21 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dancing Musk wręcza kierowcom pierwsze Tesle z nowej niemieckiej fabryki

Dancing Musk wręcza kierowcom pierwsze Tesle z nowej niemieckiej fabryki

  • Musk dostarcza pierwsze 30 samochodów do niemieckiej fabryki
  • Nowe zamówienia będą dostarczane z fabryki od kwietnia
  • 3500 pracowników na budowie, by wzrosnąć do 12.000
  • Aktywiści blokują w proteście wejście do fabryki na autostradzie

GRENHEIDE, Niemcy, 22 marca (Reuters) – Elon Musk był zachwycony, gdy nadzorował dostawę Tesli. (TSLA.O) Pierwsze samochody niemieckiej produkcji dotarły do ​​fabryki w Gruenheide we wtorek, zaznaczając inauguracyjną pozycję amerykańskiego producenta samochodów w Europie zaledwie dwa lata po jej ogłoszeniu.

Głośna muzyka grała, gdy 30 klientów i ich rodziny po raz pierwszy zobaczyły swoje lśniące nowe samochody przez pociągający, oświetlony neonami tunel marki Tesla, klaszcząc i wiwatując, podczas gdy dyrektor generalny Tesli Musk tańczył i żartował z fanami.

„To wspaniały dzień dla zakładu”, powiedział Musk, nazywając go „kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonej przyszłości”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chociaż kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który również wziął udział w wydarzeniu, okrzyknął gigantyczną fabrykę przyszłością przemysłu motoryzacyjnego, spotkał się z sprzeciwem i niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska zablokowali wejście do zakładu, wywieszając znaki wskazujące na wysokie zużycie wody. Czytaj więcej

Dwóch protestujących wycofało się spod znaku na autostradzie w pobliżu fabryki, blokując ruch przez wiele godzin po wydarzeniu.

Musk miał nadzieję rozpocząć produkcję z zakładu osiem miesięcy temu, ale opóźnienia w uzyskaniu licencji i lokalne obawy dotyczące wpływu zakładu na środowisko utrudniły ten proces.

Tesla musiała obsługiwać europejskie zamówienia z Szanghaju, czekając na swoją niemiecką licencję, zwiększając koszty logistyki w czasie, gdy borykała się z niedoborem chipów w całej branży i innymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

W dniu 4 marca otrzymała ostateczne zielone światło od władz lokalnych, aby rozpocząć produkcję w Niemczech, pod warunkiem spełnienia warunków, od zużycia wody po kontrolę zanieczyszczenia powietrza.

READ  Czy istnieje potrzeba nowej platformy, pyta Elon Musk. Po krytyce wolności słowa na Twitterze

Otwarcie fabryki nastąpiło tego samego dnia, w którym największy amerykański organ nadzoru papierów wartościowych wezwał sędziego federalnego, aby nie pozwolił Muskowi wycofać się z umowy wymagającej monitorowania korzystania z Twittera, co dyrektor generalny Tesli postrzega jako część kampanii nękania. Czytaj więcej

Wyścigi z Volkswagenem

Nowi właściciele otrzymali konfigurację Model Y Performance, pojazd, który kosztuje 63 990 euro (70 491 dolarów) i ma zasięg 514 kilometrów (320 mil), powiedział Tesla, dodając, że nowe zamówienia z fabryki mogą być dostarczane od kwietnia.

Tesla powiedział, że do tej pory zatrudnionych zostało około 3500 z oczekiwanych 12 000 pracowników.

Przy pełnej wydajności zakład będzie produkować 500 000 samochodów rocznie, ponad 450 000 samochodów elektrycznych z baterią niemieckiego rywala Volkswagena. (VOWG_p.DE) Sprzedawane na całym świecie w 2021 roku.

Wygeneruje również 50 GWh energii akumulatorowej, przewyższając wszystkie inne fabryki w Niemczech.

Na razie Volkswagen nadal ma za sobą wyścig o elektryfikację europejskiej floty, mając 25% udziału w rynku w porównaniu z 13% Tesli. Musk powiedział, że zwiększenie produkcji zajmie więcej czasu niż dwa lata, które zajęło zbudowanie zakładu. Czytaj więcej

JPMorgan przewiduje, że Gruenheide wyprodukuje około 54 000 samochodów w 2022 r., w 2023 r. wzrośnie do 280 000, a do 2025 r. 500 000.

Volkswagen, który w tym roku otrzymał 95 000 zamówień na samochody elektryczne w Europie, wraz z istniejącym zakładem w Wolfsburgu i sześcioma fabrykami akumulatorów w Europie planuje wybudować nową fabrykę pojazdów elektrycznych o wartości 2 miliardów euro.

Ale jego harmonogram jest opóźniony w stosunku do Tesli, z fabryką pojazdów elektrycznych, która ma zostać otwarta w 2026 r., a pierwszą fabryką akumulatorów w 2023 r.

READ  Akcje Etsy rosną w raporcie o zarobkach

(1 dolar = 0,9086 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(okładka) Victorii Waldersi i Nadine Shamroshik; Montaż przez Jean Harvey, Edmunda Blaira, Alexa Richardsona, Alexandra Smitha i Jean Harvey

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.