17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dzisiejsze przemówienie Bidena bezpośrednio: prezydent zaprzecza, że ​​w swoim oświadczeniu nie docenił Putina i „pariasowskich” sankcji Rosji na Ukrainę

Dzisiejsze przemówienie Bidena bezpośrednio: prezydent zaprzecza, że ​​w swoim oświadczeniu nie docenił Putina i „pariasowskich” sankcji Rosji na Ukrainę

Biden mówi: „Putin wybrał tę wojnę i zapłaci”, ponieważ Stany Zjednoczone są gotowe użyć „pełnej siły”

Prezydent Joe Biden nazwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina „agresorem”, który „wybrał tę wojnę”, ogłaszając serię „poważnych” sankcji przeciwko Rosji za najazd na Ukrainę.

Biden powiedział, że sankcje będą miały „długoterminowy” wpływ na Moskwę, ponieważ Stany Zjednoczone ograniczają duże rosyjskie banki i biorą na cel rodziny blisko Kremla.

Przemówienie Bidena do narodu pojawiło się po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę we wczesnych godzinach porannych w czwartek z serią ataków rakietowych na miasta, w tym na stolicę, Kijów.

Od tego czasu dziesiątki Ukraińców zginęło, cywile uciekli ze swoich domów, światowe rynki załamały się, a siły rosyjskie zajęły teren elektrowni atomowej w Czarnobylu.

W międzyczasie oczekuje się, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zagłosuje w piątek nad sporządzonym przez USA projektem rezolucji potępiającej Rosję.

Chociaż rezolucja prawdopodobnie upadnie z powodu weta Rosji, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą wysłać sygnał, że Rosja jest izolowana od swoich działań.

Ponadto, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Mark Milley, również odbył dziś rozmowę telefoniczną z sojusznikami w Europie, aby omówić rosyjską inwazję na Ukrainę.

1645771226

Rada Bezpieczeństwa ONZ głosuje nad amerykańską rezolucją potępiającą Rosję

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma głosować w piątek nad sporządzoną przez USA rezolucją potępiającą działania Rosji na Ukrainie.

Środek ten prawdopodobnie się nie powiedzie, ponieważ Rosja może zawetować swojego stałego członka rady.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy widzą w tym okazję do pokazania, że ​​Rosja jest izolowana swoimi działaniami na Ukrainie.

Amerykańscy dyplomaci powiedzieli, że co najmniej 11 z 15 członków rady zagłosuje na nich, podczas gdy nie było jasne, jak zagłosują Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie, donosi Reuters.

W oświadczeniu Departament Stanu poinformował, że minister spraw zagranicznych Anthony Blinken rozmawiał ze swoimi odpowiednikami w Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich na temat Ukrainy.

Jednak prezydent Joe Biden odmówił komentarza na temat Chin w sprawie nacisków USA na Ukrainę, podczas gdy w Indiach powiedział, że rozmowy są kontynuowane, ale „nierozwiązane”.

Strażacy wchodzą w czwartek do budynku w Czuguiw koło Charkowa

(Aris Messines/AFP przez Getty Images)

Śrawasti Dasgupta25 lutego 2022 06:40

1645766406

Starszy generał USA prosi europejskich sojuszników o przedyskutowanie rosyjskiej inwazji

Zgodnie z odczytem rozmów, pan Millley rozmawiał z urzędnikami z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Kanady, według CNN.

Odbył także „wspólne spotkanie z dziewięcioma sojusznikami Bukaresztu”, w tym z Bułgarią, Czechami, Estonią, Węgrami, Łotwą, Litwą, Polską, Rumunią i Słowacją.

„Przywódcy wymienili się ocenami niesprowokowanego i niesprowokowanego ataku rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.

„Prezydent mówił, że Stany Zjednoczone wzmacniają sojuszników z NATO poprzez repozycjonowanie sił w Europie, aby uspokoić sojuszników i partnerów oraz odstraszyć Rosję od dalszych prowokacji”.

W oświadczeniu dodano, że pan Mille „będzie nadal współpracować” z partnerami i sojusznikami w nadchodzących dniach.

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Mark Milley

(AFP)

Śrawasti Dasgupta25 lutego 2022 05:20

1645765466

Mitch McConnell wzywa Bidena do „zaostrzenia” sankcji wobec Rosji

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell wezwał prezydenta Joe Bidena do „zaostrzenia” sankcji wobec Rosji po ataku na Ukrainę.

Na dzisiejszej konferencji prasowej McConnell powiedział, że wraz z przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem, przywódcą większości w Izbie Nancy Pelosi i przywódcą Izb mniejszości Kevinem McCarthy, prezydent poinformował ich o sankcjach ogłoszonych wcześniej tego dnia.

„Moją radą dla prezydenta, publicznie i prywatnie, jest eskalowanie sankcji tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział McConnell. Bowling Green Daily News.

Dodał, że do decyzji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o inwazji na Ukrainę mogło wpłynąć amerykańskie wycofanie się z Afganistanu w sierpniu ubiegłego roku.

Powiedział, że wycofanie się USA było przesłaniem dla światowych autokratów, że Stany Zjednoczone „tracą zainteresowanie odgrywaniem głównej roli na światowej scenie”.

„Mogę powiedzieć, moim zdaniem, że Władimir Putin nie byłby na Ukrainie, gdybyśmy nie opuścili Afganistanu tak pilnie w sierpniu” – powiedział McConnell.

„Rozpoznanie wrażliwości przyczyniło się do tego, czego jesteśmy teraz świadkami”.

(Plik) Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-Kentucky) idzie do swojego biura w Kapitolu.

(Obrazy Getty’ego)

Śrawasti Dasgupta25 lutego 2022 05:04

1645764345

Blinken „przekonał”, że Putin będzie próbował obalić ukraiński rząd

Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken wyraził przekonanie, że rosyjski prezydent Władimir Putin będzie próbował obalić ukraiński rząd.

W rozmowie z prezenterem ABC News Davidem Munirem, krótko po przemówieniu prezydenta, Blinken został zapytany: „Czy jesteś przekonany, że Putin obali Putina?”. [Ukraine’s] Rząd?”

„Jestem przekonany, że spróbuje” – odpowiedział.

Zapytany, czy wie, kto kontroluje walki w wojskowej bazie lotniczej w Kijowie, Blinken powiedział, że nie jest w stanie komentować tego, co się dzieje.

Dodał jednak, że to, co wiadomo, jest „częścią rosyjskiego planu narażenia Kijowa i ataku na stolicę w celu ścigania innych dużych miast”.

Śrawasti Dasgupta25 lutego 2022 04:45

1645763312

Biden mówi, że USA prowadzą „konsultacje” z Indiami w sprawie Rosji

Prezydent Joe Biden powiedział dziś, że jego administracja „konsultuje się z Indiami” w sprawie Ukrainy i Rosji, donosi CNN.

Komentarze pojawiły się w odpowiedzi na pytanie, czy Indie, główny partner w dziedzinie obrony USA, są „w pełni zgodne” z USA, a Biden dodał: „Nie rozwiązaliśmy tego całkowicie”.

Indie są głównym partnerem obronnym Stanów Zjednoczonych i łączą historyczną przyjaźń z Rosją.

Wcześniej w czwartek minister spraw zagranicznych Anthony Blinken odbył rozmowę telefoniczną z indyjskim ministrem spraw zagranicznych S Jaishankarem.

W rozmowie rzecznik pana Blinkina powiedział, że ważna jest „silna zbiorowa reakcja” na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden przemawia do rosyjskiej inwazji na Ukrainę ze Wschodniego Pokoju Białego Domu 24 lutego 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Śrawasti Dasgupta25 lutego 2022 04:28

1645761619

ICYMI: Najważniejsze fragmenty dzisiejszego przemówienia Bidena

Prezydent Biden zdecydowanie potępił rosyjską inwazję Ukraina W przemówieniu do narodu w czwartek po południu zapowiedział surowe sankcje wobec reżimu Władimira Putina.

Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę. „Teraz on i jego kraj poniosą konsekwencje” – powiedział Biden z Białego Domu.

„Od tygodni ostrzegaliśmy, że tak się stanie, a teraz rozwija się to prawie tak, jak się spodziewaliśmy.

„Celowo zaprojektowaliśmy te sankcje, aby zmaksymalizować długoterminowy wpływ na Rosję i zminimalizować wpływ na Stany Zjednoczone i naszych sojuszników”.

Przeczytaj podsumowanie listu z Niezależny Eric Garcia:

Megan Arkusze25 lutego 2022 04:00

1645758019

Głosy: Biden nie ma wielu dobrych opcji

Prezydent Biden nie ma zbyt wielu dobrych opcji, by poradzić sobie z Władimirem Putinem, Niezależny Andrew Buncombe pisze w nowej rubryce.

Dawno temu wykluczył wysłanie wojsk amerykańskich do pomocy w obronie Ukraina. W amerykańskiej opinii publicznej nie ma apetytu na taką ingerencję, a Biden został wybrany po tym, jak obiecał wyciągnąć kraj z zagranicznych wojen, a nie rozpoczynać nowe.

Jak powiedział NBC News w wywiadzie na krótko przed Super Bowl, nie pomogłoby to nikomu, gdyby siły amerykańskie znajdowały się w pobliżu sił rosyjskich.Rosja ma około 6250 broni jądrowej, podczas gdy Stany Zjednoczone mają 5600.

Zapytano go, w jakich okolicznościach mógłby wysłać żołnierzy na ratunek oblężonym Amerykanom. „Nie ma [one]„To jest wojna światowa – kiedy Amerykanie i Rosjanie zaczynają do siebie strzelać, znajdujemy się w zupełnie innym świecie niż kiedykolwiek byliśmy”.

Wszystko to jest mądre i sprytne, ale po wykluczeniu głośnego rozmieszczenia wojsk amerykańskich – przywódcy często lubią mówić, że „wszystkie opcje” są na stole – oznaczało to, że prezydentowi było stosunkowo niewiele możliwości lewarowania.

1645756237

Co oznaczają sankcje USA mające na celu powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę?

Prezydent Joe Biden ogłosił, że jego najtrudniejsze działania wymierzone są w Federację Rosyjską i jej przywódców, ale wielu Amerykanów pozostaje niejasnych, w jaki sposób rząd USA pracuje nad powstrzymaniem trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.

Sankcje są zwykle jednymi z najtrudniejszych do opisania środków ekonomicznych, ponieważ często koncentrują się na konkretnych osobach i podmiotach, które nie trafiają na nagłówki gazet w tym samym stopniu, co światowi liderzy, których działania często są ich motorem.

Oto nasze wyjaśnienie tego, co ogłosiły dziś Stany Zjednoczone:

John Bowden25 lutego 2022 02:30

1645754419

Bush i Obama wspierają Bidena

Dwóch byłych prezydentów ostro potępiło inwazję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę – kilka dni po tym, jak trzeci nazwał dyktatora „geniuszem”.

George W. Bush i Barack Obama wydali oświadczenia w czwartek, kilka godzin po tym, jak Rosja rozpoczęła atak na wiele celów na terytorium Ukrainy, w tym na jej stolicę.

W swoim oświadczeniu, które nastąpiło po zdecydowanej retoryce w tej sprawie byłego wiceprezydenta Joe Bidena, Obama oskarżył Rosję o przeprowadzenie „rażącego ataku na naród Ukrainy, z naruszeniem prawa międzynarodowego i podstawowych zasad ludzkiej przyzwoitości”.

Kontynuował: „Sumienni ludzie na całym świecie muszą głośno i wyraźnie potępić działania Rosji i udzielić wsparcia narodowi ukraińskiemu.

„I każdy Amerykanin, niezależnie od partii, powinien wspierać wysiłki prezydenta Bidena, w porozumieniu z naszymi najbliższymi sojusznikami, aby nałożyć surowe sankcje na Rosję – sankcje, które wymierzają realną cenę autorytarnym elitom Rosji”.

W oświadczeniu przed uwagami Bidena Bush nazwał atak „najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasów II wojny światowej” i powiedział, że ludzie powinni „stać solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim w ich dążeniu do wolności i prawa”. wybrać własną przyszłość”.

„Przyłączam się do społeczności międzynarodowej w potępieniu niesprowokowanej i niesprowokowanej inwazji Władimira Putina na Ukrainę” – powiedział Bush. „Nie możemy tolerować autorytarnego zastraszania i niebezpieczeństwa stwarzanego przez Putina”.

Oświadczenia poprzednich przywódców, a zwłaszcza ich słowa o Putinie, znacznie różniły się od wypowiedzi Trumpa na początku tego tygodnia. Niezależny Raporty Megan Sheets:

Megan Arkusze25 lut 2022 02:00

1645751719

Ile sił amerykańskich może pomóc Ukrainie i gdzie stacjonują?

Prezydent Biden podobno rozważa przeniesienie sił amerykańskich w Europie na wschód w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, po tym jak upierał się, że amerykańskie wojsko nie włączy się bezpośrednio do konfliktu.

Wysoki rangą urzędnik USA ujawnił CNN rzekome względy w czwartek rano, gdy Biden zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu omówienia wydarzeń związanych z kryzysem.

Stany Zjednoczone mają obecnie prawie 90 000 żołnierzy na kontynencie, a Biden w ostatnich tygodniach stale zwiększa swoją koncentrację na Europie Wschodniej, ponieważ Rosja wzmacniała swoją obecność na granicy z Ukrainą.

Niezależny Megan Sheets wyjaśnia, gdzie żołnierze byli do tej pory:

Megan Arkusze25 lutego 2022 01:15