25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Diner przypadkowo odkrywa ślady dinozaurów w restauracji w Chinach

Diner przypadkowo odkrywa ślady dinozaurów w restauracji w Chinach

Zawieszenie

Jadalnia siedząca na zewnętrznym patio małej restauracji w prowincji Syczuan w Chinach, spojrzała na ziemię i zobaczyła coś niezwykłego. Wydaje się, że to ślad dinozaura.

Dwa tygodnie temu chińscy paleontolodzy potwierdzili, że obiad był właściwy. W rzeczywistości dwa dinozaury opuściły depresje, kiedy wędrowały po regionie około 100 milionów lat temu.

Za pomocą skanera 3D naukowcy ustalili, że ślady zostały stworzone przez zauropody Duże, długoszyje, czteronożne dinozaury roślinożerne. Według Lidy Xing, paleontologa z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi, która kierowała zespołem badającym to miejsce, prawdopodobnie ślady te zostały stworzone przez gatunek. Tytanozaury.

Odkrycia rzucają światło na dzień śmierci dinozaurów

Odciski stóp mają średnio około 22 cale długości, a dinozaury miały prawdopodobnie około 26 stóp długości i ważyły ​​ponad 2000 funtów, powiedział Sheng dla Washington Post.

Chociaż nie jest to zjawisko codzienne, odkrycie śladów dinozaurów zdarza się czasami w Chinach – ale nie w środowiskach miejskich.

„Ślady zauropodów nie są rzadkością w Kotlinie Syczuańskiej… ale są bardzo rzadkie[ly] Można go znaleźć w restauracjach w centrum miasta” – napisał Xing w e-mailu – „Przeważnie teren miasta to albo rośliny, albo cement”.

Nie było to jednak pierwsze przypadkowe odkrycie szczątków dinozaurów w ostatnich latach.

Weźmy na przykład przypadek Marka McMenamina, który w zeszłym roku przechadzał się po kampusie Uniwersytetu Massachusetts w Amherst. On i jego żona zbierali kamienie na placu budowy, a później zauważyli, że jeden z nich wyglądał jak skamielina.

W rzeczywistości była to kość łokciowa 30-metrowego drapieżnego dinozaura znanego jako a Neteropod. McMenamin, profesor geologii w Mount Holyoke College w Massachusetts, oszacował, że skamielina jurajska ma od 145 do 200 milionów lat. NEWSWEEK wspomniany.

Wtedy odkryto dobrze zachowane „zwłoki” dinozaura, odkryte przez górników w Kanadzie. Podczas wykopalisk w kopalni Suncor Millennium w Albercie w 2011 roku znaleźli skamieniałe szczątki. Nodozaursilnie opancerzone stworzenie sprzed około 110 milionów lat, według National Geographic.

READ  Rewolucyjne badania zachowania zwierząt z wykorzystaniem najnowszych technologii

Po raz pierwszy pokazany w 2017 roku, jest uważany za jedną z najlepiej zachowanych skamieniałości dinozaurów w historii. Szczątki były tak kompletne, że naukowcy z Royal Terrell Museum w Albercie byli w stanie zbadać zawartość jej żołądka, w tym gałązki, liście, glony, pyłki i zarodniki.

W zeszłym roku archeolog Mary Woods szukała ostryg na plaży w hrabstwie Yorkshire w Anglii, kiedy odkryła coś niezwykłego: ślad jednego gatunku ostryg sprzed 165 milionów lat. teropod. Dinozaur wygląda jak Tyranozaur Rex, ten pradawny gad również stał na dwóch nogach i był mięsożerny. Według brytyjskiej gazety The Guardian, był to największy tego rodzaju odcisk palca, jaki kiedykolwiek znaleziono w tej części Anglii sieć dobrych wiadomości.

„Wszystko, co chciałem zrobić, to kupić ostrygi na obiad i przypadkowo natknąłem się na to” – powiedział Woods na stronie internetowej.

W 2011 roku paleontolodzy w Chinach natknęli się na dużą skałę ze skamieliną ryb na jej powierzchni. Przywieźli ją z powrotem do laboratorium, gdzie według niej przebywała przez około rok nowy Świat. Wtedy naukowcy postanowili go otworzyć.

Ku ich zaskoczeniu odkryli szczątki matki ichtiozaur – Rybopodobna istota, która pływała w oceanach w erze mezozoicznej od 252 do 66 mln lat temu – miała troje dzieci. Jeden był już poza macicą, drugi był w połowie, a trzeci czekał na swoją szansę.

To odkrycie skamieniałości zmieniło pogląd, gdy dinozaury zaczęły rodzić żywe, cofając zapis historyczny o około 250 milionów lat. Ichtiozaury, które wyewoluowały ze stworzeń lądowych, dowiodły, że dinozaury przeszły od składania jaj znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.

Jeden z badaczy powiedział: „Ta metoda narodzin jest możliwa tylko wtedy, gdy odziedziczyli ją po swoich przodkach na Ziemi”. Nauka na żywo. „Nie zrobiliby tego, gdyby żywe narodziny wyewoluowały w wodzie”.

READ  Rzadkie kosmiczne wydarzenie, które jest świadkiem ustawienia 5 planet na niebie. Oto jak oglądać. : Alarm naukowy

Po powrocie do restauracji w prowincji Syczuan Xing i jej zespół nadal badają przypadkowe odkrycie tropów dinozaurów. Obszar, w którym zaobserwowano ślady zauropodów, został odcięty, aby ciekawscy goście przypadkowo go nie zranili.

Początkowo restauratorka obawiała się, że wiadomość o prymitywnym odkryciu wpłynie na jej działalność polegającą na przyrządzaniu domowych posiłków opartych na lokalnej kuchni. Jednak od tego czasu objął medialny szum.

„Początkowo obawiała się, że przyciągnie zbyt wielu ciekawskich ludzi i wpłynie na tradycyjnych klientów restauracji” – napisał Xing. „Ale teraz rozumie zmianę i jest gotowa wymyślić kilka smakołyków o tematyce dinozaurów”.