14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dziesiątki osób umiera z powodu ekstremalnego upału, jaki panuje w Mekce podczas pielgrzymki

Dziesiątki osób umiera z powodu ekstremalnego upału, jaki panuje w Mekce podczas pielgrzymki

Według oficjalnych doniesień mediów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w upale podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej dziesiątki osób zginęło.

Saudyjscy urzędnicy podali, że we wtorek temperatura osiągnie 113 stopni Fahrenheita, czyli 45 stopni Celsjusza. Wydano konsultacje do pielgrzymów i namawiał ich, aby pili wodę, Ogranicz aktywność na świeżym powietrzuI noś parasole, aby zablokować bezpośrednie światło słoneczne.

Chociaż Arabia Saudyjska nie zgłosiła żadnych zgonów, doniesienia prasowe z wielu krajów, których wyznawcy udali się na pielgrzymkę, wskazują, że upał okazał się zabójczy.

Niedziela w Jordanii Oficjalna agencja informacyjnaPowiedział, że 14 pielgrzymów zmarło w wyniku wystawienia na działanie intensywnego światła słonecznego i ciepła. W środę agencja podała, że ​​wydano pozwolenia na pochówek 41 jordańskich pielgrzymów w Mekce, ale nie podała szczegółów na temat przyczyn śmierci.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tunezji poinformowało, że zginęło co najmniej 35 Tunezyjczyków. Państwowa agencja informacyjna Tunis Africa We wtorek pojawiły się doniesienia, w których powoływano się na „gwałtowny wzrost temperatur” i „płonące słońce”, które towarzyszyły pielgrzymce.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS wspomniany Czterech obywateli zmarło „z przyczyn naturalnych, związanych ze stanem zdrowia i wiekiem”. Zginęło także trzech pielgrzymów z Senegalu zezwolenie Od Ministerstwa Spraw Zagranicznych bez podania przyczyny śmierci.

Oraz egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powiedział Pracownicy konsularni w Arabii Saudyjskiej pracują „przez całą dobę”, nie podając numeru, ułatwiając czynności pochówkowe i poszukując zaginionych egipskich pielgrzymów.

Ministerstwa Arabii Saudyjskiej nie odpowiedziały natychmiast na pytania dotyczące raportów o śmierci.

Muzułmanie z całego świata co roku przybywają do Mekki, aby odprawić pięciodniową hadżdż, która kończy się w środę. Hadżdż to jeden z pięciu filarów islamu i wszyscy muzułmanie zdolni finansowo i fizycznie muszą odprawić ten rytuał przynajmniej raz w życiu.

READ  Ukrainka, lat 98, idzie w bezpieczne miejsce sześć mil z okupowanej wioski

Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 632 r. Hadżdż jest obecnie uważana za jedno z największych zgromadzeń islamskich na świecie. Na przestrzeni lat doświadczyło ono wielu kataklizmów, od paniki po pożary i epidemie chorób. W wyniku paniki na moście w 2006 r. zginęło ponad 300 osób, a w 2015 r. ponad 2200 osób.

Wielu pielgrzymów, często starszych, również cierpiało z powodu wyczerpania cieplnego Ostatnie kilka lata dziesiątki zmarły z powodu upału.

We wtorek urzędnicy saudyjscy określili tegoroczny sezon hadżdż jako „udany”. Doniesienia mediów państwowych Minister zdrowia Fahd Al-Jalajel wyraził „szczególne zadowolenie, że nie ma ognisk ani innych zagrożeń dla zdrowia publicznego pomimo dużej liczby pielgrzymów i wyzwań, jakie stwarzają wysokie temperatury”.

Jak wskazały władze „Zaawansowane systemy chłodzenia” „Ciągła dostępność” wody dla pielgrzymów w celu zapewnienia: „Bezproblemowa i bezpieczna pielgrzymka dla wszystkich”.

Howaida Saad Przyczynił się do raportów.