15 kwietnia, 2025

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Do stacji kosmicznej dokuje rosyjski statek kosmiczny przewożący dwóch astronautów i amerykańskiego astronautę  Wiadomości kosmiczne

Do stacji kosmicznej dokuje rosyjski statek kosmiczny przewożący dwóch astronautów i amerykańskiego astronautę Wiadomości kosmiczne

Międzynarodowe Stacje Kosmiczne pozostają miejscem współpracy Stanów Zjednoczonych i Rosji w obliczu napięć wokół Ukrainy.

Dwóch rosyjskich astronautów i astronauta ze Stanów Zjednoczonych ponownie połączyli siły z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w obliczu rosnących napięć między Moskwą a Waszyngtonem w związku z inwazją na Ukrainę.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że ​​astronauci Oleg Kononenko i Nikołaj Chub oraz amerykański astronauta NASA Loral O’Hara wystartowali w piątek na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-24.

Rosyjska Agencja Kosmiczna podała, że ​​załoga przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną trzy godziny później, o 18:53 GMT.

Na stacji orbitalnej trio dołączy do załogi składającej się z trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i jednego Japończyka oraz przedstawiciela Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostaje rzadkim miejscem współpracy Stanów Zjednoczonych i Rosji, której stosunki załamały się po ubiegłorocznym ataku Moskwy na Ukrainę.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przed lotem rosyjski Kononenko nawiązał do napiętych napięć geopolitycznych, mówiąc, że „w przeciwieństwie do Ziemi” astronauci i astronauci dbają o siebie nawzajem w kosmosie.

„Tam się słyszymy, rozumiemy i jesteśmy bardzo wrażliwi na nasze relacje” – powiedział. „Zawsze dbamy o siebie nawzajem”.

O’Hara ze Stanów Zjednoczonych pochwalił „dziedzictwo” stacji i stwierdził, że jednoczy ona kraje.

„Przybycie trzech nowych członków załogi do siedmiu osób znajdujących się już na pokładzie Ekspedycji 69 tymczasowo zwiększa populację stacji do 10” – oznajmiła NASA po zadokowaniu statku kosmicznego Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba naprawdę odkrył życie pozaziemskie? Naukowcy nie są co do tego tacy pewni

Kononenko (59 l.) i Chubb (39 l.) spędzą rok na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaś 40-letni O’Hara spędzi na niej sześć miesięcy. To była pierwsza misja O’Hary i Chubba w przestrzeń kosmiczną.

Dowódca misji Kononenko odbywa piątą podróż na orbitującą stację kosmiczną.

Pod koniec swojego rocznego pobytu Kononenko ustanowi nowy rekord najdłuższego czasu w kosmosie, ponad tysiąc dni.

Chubb powiedział, że podróże kosmiczne były jego „marzeniem z dzieciństwa” i „całe życie” poświęcił osiągnięciu tego celu.

Piątkowy start był pierwszym tego typu dla Rosji od czasu utraty w zeszłym miesiącu rosyjskiego modułu Łuna-25, który rozbił się na powierzchni Księżyca po wypadku podczas manewrów przed lądowaniem, co wywołało ogromne zakłopotanie Moskwy.

Misja Łuna-25 miała zasygnalizować powrót Rosji do niezależnych eksploracji Księżyca w obliczu problemów finansowych, skandalów korupcyjnych i rosnącej izolacji od Zachodu w obliczu wojny z Ukrainą.

Moskwa ostatni raz wylądowała sondą na Księżycu w 1976 r., zanim odwróciła się od eksploracji Księżyca na rzecz misji na Wenus i budowy stacji kosmicznej Mir.