29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Duże partnerstwo światłowodowe w Polsce

Duże partnerstwo światłowodowe w Polsce

Partnerzy Play i Infravia Capital Grupy Iliad nawiązali współpracę, aby zapewnić Internet światłowodowy 6 milionom polskich rodzin w nowym modelu dostępu do sieci otwartej.

Zgodnie z warunkami umowy przedwstępnej między obiema stronami, InfraVia Capital Partners kupi 50% udziałów w spółce zależnej Grupy Play o wartości 1,775 mld zł (379 mln euro) w imieniu Fiberforce. Do końca 2022 roku Grupa Play planuje przekształcenie infrastruktury szerokopasmowej UPC Polska (HFC i FTTx), która obejmuje ponad 3,7 mln gospodarstw domowych, na FiberForce.

Ponadto FiberForce ma na celu stworzenie 2 milionów dodatkowych połączeń światłowodowych. Firma będzie rozbudowywać swoją infrastrukturę sieciową w celu zwiększenia wykorzystania infrastruktury konsumenckiej w modelu otwartego i bezstronnego dostępu do innych operatorów telekomunikacyjnych (m.in. Play i UPC).

Komentując rozwój, prezes Play i UPC Jean Marc Harion powiedział: „To partnerstwo jest kolejnym kamieniem milowym w umacnianiu naszej pozycji jako ogólnopolskiego lidera infrastruktury, umożliwiającej milionom nowych klientów w Polsce korzystanie z szybkiego Internetu. Dzięki modelowi totalnego otwartego dostępu chcemy wyznaczać nowe standardy dostępu szerokopasmowego i zapewnić wszystkim swobodę wyboru. Mamy nadzieję, że ta nowa inwestycja znacznie zlikwiduje przepaść cyfrową i zapewni rozwój innowacji z korzyścią dla naszych klientów, społeczności i gospodarki.

Vincent Levida, prezes i założyciel Infravia, dodał: „Cieszymy się, że możemy wzmocnić naszą współpracę z Grupą iliad poprzez wspólne przedsięwzięcie z Grupą Play. Umożliwi nam to współpracę z wiodącym partnerem na polskim rynku w celu stworzenia istotnego aktywa w tym rozwijającym się sektorze.

Grupa Play jest wiodącym dostawcą zintegrowanych usług stacjonarnego Internetu, telewizji cyfrowej i usług mobilnych pod markami Play i UPC w Polsce, natomiast InfraVia Capital Partners to francuska firma private equity specjalizująca się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych.

Wiadomości o telewizji szerokopasmowej Grupa iliad i InfraVia Capital Partners już współpracują we Francji, nawiązując partnerstwo mające na celu przyspieszenie wypuszczania sieci FFTH w regionach o średniej i niskiej gęstości do lutego 2020 r.

READ  Podsumowanie United Cup: USA pokonały w ćwierćfinale Polską Świdka, Australijczycy

Xavier Neil, założyciel Iliad, zainwestował w fundusz skoncentrowany na technologii utworzony przez InfraVia Capital Partners.