24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Demonstratorka telewizyjna Marina Ovsyannikova mówi z ukrycia: „Jestem wrogiem nr 1”

Demonstratorka telewizyjna Marina Ovsyannikova mówi z ukrycia: „Jestem wrogiem nr 1”

Marina Ovsyannikova jest tutaj pokazana (na kadrze z filmu przesłanego 14 marca 2022 r.) i składa oświadczenie, które zostało nagrane, zanim wymachiwała na żywo antywojennym transparentem.

Marina Ovsianikova przez Reuters

Marina Ovsinikova, rosyjska dziennikarka, która protestowała przeciwko wojnie na Ukrainie w państwowej telewizji na żywo, powiedziała międzynarodowym mediom, że pozostaje patriotką dla swojego kraju i odmawia wyjazdu, mimo obaw przed poważnymi reperkusjami ze strony władz.

Ovsianikova, przemawiając z ukrycia, powiedziała, że ​​nie zaakceptuje oferty azylu złożonej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mimo że określiła siebie jako „wroga nr 1” w rosyjskich wysiłkach, by ukrócić antywojenną opozycję.

Nie chcę wyjeżdżać z Rosji. Powiedziała niemieckiej stronie informacyjnej Der Spiegel.

„Oczywiście, że się boję. Nawet… wszystko może się zdarzyć – wypadek samochodowy, co tylko chcą” – dodała, odnosząc się do Kremla.

Redaktor naczelny rosyjskiego państwowego Channel One trafił na pierwsze strony gazet w zeszłym tygodniu po przechwyceniu wiadomości na żywo z transparentem potępiającym agresję na Ukrainie i krzyczącym „Stop wojnie”.

43-latek był później Kara w wysokości 30 000 rubli (280 dolarów) przez rosyjski sąd w zamian za nagranie wideo, które nagrała przed protestem na antenie, które pokazuje, jak potępia swoją rolę w rozpowszechnianiu „propagandy Kremla”. Ale Ovsyannikova powiedziała, że ​​obawia się gorszych konsekwencji.

„Jestem teraz wrogiem numer 1” – powiedziała, zauważając, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił ten akt jako „zamieszki” i zauważył pogłoski, że wysocy rangą urzędnicy domagali się postawienia zarzutów kryminalnych.

W życiu musisz wchodzić w interakcje i podejmować decyzje, które często są złożone.

Obecnie w Rosji nielegalne jest określanie inwazji na Ukrainę mianem wojny na mocy nowego prawa, które ma stłumić sprzeciw społeczny. Prawo, które zabrania zniesławiania rosyjskiego wojska, grozi karą pozbawienia wolności do 15 lat.

READ  Instytut Pamięci informuje, że 96-letni ocalały z Holokaustu zginął w rosyjskim nalocie

Owsiannikowej, która jest w połowie Ukrainką, a w połowie Rosjanką, nie postawiono dalszych zarzutów. Powiedziała, że ​​wierzy, że natychmiast zostałaby umieszczona w 15-dniowym areszcie, gdyby nie miała dzieci – syna, 17 lat i córki, lat 11 – ale pozostaje „bardzo zaniepokojona” ich przyszłością.

Owsiannikowa powiedziała, że ​​jej syn, który sam jest patriotą, potraktował jej postępowanie surowo, oskarżając ją o „zrujnowanie całego naszego życia”. Powiedziała, że ​​ma nadzieję, że na czas zrozumie jej gest.

„Wytłumaczyłam mu, że w życiu trzeba często wchodzić w interakcje i podejmować złożone decyzje” – powiedziała. Francja 24.

Przez ostatnie 13 lat Ovsyannikova pracowała dla zagranicznego biura informacyjnego Channel One, państwowej stacji z milionami abonentów, która ściśle podąża za linią Kremla.

powiedziałem CNN Coraz trudniej podążać za linią partyjną w jej pracy, ponieważ od lat odnotowuje rosnącą rosyjską agresję, w tym aneksję Krymu w 2014 roku i otrucie lidera opozycji. Aleksiej Nawalny.

„Coraz bardziej odczuwałem dysonans poznawczy między moimi przekonaniami a tym, co mówiliśmy na antenie” – powiedziała Ovsyannikova. „Wojna była punktem bez powrotu, gdzie po prostu nie można było milczeć”.

Ovsyannikova powiedziała, że ​​przyznała, że ​​mogła przyłączyć się do publicznego protestu ABC Wierzyła, że ​​może zrobić coś „bardziej znaczącego i wywierającego większy wpływ”. Jak dotąd ponad 15 000 osób zostało aresztowanych w Rosji za protesty przeciwko wojnie.

Powiedziała, że ​​dopiero teraz zdała sobie sprawę z „dalekosiężnych konsekwencji” swoich działań.

Wstyd mi, że pozwalam sobie kłamać przed ekranem telewizora.

W nagraniu wideo, które zostało nagrane przed emisją, Ovsianikova bezpośrednio obwinia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina za wojnę. Podkreśliła również swój wstyd z powodu swojej roli w rozpowszechnianiu „propagandy Kremla”.

„Odpowiedzialność za tę agresję spoczywa na sumieniu tylko jednej osoby. Tym człowiekiem jest Władimir Putin” – powiedziała.

READ  Ofensywa wojskowa Rosji na Ukrainie: natarcie na pole bitwy, taktyka oblężnicza i zatrzymany konwój

„Wstydzę się, że pozwalam sobie kłamać w telewizji, wstydzę się, że pozwalam Rosjanom zmienić się w zombie” – dodała.

Ovsyannikova powiedziała Der Spiegel, że „z przyjemnością” przeczytała, że ​​po jej proteście nastąpiła seria rezygnacji rosyjskich dziennikarzy, w tym głównych prezenterów telewizyjnych: Channel One Zhanna Agalakova, NTV Lilia Gildeeva i Vadim Glusker.