22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

David McCullough, najlepiej sprzedający się odkrywca przeszłości Ameryki, umiera w wieku 89

David McCullough, najlepiej sprzedający się odkrywca przeszłości Ameryki, umiera w wieku 89

„Wielki historyk dzisiaj odszedł, jest tylko jedna pociecha: jego książki przetrwają i pomogą Ameryce zrozumieć jej przeszłość” – powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu biograf Robert Caro.

David Job McCullough urodził się w Pittsburghu 7 lipca 1933 roku jako jedno z czworga dzieci Ruth (Rankin) i Christiana McCullougha. Jeśli w młodości wiedział o ciemnym dniu, wydaje się, że nie ma o nim żadnych zapisów. W wywiadach opowiada o kochaniu miejskich szkół, do których uczęszczał, i zdrowej mieszance zainteresowań, w tym czytaniu, sportach i rysowaniu kreskówek, a wszystko to z zachętą rodziców.

W 1951 roku poszedł na Uniwersytet Yale, gdzie został członkiem tajnego stowarzyszenia studenckiego w Yale Skull and Bones i czerpał inspirację z wydziału języka angielskiego, w skład którego wchodzili Robert Ben Warren, John O’Hara i John Hersey. Później powiedział, że rozmowy w porze lunchu z dramatopisarzem i powieściopisarzem Thorntonem Wilderem szczególnie wpłynęły na jego podejście do wybierania tematów – po pierwsze, zwracając na nie szczególną uwagę – i nauczyły go, jak ważne jest utrzymywanie „powietrza wolności w fabule”, nawet podczas pisania literatury faktu. .

Pan McCullough ukończył studia w 1955 z wyróżnieniem w dziedzinie sztuki. Myślał o pisaniu powieści lub sztuk teatralnych albo, z drugiej strony, o kształceniu się w medycynie; Podczas imprezy podpisał kontrakt jako stażysta w Sports Illustrated, które rozpoczęło się w poprzednim roku. Potem przyszła kolej na pracę pisarza i redaktora, najpierw w amerykańskiej Agencji Informacyjnej w Waszyngtonie, a potem w magazynie historycznym American Heritage.

Pracując wieczorami i w weekendy przez trzy lata, ukończył swoją pierwszą książkę: Powódź w Jonestown, wydana w 1968 roku, uczyniła go kimś, kto mógłby wziąć znajomą historię – wielką awarię tamy w Pensylwanii w 1889 roku, w której zginęło ponad 2000 osób. jej więcej życia. „Świetna robota”, napisał Alden Whitman z The Times. „Naukowy, ale żywy, zrównoważony, ale zdecydowany”.

Dzięki sukcesowi „Potopu w Johnstown” i wsparciu żony wykonał skok wiary, rzucając na pełny etat pracę polegającą na pisaniu historii i biografii, podczas gdy para wychowywała pięcioro dzieci. Przez całą swoją karierę pan McCullough i jego żona czytali sobie na głos jego wczesne wersje robocze – przypisuje mu się to, że znacznie poprawił swoje pisarstwo. Pani McCullough Zmarł w czerwcu w wieku 89 W domu rodzinnym w Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts, gdzie dorastała. Poznał Rosalie Barnes w sali balowej w Pittsburghu, gdy byli nastolatkami, i pobrali się w 1954 roku.

READ  Meghan wprowadza markę American Riviera Orchard pośród zamieszania w rodzinie królewskiej