14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

DZIŚ RYNEK: Mieszanka na giełdach azjatyckich po komentarzach prezesa Fed, które dostarczyły skąpych dowodów na obniżki stóp procentowych

DZIŚ RYNEK: Mieszanka na giełdach azjatyckich po komentarzach prezesa Fed, które dostarczyły skąpych dowodów na obniżki stóp procentowych

W środę na giełdach w Azji panowały mieszane uczucia, po tym jak wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella skierowane do Kongresu nie zmieniły oczekiwań inwestorów co do terminu obniżek stóp procentowych przez Fed.

Indeks Nikkei 225 w Tokio osiągnął w trakcie codziennych notowań nowy szczyt, ale do południa nieznacznie spadł, spadając o 0,1% do 41 536,10 punktów.

W Hongkongu indeks Hang Seng wzrósł o 0,4% do 17 587,16 pkt, natomiast indeks Shanghai Composite spadł o 0,3% do 2 949,60 pkt.

Chiny ogłosiły, że indeks cen towarów i usług konsumenckich spadł w czerwcu do 0,2% z 0,3% w maju, poniżej oczekiwań, głównie ze względu na niższe ceny żywności innej niż wieprzowina.

„Słabe zaufanie konsumentów w dalszym ciągu popycha konsumpcję w kierunku zakupów o lepszym stosunku jakości do ceny, a konkurencja w sektorze pojazdów elektrycznych w dalszym ciągu powoduje spadek cen, tłumiąc ogólną inflację” – stwierdził w komentarzu Lin Song z ING Economics.

Australijski indeks S&P/ASX 200 spadł o 0,3%, zamykając się na poziomie 7806,30.

W Seulu indeks KOSPI spadł o 0,2% do 2862,89 pkt. Tajwański TAEX i indyjski Sensex wzrosły o 0,2%.

Indeks S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły we wtorek po 0,1%, co wystarczyło, aby indeksy osiągnęły historyczne maksima po raz drugi w tym tygodniu.

Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 4,13 punktu, zamykając się na poziomie 5576,98 punktu. Indeks Nasdaq dodał 25,55 punktów, zamykając się na poziomie 18 429,29 punktów. Indeks Dow Jones spadł o 0,1%, zamykając się na poziomie 39 291,97 punktów.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy akcje notowały stałe wzrosty, co pomogło w tym roku osiągnąć 36 rekordowych poziomów S&P 500.

W swoich wtorkowych zeznaniach przed Senacką Komisją Bankowości: Powell to potwierdził Inflacja spadła Zauważył, że stopa inflacji w USA znacząco wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat, choć utrzymuje się powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2%. Zauważył również, że istnieje ryzyko, że Rezerwa Federalna podejmie decyzję o obniżeniu stóp procentowych zbyt późno lub w zbyt małym stopniu, ostrzegając, że każdy scenariusz może ostatecznie osłabić gospodarkę i rynek pracy.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w piątek 8 kwietnia

Powell ma złożyć zeznania w środę przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Jego zeznania poprzedzają publikację nowych informacji o inflacji pod koniec tygodnia.

Traderzy nadal obstawiają, że prawdopodobieństwo, że bank centralny obniży główną stopę procentową we wrześniu wynosi 70%, wynika z danych CME Group.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych nieznacznie wzrosły na rynku obligacji. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do 4,30% z 4,28% pod koniec poniedziałku.

Rezerwa Federalna zachowała ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych, utrzymując referencyjną stopę procentową na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad, jednocześnie ostrożnie oczekując dalszych oznak wskazujących, że inflacja nadal się obniża.

Chociaż ceny gwałtownie spadły w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z podwyżką stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, celem banku centralnego jest schłodzenie inflacji do docelowej wartości 2% bez nadmiernego spowalniania wzrostu gospodarczego.

Stopa inflacji oscyluje wokół 3% i w dalszym ciągu wywiera presję na konsumentów, zwłaszcza tych o niskich dochodach.

Wzrosty cen akcji banków pomogły zrównoważyć spadki odnotowane we wtorek w indeksie Standard & Poor’s 500 w przemyśle, energetyce i innych sektorach. Akcje JPMorgan Chase zwyżkowały o 1,2%, a Bank of America o 2%.

Producent chipów Intel wzrósł o kolejne 1,8% po wzroście o 6,2% w poniedziałek, ponieważ optymistyczni analitycy wskazują, że na kolejne procesory firmy będzie duże zapotrzebowanie na produkty związane ze sztuczną inteligencją.

Firma produkująca towary konsumpcyjne Helen of Troy, produkująca produkty Osprey i Oxo, spadła o 27,7% po opublikowaniu wyników za pierwszy kwartał, które były znacznie poniżej oczekiwań.

Wall Street spodziewa się w czwartek raportu pokazującego spadek cen towarów i usług konsumenckich w czerwcu do 3,1% z 3,3% w maju. Raport o inflacji hurtowej, zanim koszty zostaną przerzucone na konsumentów, oczekiwany jest w piątek.

Traderzy z niecierpliwością czekają także na kilka raportów o wynikach w tym tygodniu. Wyniki badania Delta Air Lines mają ogłosić w czwartek.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: wzrost rynku po podwyżce stóp procentowych Fed; AMD, Snap to dwa główne czynniki napędzające ostatnio

JPMorgan, Citigroup i Wells Fargo mają opublikować swoje wyniki finansowe w piątek. Aktualizacje te mogą zapewnić dalszy wgląd w poziom zadłużenia konsumentów oraz to, czy banki są zaniepokojone płatnościami i potencjalnymi niewypłacalnościami.

Na innych obrotach w środę wczesnym rankiem cena standardowej amerykańskiej ropy naftowej spadła o 14 centów do 81,27 dolarów za baryłkę w handlu elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange.

Cena ropy Brent, światowy standard, spadła o 22 centy do 84,44 dolarów za baryłkę.

Dolar amerykański wzrósł do 161,46 jena japońskiego z 161,34 jena, a euro wzrosło do 1,0822 dolara amerykańskiego z 1,0813 dolara amerykańskiego.

___

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli pisarze zajmujący się biznesem Stan Choi i Demian J. Trois oraz pisarz zajmujący się ekonomią Christopher Rugabert.