7 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Dosłownie nie na miejscu”: Globalny monitor stresu cieplnego w rafach koralowych zmuszony jest dodawać nowe alerty w miarę wzrostu temperatury |  Koral

„Dosłownie nie na miejscu”: Globalny monitor stresu cieplnego w rafach koralowych zmuszony jest dodawać nowe alerty w miarę wzrostu temperatury | Koral

Główny na świecie system ostrzegania przed stresem cieplnym na rafach koralowych planety został zmuszony do dodania trzech nowych kategorii alertów, które odzwierciedlają stale rosnące ekstremalne temperatury.

Zmiany wprowadzone w ramach Programu monitorowania raf koralowych rządu USA nastąpiły po tym, jak rafy koralowe w obu Amerykach zostały w zeszłym roku wystawione na bezprecedensowy poziom stresu cieplnego, który masowo wybielał i zabijał korale.

„Wkraczamy w nowy świat pod względem stresu cieplnego, którego skutki stały się tak powszechne, że musieliśmy na nowo przemyśleć swoje podejście” – powiedział The Guardian dr Derek Manzello, dyrektor ds. monitorowania raf koralowych.

Rafy koralowe to jeden z ekosystemów najbardziej zagrożonych globalnym ociepleniem wynikającym ze spalania paliw kopalnych i wylesiania. Rafy koralowe są domem dla jednej czwartej wszystkich gatunków morskich.

Nadmierne ciepło może spowodować oddzielenie koralowców od drobnych glonów, które nadają mu kolor i wiele składników odżywczych. Wybielanie może zabić koralowce, ale naukowcy twierdzą, że nawet te, które przeżyją, są bardziej podatne na choroby i mają trudności z rozmnażaniem.

Coral Reef Watch, prowadzony przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną, wydał wcześniej ostrzeżenia dla raf koralowych w czterech fazach, z najwyższym poziomem alertu 2, wskazującym na „poważne blaknięcie i znaczną śmiertelność”. [is] Możliwy”.

W ramach programu dodano teraz trzy kolejne poziomy alarmowe, z których korzystają naukowcy, działacze na rzecz ochrony przyrody, zarządcy parków morskich i naukowcy-obywatele na całym świecie, aby zrozumieć warunki, w jakich żyją rafy koralowe na swoich obszarach.

System ostrzegania mierzy ilość skumulowanego stresu cieplnego, jakiego doświadczają koralowce w danym momencie, zwanego tygodniami grzewczymi, wyrażoną w stopniach.

Na przykład 1°C gorącej wody akumuluje się, jeśli koralowce są wystawione na działanie temperatur o 1°C powyżej normalnego maksimum przez siedem dni.

READ  Nowe prawo podstawowe, które uwalnia ograniczenia energii termojądrowej

Stary system Coral Reef Watch przyznał najwyższą ocenę 8 lub więcej ciepłej wody użytkowej, ale w zeszłym roku, latem na półkuli północnej, duże obszary raf koralowych w wielu krajach doświadczyły stresu cieplnego, który znacznie przekroczył tę wyższą ocenę, przekraczając ponad 20 ciepłej wody użytkowej w niektóre Regiony.

Podwodny widok przedstawia „bezprecedensowe” masowe blaknięcie koralowców w obu Amerykach – wideo

„Zaczynamy się zastanawiać, co to oznacza dla ekosystemów na tak ekstremalnych poziomach” – powiedział Manzello. „Czy menedżerowie raf koralowych potrzebowali więcej informacji, gdy sytuacja stała się tak ekstremalna?

„W naszym starym produkcie brakowało wszystkich tych informacji i nie odzwierciedlało to powagi problemu.

„Wiemy, że śmierć koralowców rozpoczyna się po około ośmiu tygodniach ocieplenia i wiemy, że obecnie sytuacja staje się katastrofalna – po ponad 20 tygodniach ocieplenia.

„Kiedy wartość CWU przekroczy 20, mamy do czynienia z huraganem 5. kategorii, powodującym niewiarygodnie poważne i poważne zniszczenia. To najgorszy scenariusz”.

Nowy poziom alertu 3 Coral Reef Watch dotyczy pracowników zajmujących się gorącą wodą w wieku od 12 do 16 lat; Poziom alertu 4 wynosi od 16 do 20, a poziom alertu 5 dotyczy wszystkiego powyżej 20.

the Zmienił się także tekst dołączony do poziomów ostrzeżeń Aby odzwierciedlić, jak nasilenie blaknięcia i ryzyko śmierci koralowców zmienia się w zależności od ich wrażliwości na ciepło.

Na piątym poziomie alertu ostrzeżenie mówi, że istnieje ryzyko „prawie całkowitej śmierci” wszystkich raf koralowych.

Do czasu wprowadzenia zmian tuż przed Świętami Bożego Narodzenia system ostrzegania pozostawał niezmieniony od czasu jego uruchomienia w 2009 r. Podstawowe założenia dotyczące zagrożeń wynikających z różnych poziomów stresu cieplnego obowiązywały od 1997 r.

Dr David Wachenfeld, który prowadzi badania nad ekologią i monitorowaniem raf koralowych w Australijskim Instytucie Nauk o Morzu i jest byłym głównym naukowcem w Great Barrier Reef Marine Park, powiedział, że monitorowanie raf koralowych jest podstawowym narzędziem w przypadku raf koralowych na całym świecie. Wspólnota.

„Wydarzenia, które miały miejsce na półkuli północnej latem ubiegłego roku, były niewątpliwie ekstremalne” – stwierdził.

„Naprężenie termiczne było tam bezprecedensowe, z bardzo dużym marginesem. Pochwalam NOAA za tak szybkie działanie i uznanie, że system, którego używamy od końca XX wieku, nie jest już odpowiedni do opisania skrajności, które obserwujemy na początku lat 20. XXI wieku”.

Poziomy ostrzegawcze były dobrą wskazówką, ale koralowce mogą różnie reagować na ten sam poziom stresu cieplnego, w zależności od mieszanki gatunków lub historii blaknięcia na tym obszarze, powiedział Washenfeld.

„Konieczność modyfikowania naszych systemów w ten sposób jest nieuniknioną konsekwencją zmian klimatycznych” – stwierdził. „Jesteśmy na niezbadanym terytorium, jeśli chodzi o wpływ ciepła na rafy koralowe”.

„Ten nowy system pokazuje, że temperatury oceanów i ryzyko dla raf koralowych dosłownie przekraczają wszelkie granice” – powiedział Richard Lake, szef ds. oceanów w WWF Australia. „To także niezwykle mocne przypomnienie, że globalne ocieplenie wpływa na nasze oceany tutaj a teraz w sposób, który byłby niewyobrażalny jeszcze dziesięć lat temu.

Profesor Tracey Ainsworth, wiceprezes Międzynarodowego Towarzystwa Raf Koralowych, stwierdziła, że ​​dziesięć lat temu długotrwałe zdarzenia związane ze stresem cieplnym były rzadkością. „Ale teraz nie mówimy tylko o zdarzeniach wybielenia, ale o śmiertelności – i to właśnie reprezentuje ta zmiana”.