22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dając szansę alternatywnemu rządowi, Auerbach odracza rozwiązanie Knesetu do poniedziałku

Dając szansę alternatywnemu rządowi, Auerbach odracza rozwiązanie Knesetu do poniedziałku

Chociaż Kneset zatwierdził w środę pierwsze z czterech głosów za dobrowolnym rozwiązaniem, prawicowy buntownik MK Nir Auerbach wstrzymał teraz proces rozproszenia do poniedziałku, aby dać opozycji pod przywództwem Likud czas na utworzenie alternatywnej koalicji i uniknięcie przedterminowych wyborów.

Kneset domaga się dobrowolnego rozwiązania ustawy i choć środa była pierwszym krokiem w uchwaleniu ustawy, musi przejść dwa przeglądy komisji i trzy dodatkowe czytania, aby zakończyć. Kolejnym przystankiem jest Komitet Knesetu, na którego czele stoi Auerbach. Odmawiając zatrzymania komisji do poniedziałku, Auerbach opóźnia wysłanie projektu do pierwszej komisji rewizyjnej, co jest niezbędną przeszkodą przed następnym głosowaniem.

Po spotkaniu komisji Izby w poniedziałek koalicja ma wysłać projekt ustawy o rozproszeniu do bardziej odpowiedniej Komisji Konstytucji, Prawa i Sprawiedliwości, kierowanej przez MK Gilada Kareva (pracownicy), w celu przeprowadzenia pilnego przeglądu. Najwcześniejszym możliwym terminem odroczenia Knesetu jest poniedziałek, ale może on przedłużyć się do końca tygodnia.

W zeszły poniedziałek premier Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Yair Lapid ogłosili, że rozwiążą Kneset i przywrócą Izrael do jego piątych wyborów w ciągu trzech i pół roku. Bennett i Lapid powiedzieli, że „wyczerpali” możliwości ustabilizowania skalistego sojuszu mniejszości.

Auerbach był ostatnim posłem, który opuścił koalicję, mówić W swoim wypowiedzeniu z 13 czerwca powiedział, że będzie pracował nad utworzeniem alternatywnej prawicowej koalicji w obecnym Knesecie. Chociaż elementy opozycji i partii Yamina Bennetta aktywnie pracują nad utworzeniem nowej prawicowej koalicji, jest mało prawdopodobne, że będą w stanie zebrać minimalną liczbę 61 członków Knesetu potrzebnych do zmiany rządu bez nowych wyborów. .

W środę minister spraw wewnętrznych i dziesięcioletnia partnerka polityczna Bennetta, Ayelet Shaked, powiedziała, że ​​jest gotowa dołączyć do koalicji kierowanej przez Likud. Ale Shaked nie może od razu zwiększyć spisu opozycyjnego bloku Knesetu, który obecnie ma 55 mandatów. Zgodnie z tzw. norweskim prawem Knesetu Shaked zrezygnowała z pełnienia funkcji ustawodawczej, gdy objęła stanowisko ministra. Mogła wrócić do Knesetu, rezygnując ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych, ale to wymagało 48-godzinnego oczekiwania.

Minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked pojawia się na posiedzeniu gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie, 15 maja 2022 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

To byłby dla niej hazard: jeśli Shaked i opozycja zdołają zebrać niezbędne poparcie dla utworzenia nowego rządu w tym Knesecie, to posunięcie może mieć sens. Jeśli jednak opozycji nie uda się dokonać wymiany rządu przed zakończeniem rozproszenia, Shaked traci szansę na pozostanie na czele MSW przez okres przejściowy poprzez wybory i utworzenie nowego rządu, co ma potrwać co najmniej do . Listopad.

READ  Chiński lekarz uderza starszego pacjenta w głowę podczas operacji

Shaked i pozostali członkowie niebędący Bennettami Yaminy mogą przekazać do 4 mandatów opozycji kierowanej przez Netanjahu, a kolejnymi potencjalnymi pretendentami do wypełnienia pozostałych luk są posłowie z partii Nowa Nadzieja Gideona Sa’ara i Niebiescy i Biali Benny’ego Gantza.

Ale Gantz powiedział we wtorek, że Netanjahu złamał jego zaufanie i powiedział, że wzywa do utworzenia szerokiego rządu jedności po wyborach.

„Netanjahu wyczerpał kredyt polityczny, jaki można dać, i dlatego nie ma o czym mówić” – powiedział Gantz w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o dołączenie do lidera Likudu podczas obecnego Knesetu lub po wyborach.

Mówiono, że New Hope negocjuje z Likudem na początku tego miesiąca, ale podobno zakończyło rozmowę po tym, jak opozycji udało się przygotować ustawę, potrzebną okresowo do odnowienia stosowania izraelskiego prawa wobec osadników na Zachodnim Brzegu.

Podobno Auerbachowi obiecano zagwarantowane miejsce na liście partii Likud za swój bunt przeciwko koalicji. W poniedziałek Lapid powiedział, że „nielegalne” jest wymienianie bezpiecznego miejsca na liście partii w zamian za głosy antykoalicyjne i że takie zachowanie zostanie zbadane. We wtorek Netanjahu powiedział, że ma wiele bezpiecznych stron do rozprowadzania i że „uwzględni” fakt, że prawodawcy tacy jak Auerbach „pozostali lojalni wobec ideologii”.

Zakładając, że próba utworzenia alternatywnego rządu w tym Knesecie się nie powiedzie, wybory mają odbyć się pod koniec października lub na początku listopada, a prawdopodobną datą jest 1 listopada.

Nie chodzi o ciebie (po prostu).

Wspieranie The Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak ty, którym zależy dobro publiczne: Upewnij się, że zrównoważone i odpowiedzialne relacje z Izraela będą nadal bezpłatnie udostępniane milionom na całym świecie.

READ  Kagan v. Roberts: Sędziowie kwestionują prawomocność Sądu Najwyższego

Jasne, usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i będziesz mieć dostęp tylko do niektórych niesamowitych treści społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia Coś naprawdę ważnego.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś profesjonalnym czytelnikiem

Właśnie dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom takim jak Ty, niezbędne do przeczytania relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Jak dotąd mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczeństwo Czasów Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel Darmowe reklamya także dostęp EKSKLUZYWNA TREŚĆ Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć