15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski osiągnął w grudniu rekordowy poziom  Pstryknąć

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski osiągnął w grudniu rekordowy poziom Pstryknąć

Po deficycie 0,6 mld w listopadzie, deficyt obrotów bieżących Polski w grudniu (około 4 mld €) był rekordowo wysoki w ujęciu miesięcznym i znacznie wyższy od konsensusu rynkowego (2,2 mld €). Skutkiem tego był wyższy deficyt w handlu o 2,5 mld €, wyższa (ale niższa niż zwykle) nadwyżka w usługach (1,5 mld €), deficyt dochodów pierwotnych w wysokości 1,8 mld € oraz wyjątkowo wysoki deficyt (ex) dochodów wtórnych. Giełdy) 1,1 mld. Różnica między rocznymi tempami wzrostu importu (35,9% rocznie) i eksportu (19,4% rocznie) wzrosła z 13,1 pp w listopadzie do 16,5 pp w grudniu.

Przeciętne wypłaty dochodów wtórnych w 2021 r. wyniosły 0,3 mld miesięcznie, ale w grudniu było to w dużej mierze ponad 1,1 mld ze składek członkowskich UE. Płatności te są zazwyczaj dokonywane w styczniu lub lutym, więc zmiana terminu dodała w grudniu deficyt na rachunku obrotów bieżących o 0,8 mld €. Jednak nawet po wyliczeniu tej korekty, miesięczne CA powyżej mld 3 mld wskazuje na szybki spadek rezerw zagranicznych Polski.

Według naszych szacunków w ujęciu 12-miesięcznym deficyt na rachunku bieżącym zwiększył się z zaledwie 0,1% w listopadzie do 0,9% PKB. W sumie PKB spadnie o prawie 4% w 2021 r. W grudniu 2020 r. saldo CA wyniosło 2,9% PKB. W ostatnim kwartale 2021 r. eksport netto miał znaczący ujemny wkład we wzrost PKB, przekraczając 7% ​​rok do roku; Ten szczegół zostanie opublikowany jutro (wtorek).

Obroty handlowe większości towarów w grudniu pokrywały się z poprzednimi pomiarami produkcji przemysłowej. Rachunki za import mocno ucierpiały z powodu wyższych cen energii, zwłaszcza gazu ziemnego oraz stałego ożywienia konsumpcji i inwestycji. Wzrost eksportu (19,4% r/r) był najwyższy od czerwca 2021 r., ale nadal był spowodowany niedoborem chipów w sektorze motoryzacyjnym. Wyższe ceny gazu ziemnego w Europie Zachodniej pozwoliły na czasowy wzrost eksportu polskiej energii elektrycznej opartej na węglu. Według NBP silny wzrost eksportu odnotowano w takich segmentach jak koks, komputery, ciągniki i autobusy.

READ  Manika Patra występuje w roli Hindusek pokonujących Węgry; Mężczyźni przegrali z Polską

Grudniowe dane o bilansie płatniczym są nieco negatywne dla tego slotu. W ostatnich tygodniach kurs NBP mocno uderzył w oczekiwania na wzrost stóp procentowych oraz napięcia związane z ryzykiem związanym z możliwą agresją Rosji na Ukrainę. Niemniej jednak w trudnych warunkach zewnętrznych, zwłaszcza dla krajów będących importerami energii netto, deficyt ok. 1% CA w PKB ma pozytywny wpływ, choć prawdopodobnie w 2022 r. się pogorszy.