ziemi naukowcy nie znaleźli żadnych wskazówek, by taka planeta w ogóle mogła zachować atmosferę.

Bez atmosfery bogatej w węgiel jest mało prawdopodobne, aby planeta była gościnna dla żywych organizmów. Cząsteczki węgla są przecież budulcem życia. Wyniki nie wróżą dobrze innym typom planet krążących wokół karłów typu M, powiedziała Michelle Hill, planetolożka i doktorantka z University of California w Riverside.

„Nacisk promieniowania gwiazdy jest ogromny, wystarczający do wypchnięcia atmosfery planety” – powiedział Hill. W poście na stronie uczelni.

Wiadomo, że karły typu M są zmienne, emitując rozbłyski słoneczne i padając promieniowanie na pobliskie ciała niebieskie.

Ale przez lata żywiono nadzieję, że stosunkowo duże planety krążące w pobliżu karłów typu M mogą znajdować się w środowisku Złotowłosej, wystarczająco blisko swojej młodej gwiazdy, aby pozostać ciepłym i wystarczająco dużym, aby przylgnąć do swojej atmosfery.

według Nowe badanieopublikowane w The Astrophysical Journal Letters.

Podobne zjawisko występuje w naszym Układzie Słonecznym: ziemska atmosfera również pogarsza się z powodu erupcji pobliskiej gwiazdy, Słońca. Różnica polega na tym, że Ziemia ma wystarczającą aktywność wulkaniczną i inną aktywność emitującą gazy, aby zrekompensować utratę atmosfery i sprawić, że jest ledwo wykrywalna, zgodnie z badaniami.

Jednak w badaniu zbadano planetę karłowatą M, Giga 1252 BPoczątkowo gromadziłby się, „mógłby zawierać 700 razy więcej węgla niż Ziemia i nie miałby atmosfery”, powiedział współautor badania i astrofizyk z UC Riverside, Stephen Kane w komunikacie prasowym, ale potem zanika i ulega erozji.

READ  Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: NASA spodziewa się bezpośredniego uderzenia w Ziemię w wyniku „szybkiej” kolizji – gdzie uderzy? | nauka | Aktualności

GJ 1252b krąży mniej niż milion mil od swojej gwiazdy, zwanej GJ_1252. Badanie wykazało, że planeta doświadcza ekstremalnych temperatur w ciągu dnia, wynoszących 2242 stopnie Fahrenheita (1228 stopni Celsjusza).

Istnienie planety zostało po raz pierwszy zasugerowane przez NASA Transiting Exoplanet Reconnaissance Mission, czyli TESS. Następnie astronomowie zlecili około 17-letniemu Teleskopowi Kosmicznemu Spitzera ustawienie celownika na ten region w styczniu 2020 r. — mniej niż 10 dni temu. Spitzer jest trwale wyłączony.

Badaniem, czy GJ 1252b ma atmosferę, prowadził astronom Ian Crossfield z University of Kansas i zaangażował grupę naukowców z University of California Riverside, Jet Propulsion Laboratory NASA, Caltech, University of Maryland, Carnegie Institution for Science oraz Max Deska. Instytut Astronomii, Uniwersytet McGill, Uniwersytet Nowego Meksyku i Uniwersytet Montrealski.

Przeszukiwali dane wyprodukowane przez Spitzera, szukając sygnatur emisji lub znaków, że bąbel gazowy może otaczać planetę. Teleskop wychwycił planetę, gdy przechodziła za swoją gwiazdą, powiedział Hill, pozwalając naukowcom „patrzeć na światło gwiazd, gdy przechodzi przez atmosferę planety”, dając „widmowy podpis atmosfery” – lub jego brak.

Hill dodała, że ​​nie była zszokowana, ponieważ nie znalazła śladów Joe, ale była rozczarowana. Poszukuje księżyców i planet w „strefach nadających się do zamieszkania”, a wyniki sprawiają, że oglądanie światów krążących wokół karłów typu M jest mniej intrygujące.

Naukowcy mają nadzieję uzyskać większą jasność na temat tego typu planet za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, najpotężniejszego do tej pory teleskopu kosmicznego.

Webb niedługo wejdzie na celownik TRAPPIST-1 . system„Jest to również gwiazda karłowata typu M z grupą planet skalistych wokół niej”, zauważył Hill.

„Jest duża nadzieja, że ​​będzie w stanie powiedzieć nam, czy te planety mają wokół siebie atmosfery” – dodała. „Myślę, że fani karłów M prawdopodobnie wstrzymują teraz oddech, aby sprawdzić, czy możemy stwierdzić, czy wokół tych planet jest atmosfera”.

READ  Nowe spojrzenie na „pierścienie Einsteina” wokół odległych galaktyk zbliżyło nas do rozwiązania debaty na temat ciemnej materii

Jednak wciąż jest wiele ciekawych miejsc do poszukiwania światów nadających się do zamieszkania. Oprócz patrzenia na planety oddalone od karłów typu M, które z większym prawdopodobieństwem zachowują atmosfery, wciąż istnieje blisko 1000 gwiazd podobnych do Słońca stosunkowo blisko Ziemi, które mogą mieć własne planety krążące w strefach zamieszkałych, wynika ze strony internetowej UC Riverside poświęconej badaniu. .