NASA rutynowo wykonuje wspaniałe zdjęcia naszego wszechświata, wprawiając entuzjastów kosmosu w zachwyt. Konto NASA na Instagramie jest skarbnicą dla tych, którzy lubią oglądać filmy edukacyjne i wspaniałe zdjęcia przedstawiające naszą planetę, galaktyki i inne ciała niebieskie.
Niedawno organizacja kosmiczna udostępniła oszałamiające zdjęcie Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu, wykonane przez sondę kosmiczną Juno. Zdjęcie wykonała z odległości około 13 917 kilometrów sonda kosmiczna Juno badająca tę ogromną planetę. Wielka Czerwona Plama to burza dwukrotnie większa od Ziemi, istniejąca od ponad 350 lat
Zdjęcie NASA pokazuje Wielką Czerwoną Plamę w centrum, otoczoną spiralnymi fragmentami w kolorze brązowym, pomarańczowym i czerwonym. Horyzont Jowisza pojawia się w górnej części zdjęcia, kontrastując z odcieniami beżu, brązu i błękitu.
Zobacz zdjęcie tutaj:
Według NASA obszar wysokiego ciśnienia w atmosferze Jowisza wywołuje burzę antycykloniczną od ponad 350 lat, tworząc najbardziej znaną cechę gazowego giganta.
Jednak nowe zdjęcie pokazuje, że Wielka Czerwona Plama skurczyła się od czasu ostatnich pomiarów dokonanych przez sondę kosmiczną Voyager w 1979 r., a jej wysokość zmniejszyła się o jedną ósmą, a szerokość o co najmniej jedną trzecią w ciągu ostatnich czterech dekad.
Wielka Czerwona Plama jest nadal około dwa razy większa od Ziemi, a ostatnie badania przeprowadzone przez Juno sugerują, że burza tonie około 300 km pod chmurami planety. NASA dodała, że ze względu na brak stałego podłoża na Jowiszu, które mogłoby osłabić burze, w Wielkiej Czerwonej Plamie wiatry osiągają prędkość około 643 km/h.
Wystrzelona w 2011 roku sonda Juno o wielkości boiska do koszykówki jest ósmym statkiem kosmicznym, który odwiedził Jowisza. Sonda weszła na orbitę wokół Jowisza 4 lipca 2016 r. Jest obecnie w trzecim roku swojej rozszerzonej misji dokumentowania masywnej planety.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin