14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Daily Telescope: obserwuj sublimację dwutlenku węgla na Marsie

Daily Telescope: obserwuj sublimację dwutlenku węgla na Marsie

Pole wydm marsjańskiej wiosny.

NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizony

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła, za mało pseudonauki i za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Jest 29 maja, a dzisiejsze zdjęcie pochodzi z należącej do NASA sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która, jak się domyślacie, znajduje się na orbicie wokół Marsa.

Zdjęcie przedstawia obszar wydm na Marsie wiosną, kiedy w powietrze unosi się mroźny dwutlenek węgla. Według NASAWzór ciemnej plamki wynika z tego, że proces sublimacji nie jest jednolity.

To zdjęcie zostało wykonane kamerą HiRISE znajdującą się na pokładzie statku kosmicznego, a jego kolory zostały wzmocnione, aby wydobyć niektóre z tych cech. Skala obrazu wynosi 50 cm na piksel.

Ten orbiter jest absolutnie niesamowitym małym statkiem kosmicznym, latającym wokół Marsa od marca 2006 roku i działającym przez prawie dwie dekady. NASA poszukuje komercyjnych opcji zastąpienia statku kosmicznego, przy czym statek kosmiczny będzie pełnił podstawowe funkcje monitorujące i służył jako przekaźnik komunikacyjny.

źródło: NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizony

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.

READ  Fotografie Magellana ujawniły aktywność wulkaniczną na Wenus