21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dramatyczne obrazy pokazują zderzenie statku kosmicznego z asteroidą

Dramatyczne obrazy pokazują zderzenie statku kosmicznego z asteroidą

Wersja tej historii pojawiła się w Biuletynie Naukowym Teorii Cudów w CNN. Aby otrzymać go w swojej skrzynce odbiorczej, Zapisz się za darmo tutaj.CNN

Misja DART przeszła do historii w tym tygodniu, kiedy to było Udało się trafić w asteroidę – I mogliśmy to zobaczyć na żywo, z odległości milionów mil.

Gdy sonda kosmiczna NASA testująca przekierowanie bliźniaczej asteroidy zbliżyła się do celu w poniedziałek, na Ziemię w tempie jednego na sekundę powróciły obrazy asteroidy Demorphos, która krąży wokół większej skały kosmicznej zwanej Didymus.

Każdy obraz okazywał się lepszy od poprzedniego, a na kilka sekund przed efektem DART z Dimorphos powierzchnia młodego księżyca wypełniła cały kadr.

Demorphos, nigdy wcześniej nie widziane, przybrały kształt jajka i były pokryte skałami. Skalista asteroida zaskoczyła naukowców, którzy chętnie badają zdjęcia wykonane przez DART, zanim spadła w płomienie chwały.

Naukowcy szacują, że ustalenie, czy DART z powodzeniem zmienił ruch Dimorphos w przestrzeni kosmicznej w pierwszym ludzkim teście technologii odchylania asteroid, zajmie około dwóch miesięcy.

The Sonda mogła po raz pierwszy przyjrzeć się asteroidzie?Ale to nie jedyny widok układu asteroid, jaki mieliśmy szczęście zobaczyć.

Wszystkie oczy były skierowane na Didymusa i Demorphosa, aby rzucić okiem na wpływ DART i jego konsekwencje, a wczesne obrazy nie zawiodły.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaobserwowały kolizję i Kolumny szpiegowskie z materiału emitowanego z powierzchni Dimorphos.

Obserwatoria naziemne podzieliły się również jasnością systemu asteroid po zaatakowaniu go przez DART.

ale Najbardziej dramatyczne zdjęcia to pierwsze zdjęcia udostępnione przez LICIACube, mały włoski satelita, który śledził DART i obserwował całe wydarzenie z bezpiecznej odległości. Najlepsza część? Zobaczymy więcej w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Komitet Noblowski wkrótce ogłosi zwycięzców swoich dorocznych nagród w przyszłym tygodniu.

READ  Najsłabsza galaktyka we wczesnym wszechświecie

Trudno przewidzieć, kto zdobędzie te prestiżowe nagrody, ponieważ kandydaci, krótka lista i proces selekcji są utrzymywane z dala od opinii publicznej.

W 2021 r. żaden z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauki nie był kobietami, co sugerowali niektórzy krytycy, co jest bardziej dowodem na systematyczne uprzedzenia w dziedzinach naukowych.

Ale jest wiele godnych kandydatek, takich jak dr Marie Claire King, która odkryła geny powodujące raka, i dr Marilyn Hughes Gaston, której praca posłużyła jako ścieżka w leczeniu anemii sierpowatej.

Dowiedz się więcej o liście CNN i dowiedz się Rewolucyjne odkrycia, jakich dokonali w dziedzinie szczepionek, astronomii i chemii.

Te góry lodowe narodziły się z końca lodowca LeConte na Alasce.

Eksplozja fajerwerków, skwierczący bekon i przedłużające się grzmoty to tylko niektóre z dźwięków związanych z pękaniem i kurczeniem się masywnych lodowców Ziemi.

Naukowcy Ustaw zaskakująco tętniącą życiem naturę lodowców Aby dowiedzieć się, jak szybko topnieje lód w środku kryzysu klimatycznego – i odkryć tajemnice głębin.

Lód lodowcowy może być bardzo musujący, sycząc, ponieważ uwalnia sprężone powietrze i bąbelki zamrożone przez setki, a nawet tysiące lat.

Miejsce, w którym lodowce spotykają się z oceanem, może być niebezpiecznym miejscem dla ludzi. Obserwowanie akustyki tych gęstych brył lodu z daleka zmienia sposób, w jaki naukowcy je rozumieją i co wiemy o tym, jak ich dźwięki wpływają na zwierzęta żyjące w tych znikających siedliskach.

Ponad 100 lat po zatonięciu SS Mesaba naukowcy znaleźli jego wrak na dnie Morza Irlandzkiego.

14 kwietnia 1912 r. brytyjski parowiec handlowy wysłał wiadomość do RMS Titanic, ale ostrzeżenie góry lodowej nigdy nie dotarło do głównego centrum kontroli ogromnej linii oceanicznej tej pamiętnej nocy.

Mesaba został storpedowany przez niemiecki okręt podwodny zaledwie sześć lat później, zabijając 20 osób. Ale dokładna lokalizacja statku nie jest jeszcze znana.

Naukowcy wykorzystali skanowanie sonarem, aby znaleźć Mesabę – Wraz z wieloma innymi wrakami statków Jest rozrzucony na 7500 mil kwadratowych (19 425 km).

READ  Badanie mówi, że rośliny mogą wołać o pomoc, gdy są zestresowane lub pozbawione wody

Teleskop Webba dostrzegł galaktykę spiralną IC 5332, znajdującą się 29 milionów lat świetlnych od nas.

Galaktyki dalekie i szerokie wydają się przedstawiać migoczący pokaz Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Wykryto oszałamiającą sieć „kości” galaktyki spiralnej Znajduje się 29 milionów lat świetlnych od Ziemi, co jest jeszcze bardziej zaskakującym wyczynem w porównaniu z widokiem tej samej galaktyki z Hubble’a.

Tymczasem astronomowie przeanalizowali pierwsze zdjęcie Webba i ustalili, że zawiera ono jedne z najstarszych gwiazd i galaktyk we wszechświecie – w tym jedną, która bardzo przypomina niebiański fajerwerk.

Błyskotliwa galaktyka otoczona jasnożółtymi i czerwonymi kropkamiz których niektóre zamieniły się w grupy starożytnych gwiazd.

Pozostań trochę dłużej nad tymi historiami:

Może to być Kosmiczny Teleskop Hubble’a Uzyskaj doładowanie na wyższej orbicie, aby przedłużyć jego żywotnośćw zależności od wyników pod a nowa wyprawa Umowa między NASA a SpaceX.

Psy są kochane z wielu powodów, a teraz istnieją dowody naukowe rzucające na nie więcej światła Jedna z ich świetnych umiejętności wykrywania zapachów.

Sonda Juno NASA przeleciała w pobliżu księżyca Jowisza Europa i Uchwyć nowe, oszałamiające spojrzenie na świat lodowych oceanów.